28 تیر 1403 - 5:28

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۳ در دهه اول مهر

به گزارش پول نیوز، معاون فنی و آماری سازمان ملی سنجش با اشاره به زمان بندی اعلام نتایج اولیه و نهایی کنکور گفت: نتایج اولیه نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ در اوایل شهریور و نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۳ در مهرماه اعلام می شود.

 دکتر احسان جمالی امروز در نشست خبری تشریح فرآیند برگزاری نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۳ افزود: امسال تأثیر سوابق تحصیلی آموزش و پرورش ۵۰ درصد است. ضرایب نسبت به سال گذشته که تأثیر سوابق تحصیلی ۴۰ درصد بود، تغییر کرده است. داوطلبانی که سنوات قبل، نمره کل سوابق تحصیلی ایجاد کرده بودند نمره کل آنها با توجه به ضرایب جدید تغییر می‌کند.

معاون فنی و آماری سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور گفت: نمره آزمون اختصاصی برای داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ معتبر است و تغییری ندارد ولی با سابقه تحصیلی جدیدی که بر اساس ضرایب جدید ساخته می‌شود نمره کل نهایی آنها استخراج می‌شود. این نمره برای سه گروه اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی) به میزان ۵۰ – ۵۰ و برای گروه‌های هنر و زبان با ضریب ۲۸ به دلیل اینکه فقط دروس عمومی محاسبه می‌شود.

وی افزود: داوطلبان ۱۴۰۳ در صورتی که فقط در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کرده باشند چه در نوبت اول و چه در نوبت دوم، برای محاسبه نمره کل باید تلفیق ۵۰ درصد یا ۲۸ درصد سوابق تحصیلی و کنکور درنظر بگیرند. نمره کل نهایی می‌شود حاصل بیشترین نمره کل مرحله اول و مرحله دوم آنها. برای داوطلبان ۱۴۰۲ نیز به همین ترتیب است. برای داوطلبانی که در چهار نوبت ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ شرکت کرده باشند بیشترین نمره ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

جمالی اظهار داشت: اعلام علاقمندی های رشته‌های هنر و علوم ورزشی از ۱۷ تیر تا ۲۲ تیرماه انجام می‌گیرد و داوطلبان باید با دقت آن را انجام دهند. همچنین داوطلبان دانشگاه فرهنگیان باید دقت لازم را داشته باشند در صورتی که برای آزمون عملی آموزش هنر و یا تربیت بدنی معرفی شده اند، آن آزمون مربوط به ارزیابی تکمیلی تربیت معلم است. اگر می‌خواهند در رشته‌های هنر و علوم ورزشی شرکت کنند باید دوباره ثبت نام کنند.

وی افزود: انجام آزمون‌های عملی و تشریحی از دهه دوم مرداد شروع می‌شود و تا دهه اول شهریورماه ادامه دارد.

معاون فنی و آماری سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور گفت: نتایج اولیه نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۳ به صورت نمرات خام و نمرات کل کنکور در هفته آخر مردادماه اعلام می‌شود. همزمان با این موضوع به داوطلبانی که در دو نوبت کنکور ۱۴۰۳ و یا چهار نوبت کنکورهای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ شرکت کرده اند در گروه‌های آزمایشی مختلف شرکت کرده باشند، اجازه داده می‌شود گروه آزمایشی اصلی خود را انتخاب کنند.

وی افزود: اگر کسی انتخاب نکند آخرین نوبت برگزاری آزمونی که در آن شرکت کرده است ملاک عمل قرار می‌گیرد.

جمالی یادآور شد: نتایج نهایی دانشگاه فرهنگیان در هفته آخر مردادماه اعلام می‌شود. کسانی که در پذیرش دانشجو – معلم شرکت کرده اند در صورتی که انصراف خود را در بازه زمانی مربوطه اعلام کنند حق انتخاب رشته در کنکور ۱۴۰۳ را دارند و در غیر این صورت نمی‌توانند در کنکور انتخاب رشته کنند.

وی گفت: انتشار کارنامه نهایی ملاک عمل برای انتخاب رشته در کنکور سراسری ۱۴۰۳ که شامل دو نوبت ۱۴۰۳ و دو نوبت ۱۴۰۲ است، در هفته اول شهریورماه صورت می‌گیرد. دفترچه شماره دو و راهنمای انتخاب رشته مجازی و فرآیند انتخاب رشته در دهه اول شهریورماه انجام می‌شود.

معاون فنی و آماری سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور افزود: همزمان با انتخاب رشته، ثبت نام و انتخاب رشته‌های پذیرش با سوابق تحصیلی در هفته اول شهریور صورت می‌گیرد. کسانی که علاقمند به رشته‌های بدون آزمون هستند و در کنکور هم شرکت کرده اند نیازی به ثبت نام مجدد ندارند. اسامی معرفی شدگان در رشته‌های دارای شرایط خاص در هفته سوم شهریورماه انجام می‌شود.

همچنین بخوانید  تغییر گروه آزمایشی و حوزه امتحانی کنکوری ها امکان‌پذیر نیست

وی خاطرنشان کرد: نتایج نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۳ با توجه به تعویق دو هفته‌ای، امیدواریم در دهه اول مهرماه ۱۴۰۳ اعلام می‌شود تا پذیرفته شدگان بتوانند از نیمه مهرماه در دانشگاه‌ها ثبت نام کنند.

جمالی اظهار داشت: نتایج اولیه دانشگاه فرهنگیان به صورت ۶۰ درصد آزمون اختصاصی یا کنکور و ۴۰ درصد نمره آزمون دانشجو – معلم اعلام شد و داوطلبان چند برابر ظرفیت به میزان ۹۰ هزار نفر معرفی شدند و اکنون در حال طی مراحل شایستگی معلمی از سوی آموزش و پرورش هستند. نتایج نهایی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در مردادماه اعلام می‌شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

2060998_136
+ساختمان+مسکن+شهر+تهران
همچنین بخوانید
آخرین اخبار