25 تیر 1403 - 2:32

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

منتظران گلریزان در نیمه شعبان

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

به گزارش پول نیوز، گلریزان در نیمه شعبان

شهر نورباران شده است. همه شاد هستند. از هر خیابانی که عبور می کنی، پیر و جوان، زن و مرد، زشت و زیبا بین مردم شیرینی و شربت توزیع می کنند. پولش را هم خودشان داده اند. هیچکس نذری نکرده و با امام زمان شرطی نگذاشته که فلان آرزو یا خواسته اش را برآورده کند تا همه ساله در سالروز تولدش شربت و شیرینی توزیع کند. خودش هم نمی داند چرا، اما دلش می خواهد جشن بگیرد. سال هاست هر کس که بدنیا می آید، از بدو تولد با فرهنگ انتظار آشنا و چشم انتظار ظهور، بزرگ می شوند. اکنون هم شربت و شیرینی پخش می کنند به این امید که انتظارشان به پایان برسد.

شرایط نیازمند تحول

باید چشم ها را شست و جور دیگری نگاه کرد. اینکه همه ساله نیمه شعبان را تکریم کنیم و به جهانیان اعلام کنیم که همچنان در انتظار ظهور آخرین منجی هستیم، حرکتی زیباست، اما باید در این روز تحولات ریشه ای و بنیادین را رقم بزنیم. می توانیم در این روز جور دیگری به شرایط نگاه کنیم. می توانیم نگاه انسانی تری داشته باشیم و نیمه شعبان را به فرصتی برای جان دادن به بدن های نیمه جان و محقق کردن آرزو های بر زمین مانده تبدیل کنیم.

اقتصاد آشفته

وضعیت اقتصادی آشفته است. تورم و گرانی بیداد می کند و در این بین زنان سرپرست خانوار با تمام وجود تلاش می کنند تا هم مادر باشند و هم بار سنگین نان آور خانواده را به دوش بکشند، زنانی که با رویکردی دوگانه، در نقش پدر و مادر همزمان ظاهر می شوند بدون آنکه بدانند چرا بدین اندازه باید سختی بکشند. کودکان کار به چهره شهر ها دهن کجی می کنند و زباله گردها، نان سفره هایشان را از بین زباله ها پیدا می کنند. کارتن خواب ها در سرمای زمستان یخ می زنند و جان می بازند و درد های بسیاری که بدون توجه به آنها، سر بر بالین می گذاریم و بی خبر از همه چیز در خواب بی خبری فرو می رویم.

درد بی خبری

زیاد سخت نیست، کافیست چشم هایمان را باز کنیم و این همه مشکلات را ببینیم. زندان ها پر از زندانیانی است که به خاطر مهریه، بدهی ناشی از ورشکستگی، دیه تصادف خودرو، دیه دعوا های از سر جهل و بسیاری موارد دیگر در بند اسیر هستند. بدهی های بانکی، بدهکاری های جزیی، دزدی کارگر از کارگاه که به لجبازی کارفرما تبدیل شده و بسیاری موارد دیگر، چالش های جدی را برای نظام قضایی رقم زده، اما کسی دستشان را نمی گیرد، بند از پایشان باز نمی کند و حتی خبر نداریم که چنین افرادی وجود دارند.

 

بیشتر بخوانید:

مبعث تحول آفرین

نیازمند گلریزان

به نظر می رسد با این همه چالش، به جشن گلریزان نیاز داریم و چه فرصتی بهتر از سالروز تولد مهدی موعود. باید نیمه شعبان را به فرصتی برای گلریزان تبدیل کنیم. می توانیم بخشی از هزینه های چراغان، آیینه بندان، شربت، شیرینی و دیگر هزینه هایی که به اصراف کشیده می شود را صرف آزادسازی اسیران در بندی کنیم که ناخواسته درگیر شده اند. باید ظرفیت های بزرگ مذهبی را به حرکت های ماندگار انسانی تبدیل کنیم تا ارزش ها دو چندان شوند.

نگاه یکسان به پولدار و بی پول

از خیابان که رد می شوی، شربت و شیرینی را مقابلت می گیرند. هرچقدر می خواهی، بردار. فرقی ندارد پیاده باشی یا سواره، فرقی ندارد پشت بنز نشسته باشی یا پراید، حتی پیک موتوری ها نیز از این خوان نعمت بهره مند می شوند. اگرچه در نیمه شعبان پولدار و بی پول، فقیر و غنی، سیر و گرسنه از سفره منجی عالم بشریت ارتزاق می کنند و سیر می شوند، اما بدانیم که می توان به جای سیر کردن شکم ها، بر دل های آزرده و دست های پینه بسته مرهم گذاشت. می توان زندگی هایی که در آستانه فروپاشی قرار گرفته را مدیریت کرد. می توان درد دخترانی که به دلیل نداشتن جهیزیه، گوشه خانه پدری را به خانه بخت ترجیح داده اند تا شرمنده بی جهیزگی نشوند، درمان کرد. می توان زمینه ازدواج زوج ها را فراهم کرد تا فساد و فحشا به کانون گرم خانواده تبدیل شود. می توان کار های بسیاری کرد تا نیمه شعبان به روز آزادگی، خوشبختی، سعادت، نوع دوستی و… تبدیل شود. می توان آنچنان گلریزانی به راه انداخت که مردم گرفتار، در انتظار ظهور نیمه شعبان باشند.

 

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار