28 تیر 1403 - 4:59

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

کاربردها و استفاده های پودر سنگ

بررسی تخصصی پودر سنگ و کاربرد های این محصول را می توانید مطالعه نمایید.

به گزارش پول نیوز، پودرسنگ، خاک سنگ یا آرد سنگ (Rock Flour) به سنگ و کانی‌های آسیاب‌شده‌ای گفته می‌شود که یا به‌صورت طبیعی و یا به‌وسیله آسیاب‌های صنعتی تولید می‌شوند. این ماده معدنی را می‌توان از مهم‌ترین مصالح ساختمانی نام برد که ویژگی‌ها و خصوصیات فنی ويژه آن باعث به وجود آمدن کاربردهای مختلفی شده‌است. پودر جوشقان نیز یکی از انواع مختلف پودر سنگ‌های موجود در طبیعت است که در کنار داشتن ویژگی‌های ظاهری و فنی خاص خود، همچنین مزیت‌ها و کاربردهای متنوعی نیز دارد. در این مطلب، به بررسی کاربردها و استفاده‌های این دو پودر سنگ می‌پردازیم و در انتهای مطلب نیز مجموعه پودرسازان را به‌عنوان تامین‌کننده اساسی این دو محصول معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با کاربردهای مختلف پودرسنگ

پودر سنگ به‌عنوان یک ماده معدنی قابلیت‌های بسیار زیادی در بخش‌های مختلف دارد و حوزه ساختمان‌سازی و عمران تنها زمینه کاربردی آن نیست. یعنی این ماده حتی در زمینه‌های پزشکی، کاغذسازی، کشاورزی، هنری و صنایع غذایی (دام و طیور) نیز دارای استفاده‌های مختلفی است. اما به‌طورکلی، مهم‌ترین کاربردهای این ماده را می‌توان موارد زیر دانست. مهمترین مزیت این محصول قیمت پایین پودر سنگ می باشد.

مصارف ساختمانی و عمرانی

از این ماده آسیاب‌شده در بخش‌های مختلف عمرانی و ساختمانی مثل ساخت موزاییک و سنگ‌فرش استفاده می‌شود. دوغاب این ماده جهت پوشاندن درزها در سنگ‌کاری و کاشی‌کاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین از سوی دیگر، در زمینه راه‌سازی و جاده‌سازی، به‌عنوان یک عامل حجم‌دهنده و متصل‌کننده آسفالت نیز کاربرد دارد. پودرسنگ برای پاشیدن روی قیرگونی نیز فواید مختلفی ارائه می‌دهد و در تولید پروفیل‌های UPVC نیز نقش پررنگی دارد. از این ماده برای افزایش مقاومت خاک نیز استفاده می‌شود و مقاوم‌سازی مصالح پرمصرفی مثل سیمان نیز به‌وسیله همین پودر انجام می‌شود تا دوام و کارایی آن افزایش یابد. نماسازی ساختمان نیز کاربرد دیگر این ماده است.

سایر مصارف

صنعت کشاورزی از مزیت‌های مثبت خاک سنگ (پودر آهک) برای کاهش PH خاک و حاصلخیزی بیشتر آن استفاده می‌کند. نتیجه این کار باروری بالاتر و تولید بیشتر محصولات کشاورزی است. در تصفیه پساب‌ها و فاضلاب شهری و خانگی، میکروب‌زدایی از آب یک ناحیه یا دفن زباله‌های عفونی نیز نقش پودرسنگ به‌خوبی اثبات شده‌است. در صنایع هنری و مجسمه‌سازی نیز کاربردهای این ماده به دلیل راحتی در شکل‌دهی و داشتن مقاومت نهایی مطلوب بسیار موردبحث است. جالب است بدانید در سندبلاست یا ساب‌پاشی (پاکسازی رنگ از فلزات با فشار هوا) هم شاهد استفاده‌های بسیار زیادی از این پودر پرکاربرد هستیم.

صنایع تولید چسب نیز یکی‌دیگر از حوزه‌های پرمصرف این ماده محسوب می‌شود و کاربرد مهم دیگر آن نیز، استفاده به‌عنوان سولفورزدا در معادن زغال‌سنگ یا میادین نفت و گاز است. به‌طورکلی، متناسب با هر زمینه خاصی می‌توان کاربردهای مختلفی را برای این ماده نام برد که این موارد مذکور تنها بخشی از استفاده‌های پودرسنگ محسوب می‌شود.

آشنایی با پودر جوشقان و کاربردهای مختلف آن

پودر سنگ جوشقان یکی از انواع مختلف پودر سنگ است که به دلیل داشتن رنگی سفید و زیبا، بیش از سایر محصولات مشابه خود موردتوجه قرار گرفته‌است. کیفیت عالی، استحکام فوق‌العاده و چسبندگی مطلوب در کنار خواص ضدآبی، دیگر ویژگی‌های این مصالح ساختمانی محسوب می‌شود. در ادامه، برخی از مهم‌ترین کاربردهای این ماده بیان شده‌است.کاربران عزیز می توانید با حذف واسطه ها بهترین قیمت پودر جوشقان را از مجموعه پودرسازان تهیه نمایید.

نماسازی و طراحی داخلی یا خارجی

به دلیل رنگ سفید و جذاب این پودر سنگ شاهد استفاده از آن در طراحی نمای داخلی یا خارجی ساختمان‌ها هستیم. این ماده پس از استفاده، طرحی زیبا و جذاب به شکل سنگ مرمر ایجاد می‌کند. اگرچه قیمت جوشقان نسبت‌به قیمت پودرسنگ‌های دیگر بیشتر است، اما دلیل این موضوع، استفاده‌های متنوع‌تر این ماده محسوب می‌شود. خواص متعادل فیزیکی و شیمیایی این ماده نیز استحکام و ماندگاری خوبی در مقابل عوامل طبیعی به آن داده‌است.

مجسمه‌سازی و صنایع هنری

استحکام و انعطاف‌پذیری این ماده به شکلی است که پس از شکل‌دهی و خشک شدن دچار ترک نمی‌شود. همین ویژگی نیز آن را برای مواردی مثل مجسمه‌سازی بسیار مناسب کرده‌است. در سایر تولیدات هنری مثل سازه‌های سه‌بعدی و نقش‌برجسته نیز نقش این ماده به‌خوبی اثبات شده‌است.

جایگزینی به‌جای گچ در مناطق مرطوب

به دلیل سفیدی بسیار بالا و شباهت زیاد پودر جوشقان به گچ و همچنین ضدآب بودن، می‌توان از آن برای سفیدکاری محیط‌های مرطوب مثل مناطق پرباران شمال کشور استفاده کرد. این پودرسنگ برخلاف گچ، ماندگاری خوبی در برابر رطوبت دارد و آب یا باران نمی‌تواند آن را خراب کند.

دیگر مصارف جوشقان

موارد مذکور را می‌توان مهم‌ترین کاربردهای پودر سنگ جوشقان دانست. اما این ماده همچنان تمام کاربردهایی را که برای خاک سنگ ذکر شد نیز ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال، با ترکیب سیمان و این پودر، یک ملات باکیفیت جهت درزگیری سطوح مختلف ایجاد می‌شود. همچنین در صنایع دیگر مثل کشاورزی، تولید مواد غذایی مانند نوشابه‌ها، تولید مواد دارویی، صنایع بلوک‌سازی و تولید موازییک، سم‌زدایی از خاک و آب، زهکشی کانال‌ها و تونل‌ها، تولید سرباره آهن و فولاد و ده‌ها بخش دیگر نیز از این ماده استفاده می‌شود.

قیمت کدام‌یک از پودر سنگ‌ها مناسب‌تر است؟

مسئله تعیین قیمت این مصالح بر اساس معیارهای مختلفی مثل درجه‌بندی کیفیت، نوع و حجم بسته‌بندی، هزینه‌های استخراج و نوع معدن تعیین می‌شود. بااین‌حال، قیمت جوشقان نسبت‌به قیمت پودرسنگ‌های دیگر در بازار بیشتر است و خرید جوشقان فله‌ای نسبت‌به بسته‌ای، ارزان‌تر خواهد بود. به دلیل نوسانات زیاد بازار و همچنین عوامل مختلفی که در تعیین کیفیت محصول نقش دارند، نمی‌توان یک قیمت دقیق و مشخص برای هرکدام از انواع این پودرها مشخص کرد.

پودرهای سنگی و هرآنچه‌که درباره آن‌ها متوجه شدیم

در این مطلب، به بررسی کاربردها و استفاده‌های مختلف دو مورد از مهم‌ترین مصالح ساختمانی پرداختیم که طیف کاربری بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند و هرکدام از آن‌ها نیز بر اساس استانداردهای خاصی تولید می‌شود. همچنین، به دلایل محبوبیت آرد سنگ جوشقان به‌عنوان یکی از این پودرهای پراستفاده نیز اشاره کردیم که خاصیت‌های شیمیایی و فیزیکی آن، اصلی‌ترین دلیل محبوبیت این پودرسنگ به‌شمار می‌رود.

در کنار تمام این موارد، باید فروشگاه پودرسازان را نیز معرفی کنیم که یکی از برترین ارائه‌دهندگان پودرهای سنگی مثل جوشقان است. محصولات این مجموعه به‌صورت آزمایش‌شده عرضه می‌شوند و کیفیت و قیمت بسیار مناسبی نسبت‌به سایر رقبا دارند. همچنین در تهیه و خرید این مصالح، فرآیندی آسان و راحت خواهید داشت. در صورت نیاز به هر یک از این پودرهای سنگی می‌توانید به وب‌سایت poodrsazan.ir مراجعه فرمایید و با محصولات مختلف آن آشنا شوید. همچنین برای دریافت مشاوره پیش از خرید محصول، می‌توانید با شماره 02537202337 تماس حاصل فرمایید.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

images_1720946911_669390df4e526
images_1720938924_669371ace76a5
همچنین بخوانید
آخرین اخبار