2 مرداد 1403 - 17:50

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

کنسرت علیرضا قربانی در تخت جمشید!

هنرمندان و خوانندگان برای برگزاری کنسرت در بنای تاریخی تخت جمشید رویایی بیش از ۴۵ ساله را با خود به همراه دارند که سرانجام دولت سیزدهم و دفتر موسیقی ارشاد با صدور مجوز برای اجرای علیرضا قربانی به این رویایِ بزرگ اهالی موسیقی جامه عمل پوشاند.
سال‌های زیادی است که اجرای کنسرت در تخت جمشید به یکی از رویا‌های گروه‌های موسیقی و خوانندگان بدل شده است. با اینکه بهره‌گیری از شرایط محیطی تخت جمشید برای یک رویداد فرهنگی-هنری بی‌شک یک همبستگی میان تمدن تاریخی ایران و تمدن فرهنگی کشور ایجاد می‌کند؛ اما عده‌ای از کارشناسان در حوزه میراث فرهنگی براین باور هستند که صوت می‌تواند یک بنای تاریخی چند هزار ساله را به نابودی بکشاند!

به گزارش پول نیوز، البته این در حالی است که بسیاری از بنا‌های تاریخی هزارساله مانند «سیرکوس ماکسیموس» و «کولوسئوم» در رم، «ایفل» در پاریس، «اودئون هرودس آتیکوس» در یونان، «هرم گیزا» در قاهره، «تاج محل» در هند، «کارتاژ» در تونس و ده‌ها بنای تاریخی دیگر در سرتاسر دنیا همواره میزبان کنسرت‌ها و نمایش‌های فرهنگی و هنری بوده اند و تاکنون هیچ آسیبی با ایجاد صوت به آنها وارد نشده است.

از بعد از پیروزی جمهوری انقلاب اسلامی ایران، هیچ مراسم و آیینی در تخت جمشید برگزار نشده است. آخرین مراسمی که توانست در این بنای تاریخی برپا شود، «جشن هنر شیراز» به عنوان جشنواره‌ای از هنر نمایشی و موسیقی بود که طی سال‌های ١٣۴۶ تا ١٣۵٧ در این بنا برگزار می‌شد.

 

اجرا در تخت جمشید رویایی که از شجریان تا یانی در سر می‌پروراند

حالا چند سالی است که سودای برگزاری کنسرت، نمایش و مراسم‌های آیینی در بنا‌های تاریخی به‌خصوص تخت جمشید در سر هنرمندان می‌چرخد. در ١٠ سال گذشته بار‌ها خبر‌های ضد و نقیضی از اجرای برنامه و کنسرت در تخت جمشید اعلام می‌شد و چند روز بعد تکذیب! از «یانی» و «کیتارو» گرفته تا زنده یاد محمدرضا شجریان و شهرام ناظری …، اما آنچه همیشه اتفاق افتاده بود، عدم صدور مجوز از سوی دولت، ارشاد و دفتر موسیقی و میراث فرهنگی در یک بنای چند هزار ساله تاریخی بوده است. بار‌ها و بار‌ها ارشاد در مقابل تایید چنین مراسمی اعلام کرده بود که شأن برنامه و گروه با شأن بنا مرتبط است و این شأن از تبلیغات گرفته تا اجرا باید رعایت شود.

آنچه در دی ماه ١٣٩٧ اتفاق افتاد

از دی ماه سال ١٣٩٧ توافق‌هایی برای اجرای کنسرت در دو منطقه «تخت‌جمشید» و «نقش رستم» صورت گرفته بود که البته میسر نشد. پس از آن در سال ١٣٩٨ با توجه به تلاش‌هایی که برای برگزاری کنسرت در تخت جمشید شده بود، قرار بود برگزاری کنسرت، با اجرای استاتیدی چون شهرام ناظری و همایون شجریان به ثمر بنشیند که متاسفانه شیوع بیماری کرونا (کووید ١٩) این برنامه‌ریزی را ملقی کرد.

 

نوید اجرای همایون شجریان به در بسته خورد 

در تاریخ نهم شهریور ماه ١۴٠١ خبری منتشر شد که نوید از اجرای کنسرتی عظیم با هنرمندی همایون شجریان در تخت جمشید می‌داد. استان فارس و مجموعه تاریخی تخت جمشید، خبر از نخستین انتخاب‌های همایون شجریان برای اجرای برنامه در سال ١۴٠٢ داده بود و اعلام کرده بود که برنامه‌ریزی برای اخذ مجوز‌ها آغاز شده است. همچنین جلال رشیدی کوچی (نماینده وقت مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد) این خبر را تایید و گفته بود «با توجه به مکاتبات و تعاملات انجام شده با سازمان‌های مرتبط، این موضوع در دست پیگیری جدی است و در زمان پیشنهادی، میراث جهانی تخت جمشید میزبان همایون شجریان و علاقه‌مندان خواهد بود.»

وی همچنین بیان کرده بود «طبق برآوردها، ظرفیت اجرای هر کنسرت در محوطه تخت جمشید، برای حدود ۳۰۰۰ مخاطب در نظر گرفته شده است. از آنجایی که تخت جمشید مجموعه‌ای جهانی است که همه ساله گردشگران بسیاری را جذب می‌کند، زیرساخت‌های لازم برای برگزاری برنامه‌های این‌چنینی در آن، از جمله پارکینگ وسیع، مجموعه‌های رفاهی و بهداشتی و آمادگی نیرو‌های امدادی همچون آتش‌نشانی و اورژانس فراهم شده است.»

اگر این اتفاق برای همایون شجریان رخ می‌داد، می‌توانست زمینه‌ساز برگزاری کنسرت‌های بزرگ گروه‌های معروف و محبوب موسیقی دنیا شود تا بتوانند اجرا‌های خود را در تخت جمشید نیز روی صحنه ببرند.

 

چراغ سبز عزت‌الله ضرغامی به اجرای کنسرت در اماکن تاریخی

اما متاسفانه باز هم برگزاری کنسرت محقق نشد تا اینکه تقریبا در یک سال گذشته در مراسم بازگشایی هتل «آپادانا» در شیراز، عزت‌الله ضرغانی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری اجازه برگزار کنسرت‌های شادی آفرین در اماکن و محوطه‌های تاریخی را صادر کرد.

ضرغامی در این مراسم از سالار عقیلی به عنوان سفیر میراث فرهنگی یاد کرد که قرار است به جهت ترویج شادی در جامعه، کنسرت‌های شادی‌آفرینی را در مجموعه تخت جمشید برای مردم برگزار کند؛ اما طلسمی که با صدای بزرگان موسیقی باز نشده بود با سالار عقیلی هم باز نشد!

 

قرعه‌ای که به نام علیرضا قربانی درآمد

نخستین بار ممنوعیت اجرای کنسرت در تخت جمشید در ابتدای دولت یازدهم و در اظهار نظری از سوی وزیر وقت میراث فرهنگی عنوان شد؛ اظهار نظری که ناشی از نگرانی تخریب و صدمه دیدن بنای چند هزار سال ایران بود، اما حالا با بررسی‌های بیشتر کارشناسان میراث فرهنگی، این باور تغییر کرده و آنان نیز به این نتیجه رسیدند که صوت و ارتعاشات حاصل از آن قرار نیست آسیبی به تخت جمشید برساند.

همانطور که گفته شد، تاکنون هنرمندان زیادی همچون همایون شجریان، شهرداد روحانی، شهرام ناظری، سالار عقیلی و … پیشنهاد برگزاری کنسرت در تخت جمشید را ارائه کرده بودند که بسیاری از آنها مجوز‌های لازم را از دستگاه‌های ذی‌ربط دریافت کردند اما؛ میراث فرهنگی تاکنون اجازه برگزاری هیچ کنسرتی را صادر نکرده بود؛ تا اینکه بالاخره در دولت سیزدهم و با همت دفتر موسیقی این قرعه برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی به نام علیرضا قربانی درآمد.

 

رویایی موسیقایی که با دولت سیزدهم محقق شد

به گفته امیرحسین سمیعی، حدود دو ماه پیش دفتر موسیقی ارشاد با درخواست اجرای کنسرت علیرضا قربانی در تخت جمشید مواجه شده که پس از پیگیری و جلسه با گروه این هنرمند موسیقی، شرایط اجرای کنسرت فراهم شده است.

بنا بر گفته مدیر دفتر موسیقی، برگزاری این کنسرت تنها به حساب صدور مجوز توسط دفتر موسیقی نیست و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم به معنای واقعی در راستای تقویت زیرساخت‌های هنری تلاش کرده است. یعنی یک یکپارچگی در تیم فعلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم وجود داشته که به تقویت و ارتقاء زیرساخت‌های هنری می‌اندیشد. همین امر شرایطی را فراهم کرده تا سرانجام کنسرت موسیقی ایرانی در تخت جمشید با حضور پر شور مردم برپا شود.

حالا طی برنامه‌ریزی‌هایی که توسط گروه علیرضا قربانی صورت گرفته، مقرر شده تا اجرایی بسیار فخیم و خاطره انگیز این خواننده در تخت جمشید برگزار شود. این در حالی است که سمیعی تاکی می‌کند که به زودی تمام مجموعه‌های فضای بازی که ظرفیت میزبانی رویداد‌های هنری در این فصل از سال را دارا هستند، به ظرفیت موسیقی کشور اضافه خواهند شد.

اکنون با گذشت بیش از بعد از ۴۵ در نهایت رویایی سال، رویای دست نیافتی هنرمندان به حقیقت پیوسته و اولین خواننده‌ای که این رویا را عملی کرده، علیرضا قربانی است که از تاریخ نهم تیرماه ۱۴۰۳ کنسرت بزرگ خود را در بنای تاریخی تخت جمشید برگزار خواهد کرد و میزبان علاقه‌مندان خواهد بود و بلیت‌های آن از روز پنجشنبه ۳۱ خرداد ساعت ۱۰ صبح در سایت ایران‌تیک و اپلیکیشن توبانک در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

حال باید دید این روند مانند سایر کشور‌های دیگر ادامه دار خواهد بود یا کنسرت علیرضا قربانی اولین و آخرین اجرا در تخت جمشید خواهد بود!

منبع: خبرگزاری برنا

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

4330477
همچنین بخوانید
آخرین اخبار