22 ژوئن 2024 - 8:59

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

واردات گندم ۲ میلیون تن کاهش یافت

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه کشور در مسیر خودکفایی و بینیازی از واردات گندم قرار دارد، گفت: با وجود خشکسالی میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان افزایش و میزان واردات این محصول ۲ میلیون تن کاهش یافت.

به گزارش پول نیوز، واردات گندم ۲ میلیون تن کاهش یافت

سید سعید راد اظهار داشت: میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال جاری به دلیل سیاست های حمایتی از جمله افزایش ۱۳۰ درصدی نرخ خرید و سایر اقداملات تشویقی، چون کاهش ۵۰ درصدی نرخ نهاده های کشاورزی، به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید.

وی با اعلام اینکه بخشی از گندم های خریداری شده برای تأمین آرد مورد نیاز نانوایی های سراسر کشور، مورد استفاده قرار گرفته و بخشی از آن ها نیز در انبار ها و سیلو های گندم ذخیره شده اند، اظهار داشت: این در حالی است که سال گذشته، تنها ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود.

وی با اشاره به اینکه با توجه به بحران امنیت غذایی در جهان به دلیل خشکسالی و موضوع اوکراین برای تأمین ذخایر گندم مورد نیاز کشور، نسبت به واردات این کالای اساسی اقدام شده است، اظهار کرد: از ابتدای امسال، بیش از ۳ میلیون تن گندم وارد کشور شده است تا هم از حیث تأمین نان مردم و هم از جهت ذخیره سازی گندم، هیچ گونه مشکلی نداشته باشیم.

راد با بیان اینکه کشورمان طی یک سال اخیر در مسیر خوداتکایی و بی‎ نیازی در تولید گندم پیش رفته و پیش بینی می شود حرکت در این مسیر در سال جاری زراعی نیز با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند، تصریح کرد: در ۹ ماه نخست امسال، ۳ میلیون و ۲۴۱ هزار تن گندم وارد کشور شده در صورتی که این میزان در ۹ ماه نخست پارسال، ۵ میلیون و ۲۹ هزار تن بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه واردات گندم از ابتدای سال ۱۴۰۱ با حدود دو میلیون تن کاهش، ۳۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۱۴۰۰ بود، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تولید داخل و رشد حدود ۶۰ درصدی خرید تضمینی گندم از کشاورزان نسبت به سال قبل، در هر یک از ماه های سال جاری به طور متوسط، ۲۰۰ هزار تن از این محصول نسبت به واردات ماهانه سال گذشته، گندم کمتری وارد کشور شده است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
00
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ