2 مرداد 1403 - 19:08

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

معاملات مسکن رکورد زد / آپارتمان‌های کوچک مشتری بیشتری دارند

به گزارش پول نیوز، به نقل از خبرداری، بانک مرکزی در آخرین گزارش خود در باره بازار مسکن از رشد ۱۴.۱ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در خرداد امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.

در خردادماه سال ۱۴۰۳، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۹/۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰.۶ درصد کاهش و ۱۴.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین در این ماه، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۸۵۹.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۴ و ۹.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه مسکن در تهران (خرداد ماه امسال) در حالی ۹.۷ درصد بوده که نرخ رشد قیمت‌ها در خرداد سال گذشته نسبت به مدت مشابه آن در ۱۴۰۱، ۹۸.۷ درصد بوده است.

بنا به آمار بانک مرکزی از معاملات مسکن تهران در اسفندماه ۱۴۰۲ و به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع سهمی معادل ۵۱.۹ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

پیش از این بانک مرکزیاعلام کرده بود که واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع سهمی معادل ۵۱.۹ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند (در اسفند ماه سال 1402).

بر اساس این گزارش، بیشترین معاملات ملکی واحدهای ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی با سهم ۱۳.۶ درصدی و کمترین معاملات نیز، آپارتمان‌های ۱۹۰ تا ۲۰۰ متری با سهم ۰.۳ درصدی در برگرفته است.

آپارتمان‌های بالای ۲۰۰ مترمربع هم طرفداران خاص خود را  دارد و ۲.۵ درصد از معاملات به این بناها اختصاص دارد.

در محله سیدخندان آپارتمانی ۶۵ متری و ۲۸ سال ساخت، ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و در محله نیاوران، واحدی ۵۰ متری و ۱۰ سال ساخت، ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در محله گیشا، واحدی ۵۵ متری و نوساز، ۱۲ میلیارد و ۴۶۵۰ میلیون تومان و در محله هروی، واحدی ۵۵ متری و ۱۱ سال ساخت، ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در پیروزی، واحدی ۵۲ متری و ۱۳ سال ساخت، ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون و در بلوار فردوس غرب، واحدی ۵۲ متری و زیر هم کف با ۳۰ سال عمربنا، ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان عرضه شده است.

فرزاد عربی کارشناس بازار مسکن درباره علت افزایش معاملات در خردادماه به خبرنگار ما گفت: هرساله در خرداد ماه معاملات مسکن افزایش پیدا می‌کند و مسئله تازه‌ای نیست؛ حالا شاید در برخی سال‌ها این افزایش بیش‌از سال گذشته باشد و یا بعضی سال‌ها کمتر باشد.

وی ادامه داد: این موضوع هم به دلیل شروع تعطیلی مدارس است و به طور کلی خرداد تا آخر مردادماه فصل نقل و انتقالات بازار مسکن است و در این فصل هرسال با افزایش معاملات در بازار روبرو هستیم.

همچنین بخوانید  سندهای جدید مسکن جایگزین می‌شود

عربی درباره علت استقبال از خانه‌هایی با متراژ کم نیز گفت: با توجه به افزایش چشمگیر قیمت خانه و آپارتمان طی سال‌های اخیر؛ بیشتر مردم مخصوصا خانه‌ اولی‌ها توان خرید مسکن با متراژ زیاد را ندارند و به همین دلیل واحدهایی با متراژ کم بیشترین مشتریان را دارند و از سوی دیگر سازندگان نیز ترجیح می‌دهند تا آپارتمان‌های خود را با متراژ کوچک‌تر ساخته و به فروش برسانند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

 تعاون1
همچنین بخوانید
آخرین اخبار