22 ژوئن 2024 - 16:03

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

شفافیت ضمانت اجرای طرح مولد سازی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در مراسم رونمایی از فاز نخست سامانه مولد سازی دارایی های دولت اظهار داشت: شفافیت ایجاد شده توسط این سامانه، ضمانت اجرای پیاده سازی موفق و بدون فساد طرح مولد سازی دارایی های دولت خواهد بود.

به گزارش پول نیوز، شفافیت ضمانت اجرای طرح مولد سازی است

به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران به نقل از شادا، دکتر سید احسان خاندوزی در سخنان خود در این مراسم که با حضور رسانه های گروهی برگزار شد، با بیان اینکه مسئله مولد سازی دارایی ها، به عنوان یکی از راهبرد های جدی دولت، برای یکی دو سال آینده، در دستور کار سه قوه قرار گرفته است، اظهار داشت: این طرح می تواند گره گشای بسیاری از بن بست هایی باشد که تا پیش از این موجب می شد، سرمایه گذاران و پیمانکاران طرح های عمرانی نتوانند با سرعت مطلوب، طرح ها و پروژه های عمرانی دولت و دستگاه های اجرایی را به پیش ببرند.

خاندوزی گفت: طرح مولد سازی دارایی های دولت، هم اکنون این امکان را به وجود آورده است که شرکت ها و دستگاه های دولتی بتوانند از شر اموال راکد و مازاد خود خلاص شده و آن ها را تبدیل به دارایی زاینده ای کنند که برای سرمایه گذاری های آتی آن ها بسیار مفید فایده خواهد بود.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال تحقق ارقام پیش بینی شده برای مولد سازی دولت در بودجه سال آینده اظهار داشت: در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، وقتی از من پرسیدند چگونه عدد ۱۰۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده، محقق خواهد شد و اساسا آیا این یک عدد واقعی یا صوری و تو خالی است؟ من پاسخ دادم که، نه این درآمد پیش بینی شده، صوری است و نه حتی صرفا قرار است درآمد زایی باشد؛ بلکه دولت به دنبال این است که اهرمی برای تسریع در تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام و بر زمین مانده خود ایجاد کند.

خاندوزی با ابراز امیدواری برای تحقق رقم پیش بینی شده برای مولد سازی دارایی های دولت در بودجه سال آینده، گفت: این امیدواری از آنجا ناشی می شود که مصوبه مزبور بر پایه آسیب شناسی سالیان گذشته تدوین شده است.

وی افزود: ما عملکرد های سال های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ دولت و اهدافی که برای مولد سازی در قوانین بودجه وجود داشت، اما یک صدم آن هم محقق نشده بود را آسیب شناسی کردیم و به این رسیدیم که تنها از طریق یک ساز و کار تحولی و البته توأم با شفافیت که بتواند اعتماد عامه و نخبگان را جلب کند، می توانیم بر مسیر نا امید کننده سالیان قبل غلبه کنیم.

خاندوزی گفت: طراحی و رونمایی از سایت و سامانه دبیرخانه مولدسازی به همین جهت است که تمام مردم ایران در یک اتاق شیشه ای ۸۵ میلیون نفری بر نحوه مولد سازی اموال مازاد تمام دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی، نظارت کنند و من امیدوارم با همت دستگاه های اجرایی کشور، استانداران، وزرا و اصحاب رسانه، بهار سال ۱۴۰۲ بهار جان بخشی به طرح های نیمه تمام عمرانی کشور باشد.

وزیر اقتصاد در ادامه با بیان اینکه، برخی نقد های مطرح نسبت به مصوبه مولد سازی، شاید غیرمنصفانه و برآمده از اطلاعات ناکافی بود افزود:، اما برخی، نقد هایی بود که به لحاظ تخصصی و کارشناسی واقعا قابل تأمل بود که آن ها را در مصوبه نهایی شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در دستورالعمل اجرایی گنجانده ایم و امیدواریم از این به بعد با اثبات شفافیت و صداقت خود بتوانیم در این مسیر از همراهی و مشارکت جامعه نخبگان و اصحاب رسانه بهره ببریم.

خاندوزی تصریح کرد: به جای اینکه ترمز پیشرفت باشیم باید به تسریع آن، البته با بیشترین شفافیت و کمترین میزان آسیب و فساد، کمک کنیم و به شدت امیدواریم، بهترین ابزارمان که شفافیت است بتواند ضمانت بخش این مسیر باشد و بتوانیم در اوایل سال آینده، گزارش عملکرد امید بخشی از این حرکت شتابنده به مردم ارائه دهیم.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤالی تصریح کرد: دولت به یکباره به این تصمیم نرسیده است، بلکه دو سه سال است که در قوانین بودجه، هر ساله تأکید می شود دولت باید اموال خود را مولد سازی کند.

وی افزود: اگر منظور شما این است که ما برای سرعت بخشیدن به پروژه ها و طرح های عمرانی کشور، کمبود منابع داشتیم و الان داریم از منابع راکد بعنوان منبع جدیدی برای پیشبرد کار های عمرانی استفاده می کنیم، کاملا درست است.

خاندوزی تصریح کرد: ما رسما اعلام کرده ایم، از منابی که هیچ خاصیتی برای کشور نداشته و سال های سال بدون بازده اقتصادی، راکد و فرسوده در گوشه ای افتاده بودند برای تکمیل و تسریع پروژه های عمرانی کشور استفاده خواهیم کرد و هیچ شک و شبهه ای نیست.

وی یادآور شد: واقعیت این است که عملکرد بودجه های سالیان گذشته به ما نشان داد، اگر بخواهیم باز هم با همان ساز و کار سالیان پیشین عمل کنیم، امسال نیز مولد سازی به نتیجه ای نخواهد رسید و آیا توقع داشتید، با علم به این موضوع؛ دولت سیزدهم هم همان مسیر گذشته را طی کند یا باید دنبال مسیری می گشتیم که بتوانیم بر مقاومت دستگاه ها غلبه کنیم؟

وزیر اقتصاد عنوان کرد: من به صراحت در صدا و سیما هم گفتم، مدیران بسیاری از دستگاه های اجرایی کشور علاقه دارند که کماکان بر مایملک و املاک و دارایی خودشان اضافه کنند بدون اینکه خود را مسئول بدانند، حتی یک ریال بازده از آن به دست آورند؛ آن هم املاک و اموالی که اگر آن را در اختیار هر فعال اقتصادی عاقل و هوشمندی قرار میدادیم، می توانست ده ها برابر، منفعت برای مردم کشور تولید کند.

وی بیان داشت: ما بر اساس همین آسیب شناسی به این نکته رسیدیم که باید یک تمرکز مدیریتی و نیز اختیاراتی وجود داشته باشد که بتواند بر مقاومت مدیران غلبه کند و دیگر این گونه نباشد که مدیران، املاک دستگاه را جوری قیمت گذاری کنند که تا ۱۰ سال دیگر هم رغبتی به خرید آن وجود نداشته باشد.

وزیر اقتصاد گفت: بهترین ساز و کاری که رؤسای سه قوه تأیید کردند، مولد سازی به همین شیوه بود و البته از سمت دیگر هم بر این تأکید شد که حتما این مولد سازی باید همراه با حضور و نظارت دستگاه های نظارتی باشد.

خاندوزی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص برآورد دولت از میزان دارایی های خود اظهار داشت: امروز ما برآورد جدید تری نسبت به رقم هفت هزار هزار میلیارد تومان اعلام شده توسط دولت پیشین نداریم و گرچه می شود با به روز رسانی قیمت ها، برآورد جدیدی ارائه داد، اما قطعا دقیق نخواهد بود.

وی در پاسخ به سؤال دیگری، در مورد مولد سازی دارایی های نهاد های انقلابی و سایر قوای سه گانه، این امر را منوط به موافقت عالی ترین مقام هر قوه و یا خود نهاد مذکور عنوان کرد.

وزیر اقتصاد در جواب سؤال یکی دیگر از رسانه ها در خصوص تأثیر مولد سازی بر قیمت املاک و مستغلات نیز گفت: این امر به تعدیل قیمت ها کمک شایانی کرده و این باعث می شود، کسانی که دنبال اراضی برای اجرای پروژه های تجاری و مسکونی و .. هستند بجای وارد آوردن فشار قیمتی به بازار، از همین املاک مشمول مولد سازی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: اساسا وقتی دستگاه های دولتی دندان طمع خود برای ملاکی را بکشند، قیمت ها در این بازار تعدیل خواهد شد.

خاندوزی در پاسخ به سؤالی در خصوص ارتباط طرح مولد سازی دولت با قانون مالیات بر عایدی سرمایه گفت: مالیات بر عایدی سرمایه اساسا طرحی است که می خواهد هزینه کار هایی نظیر دلالی و سفته بازی را بالا ببرد و بازدارندگی ایجاد کند که یکی از ضروریاتی است که اکثر کشور های مترقی از دهه ها قبل آن را به انجام رسانده اند.

وی اظهار داشت: ما نیز در مولد سازی به دنبال این هستیم که بخش های زیادی از اماکن، زمین ها و انبار های راکد را در اختیار سازندگان و تولید کنندگان و انبوه سازان بگذاریم که بیایند روی آن کار تولیدی کنند و اساسا اموال را مشروط به بهره ور ساختن آن ها در اختیارشان می گذاریم و اینطور نیست که فلان ملک دولتی را در اختیار پیمانکار بگذاریم و او شروع به سفته بازی و خرید و فروش در این بازار کند.

خاندوزی تأکید کرد: شرط واگذاری دارایی های دولت به افراد، مولد کردن و کمک به افزایش تولید و عرضه است و بنابراین حتما با هر گونه سفته بازی و سوداگری مخالفیم.

وی یادآور شد: حتما سرمایه گذاران خوبی در بازار هستند که حاضرند املاک بلا استفاده را بگیرند و تبدیل به پروژه های مسکونی و تولیدی و … کنند و بنابراین دولت خودش هرگز به سفته بازی در بازار املاک و مستغلات دامن نخواهد زد.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حماسه حضور یکپارچه مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه، گفت: این حرکت مردم بزرگ ایران پیامی روشن برای ناامید سازی خارج نشینان و نیز انگیزه ای برای آن هایی است که در داخل کشور، می بایست کمر همت برای خدمت بیش از پیش به مردم ببندند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

01
3463945
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ