22 ژوئن 2024 - 9:23

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

افزایش حقوق کارمندان در میانه سال/حقوق کارمندان دولت چقدر افزایش داشته است؟

با توجه به تورم و کوچک شدن سفره معیشتی خانوارها حقوق کارمندان و بازنشستگان لشگری و کشوری در نیمه سال افزایش خواهد یافت.
افزایش حقوق کارمندان در میانه سال/حقوق کارمندان دولت چقدر افزایش داشته است؟
آخرین گزارش مرکز آمار از وضعیت تورم نشان می دهد که نرخ تورم سالانه تیر ماه امسال برای خانوار های کشور به ۴۰.۵ درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل آن در سال ۱۴۰۰، ۱.۱ درصد افزایش دارد.
 
افزایش تورم و کوچک شدن سفره خانوار باعث خواهد شد که امسال حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری برای بار دوم افزایش پیدا کند. مرکز آمار از وضعیت تورم نشان می دهد که نرخ تورم سالانه تیر ماه امسال برای خانوار های کشور به ۴۰.۵ درصد می رسد.

به گزارش پول نیوز، در این میان، نرخ تورم نقطه ای نیز در تیر ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۴ درصد رسیده که این عدد در مقایسه با ماه قبل ۱.۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نیز با افزایش ۴.۴ واحد درصدی به ۸۶ درصد و گروه «کالا های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.١ واحد درصدی به ۳۶.۹ درصد رسیده است.

احتمال افزایش دوباره حقوق

از قرار معلوم، سازمان های «امور اداری و استخدامی» و «برنامه و بودجه» در پیشنهادی مشترک، الگوی جدیدی از افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان را جهت بررسی و اتخاذ تصمیم به دولت ارائه کرده اند.

این پیشنهاد با هدف بهبود و کمک به معیشت کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری و ارتقای قدرت خرید آن ها به دولت ارائه شده است و در روز های آینده روال قانونی تأیید آن طی خواهد شد.

بر این اساس، برخی روایت ها و گزارش ها حاکی از آن است که در صورت تأیید این پیشنهاد، احتمالاً افزایش مجدد حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری در دستور کار دولت قرار گرفت. در سال جاری افزایش ۱۰ درصدی حقوق ها برای غیرحداقل بگیران در دستگاه های اجرایی اعمال شده است.

فشار مجلس به دولت

در این میان، دیروز در مجلس نیز برخی از نمایندگان نسبت به وضعیت بازنشستگان لشکری و کشوری انتقاد کردند. در همین رابطه، محمد وحیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس در نشست علنی مجلس عنوان کرد: افزایش ۱۰ درصدی برای حقوق بازنشستگان شاغل از کارکنان لشگری و کشوری شرایط سختی را برای آن ها در کشور ایجاد کرده است.

علی بابایی کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس نیز در صحن علنی مجلس طی یک تذکر شفاهی خطاب به دولت گفت: علاوه بر اینکه باید به وضعیت کارگران توجه ویژه ای داشته باشد، باید برای افزایش حقوق بازنشستگان در حوزه های کشوری و لشگری که برای ما بسیار مهم هستند تصمیم بگیرد. همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز باید نسبت به دولت گذشته در خصوص وضعیت بازنشستگان لشگری و کشوری و همه مزد بگیران دولت مهربان تر عمل کند.

افزایش حقوق کارمندان به نیمه دوم سال می رسد؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه از شروع بررسی افزایش مجدد حقوق ها در دولت خبر داد. به گفته وی در یک سناریو ممکن است حقوق ها برای هفت ماه افزایش یابد. در سناریو دیگر امکان دارد افزایش حقوق ها فقط نیمه دوم را در بر بگیرد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه هم خبر داد برای افزایش حقوق ها دو سناریو افزایش یک رقم ثابت یا کالابرگ مطرح شده است.

حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱

بیست وسوم مرداد اعلام شد سازمان های امور اداری و استخدامی و برنامه و بودجه در پیشنهادی مشترک، افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری را جهت بررسی و اتخاذ تصمیم به دولت ارائه کرده اند. در توجیه این پیشنهاد گفته شد که هدف بهبود و کمک به معیشت کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری و ارتقای قدرت خرید آن ها است. قرار است مجدداً حقوق افراد مشمول، افزایش یابد.

در بودجه ۱۴۰۰ حقوق کارمندان دولت ۱۰ درصد افزایش یافت

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ درباره دلیل چنین تصمیمی به خانه ملت گفت: در زمان تصویب افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ کارمندان در مجلس، نمایندگان برای افزایش حقوق های بین پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون تومان تلاش هایی کردند. حتی در شورای نگهبان نیز این موضوع مورد بررسی قرار گرفت، اما دولت زیر بار نرفت و اعلام کرد اگر حقوق ها افزایش یابد به چهار همت اعتبار نیاز است. دلیل دوم دولتمردان مبنا قرار گرفتن حقوق دولتی برای بخش خصوصی بود و تصور می کردند دولت هر چقدر حقوق ها را بالا ببرد دستمزد کارگران هم به همان میزان بالا خواهد رفت. به همین دلیل نظر یک افزایش حداقلی داشتند.

حاجی بابایی اشاره کرد: در ادامه با وجود افزایش حداقلی حقوق کارمندان حقوق (کارگران) افزایش بیشتری داشت.

افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱

وی گفت: دولت در لایحه بودجه پیشنهاد افزایش ۲۹ درصدی حداقل حقوق را داده بود، اما این موضوع در مجلس ۶۰ درصد رشد داشت و حداقل حقوق در مجلس یازدهم پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه تصریح کرد: میزان افزایش حقوق ۱۴۰۱ کارمندان بیش از پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نیز، ۱۰ درصد تعیین شد که ممکن است ایراداتی به این موضوع وارد باشد. البته در مجلس تلاش شد این ایراد از طریق موضوع مالیات پلکانی معکوس جبران شود. به این معنا که افرادی که از پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون تومان دریافت می کنند، ۱۰ درصد مالیات پرداخت کنند. در واقع براساس مصوبه مجلس فردی که ۱۵ میلیون تومان حقوق دریافت می کند، حدود شش درصد مالیات می دهد. زیرا تا پنج میلیون و ۶۰۰ تومان معاف از مالیات است حال آنکه در لایحه دولت، این فرد باید ۱۰ درصد مالیات پرداخت می کرد.

افزایش مجدد حقوق کارمندان

مسعود میرکاظمی موضع سازمان برنامه و بودجه را درباره افزایش حقوق اعلام کرد. او گرچه پیشنهاد دهنده مجدد افزایش حقوق عنوان شده از فحوای سخنانش بر می آید که دل نگران منابع است.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه در بودجه سال ۱۴۰۱ بندی وجود دارد که براساس آن، شورای عالی حقوق دستمزد اجازه افزایش حقوق در سال جاری را نخواهد داشت. در نتیجه افزایش حقوق ها حتماً باید به تصویب مجلس برسد.

وی افزود: در لایحه ای که دولت پیش از این به مجلس ارسال کرد، علاوه بر بحث ترمیم حقوق، این موضوع مطرح شد که دولت اجازه پیدا کند در مواردی که نیاز وجود دارد ترمیم حقوق انجام بدهد. در نتیجه اگر این لایحه به تصویب برسد دیگر نیازی به لایحه ترمیم حقوق نخواهد بود. متوسط افزایش حقوق های در نظر گرفته شده برابر ۱۰ درصد است که بحث های مربوط به عائله مندی و قانون جمعیت نیز در آن مؤثر خواهند بود.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه افزایش حقوق ها به صورت ماهانه هفت هزار میلیارد تومان برای دولت بار مالی به دنبال دارد امیدوار هستیم به نحوی تأمین مالی صورت بگیرد که سبب افزایش نقدینگی نشود. در حقیقت اگر افزایش حقوق ها را برای شش ماه در نظر بگیریم حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان و اگر برای هفت ماه در نظر گرفته شود، بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز خواهد بود.

جزئیات جدید افزایش حقوق کارمندان

رییس سازمان اداری و استخدامی گفت: قطعا همسان سازی حقوق به معنای پرداخت حقوق یکسان به کارکنان یک دستگاه و سازمان نیست چراکه شرایط رقابتی بین کارکنان در این شرایط از بین می رود، اما به زودی نظام جامع یکپارچه حقوق و دستمزد خواهیم داشت و ایجاد شناسه یکتا برای کارکنان دقیقاً در همین راستا است.

میثم لطیفی درباره تصمیمات اتخاذ شده برای افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت توضیح داد: برای جبران خدمات، پیشنهاد هایی را تهیه کرده ایم که البته این موضوع در لایحه بودجه ١۴٠١ هم آمده بود، اما مجلس آن را تغییر داد.

معاون رئیس جمهور افزود: نظام جبران خدمات مبتنی بر درصد است و برای کارکنانی که دریافتی بالاتری دارند، این درصد باعث می شود دریافتی این افراد بالاتر برود. از این رو با توجه قانون خدمات مصوب سال ٨۶ افزایش حقوق باید بر اساس امتیاز و ضریب سالانه باشد که مغفول مانده است.

لطیفی تاکید کرد: پیشنهاد ما این بود که الگوی امتیازی برای افزایش حقوق و دستمزد در نظر گرفته شود. همچنین پیشنهاد دادیم تا افزایش حقوق و دستمزد از ابتدای شهریورماه به اجرا برسد؛ البته نگران منابع افزایش حقوق و دستمزد هستیم.

متوسط حقوق کارمندان دولت اعلام شد

رئیس سازمان اداری و استخدامی ادامه داد: تتمین اعتبارات برای افزایش حقوق و دستمزد باید از منابع پایدار باشد و نباید استقراض از بانک مرکزی صورت گیرد که بار تورمی داشته باشد.

وی درباره همسان سازی حقوق کارمندان گفت: برای ساماندهی الگوی پرداخت عادلانه در سازمان اداری و استخدامی کارگروهی با حضور چند دستگاه تشکیل شده است. کارکنان در نظام پرداخت حقوق و دستمزد از مسائلی رنج می برند که نیازمند اصلاح است؛ البته موضوع اصلی بحث تورم است و تا زمانی که مساله تورم حل نشود، افزایش حقوق هر چند به طور مقطعی نشاطی را ایجاد می کند، اما در نهایت اثری نخواهد داشت.

رئیس سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه در بحث حقوق و دستمزد اقتضائات سازمان ها و دستگاه ها را در نظر می گیریم تاکید کرد: در بحث پرداخت حقوق عادلانه به سمت شغل خاص در دستگاه و سازمان ها می رویم و قطعا همسان سازی حقوق به معنای پرداخت حقوق یکسان به کارکنان یک دستگاه و سازمان نیست چراکه شرایط رقابتی بین کارکنان در این شرایط از بین می رود، اما به زودی نظام جامع یکپارچه حقوق و دستمزد خواهیم داشت و ایجاد شناسه یکتا برای کارکنان دقیقاً در همین راستا است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ