20 ژوئن 2024 - 21:49

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

چگونه جهان عرب می تواند به پیروزی فلسطین در جنگ کمک کند؟

کشور های عربی پس از گذشت هشت ماه از جنگ غزه، به قدرت بی سابقه اتحاد خود برای پیشبرد راه حل دو دولتی در فلسطین و برقراری صلح در منطقه ایمان آورده اند.
چگونه جهان عرب می تواند به پیروزی فلسطین در جنگ کمک کند؟
جنگ اسرائیل علیه غزه به جنگ آزادی فلسطین تبدیل شده است. بی رحمی جنگ و بی توجهی آشکار به قوانین بین المللی، سیاست جهانی را تا حد زیادی تکان داده است. اما با اتحاد اعراب، فلسطین آزادی خود را به دست خواهد آورد و راه صلح و امنیت در خاورمیانه را از طریق راه حل دو دولتی هموار می کند.

با وجود اینکه دولت ایالات متحده نیاز به راه حل دو دولتی را تأیید می کند، اما در عمل مانع از آن می شود و نشانه این وتوی ماه گذشته علیه عضویت فلسطین در سازمان ملل بود. اسرائیل روی ایالات متحده برای ادامه جلوگیری از ظهور یک کشور مستقل فلسطینی حساب می کند. با این حال حتی می توان بر این مانع نیز غلبه کرد.

کشور های عرب با اتحادی چشمگیر مقاومت آمریکا را دور می زنند. پس از نشست اتحادیه عرب در بحرین در اواسط ماه مه، جهان عرب در تلاش است  یک کنفرانس جهانی برای اجرای راه حل دو دولتی برگزار کند.

کشورهای عربی اسلامی

بیانیه بحرین خواستار برگزاری کنفرانس بین المللی تحت نظارت سازمان ملل متحد برای حل مسئله فلسطین بر اساس راه حل دو دولتی است که به اشغال اسرائیل در تمامی اراضی اشغالی عربی پایان می دهد و ظهور یک کشور مستقل و آزاد فلسطینی خواستار است. بر اساس قطعنامه های بین المللی، زندگی در صلح و امنیت در کنار اسرائیل، به عنوان راهی برای دستیابی به صلح عادلانه و همه جانبه نیز در نظر گرفته شده است.

بیش از دو دهه است که اتحاد اعراب بر سر راه حل دو دولتی تقویت شده است. این پیشرفت در سال ۲۰۰۲ با ابتکار صلح عربی حاصل شد، اگرچه اسرائیل پیشنهاد صلح اعراب برای راه حل دو دولتی را رد کرد و ایالات متحده بار ها از اسرائیل در رد این پیشنهاد حمایت کرد. پس از آغاز جنگ غزه در ماه اکتبر، رهبران کشورهای عربی و اسلامی در ماه نوامبر در نشستی در ریاض  پیشنهاد صلح را تکرار کردند.

شتاب دیپلماسی مورد حمایت اعراب برای راه حل دو دولتی

از آن زمان، دیپلماسی مورد حمایت اعراب برای راه حل دو دولتی شتاب گرفته است، حتی در شرایطی که جنگ اسرائیل علیه غزه بدون وقفه ادامه داشته است. پس از تأخیر های متعدد و وتو های ایالات متحده، سرانجام شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۲۵ مارس از آتش بس فوری حمایت کرد، اگرچه اسرائیل گستاخانه این قطعنامه را نادیده گرفت. در ۱۸ آوریل، شورای امنیت سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع به عضویت فلسطین در سازمان ملل رای داد و تنها آمریکا رای مخالف و دو کشور (انگلیس و سوئیس) رای ممتنع دادند. در ۱۰ مه، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع از درخواست فلسطین برای عضویت در سازمان ملل با ۱۴۳ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف حمایت کرد. در ۲۲ مه، نروژ، اسپانیا و ایرلند برنامه هایی را برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین اعلام کردند و نخست وزیر ایرلند گفت که مطمئن است «کشور های بیشتری به دنبال آن خواهند آمد».

نه تنها روند دیپلماتیک در سازمان ملل و اتحادیه عرب، ایالات متحده را منزوی می کند، بلکه قدرت حقوق بین الملل نیز بی وقفه بیشتر شده است. پرونده آفریقای جنوبی در دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) که اسرائیل را به نسل کشی متهم می کند، منجر به صدور حکم موقتی حیاتی از سوی دیوان بین المللی دادگستری در ۲۶ ژانویه شد که می گوید این احتمال وجود دارد که اسرائیل کنوانسیون نسل کشی ۱۹۴۸ را نقض کند و شرایط در غزه به یک وضعیت اضطراری منجر شود. دیوان بین المللی دادگستری روز جمعه ۲۴ مه دستور داد اسرائیل فورا عملیات خود در رفح را متوقف کند. این هفته، دادستان دیوان بین المللی کیفری همچنین دستور بازداشت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل و سه رهبر حماس را توصیه کرد.

اتحادیه عرب

اقدامات یک مجمع جهانی به حمایت های آمریکا پایان خواهد داد. به احتمال زیاد، ایالات متحده موضع خود را تغییر خواهد داد. انزوای آمریکا در جهان برای امنیت و منافع ملی آن غیرقابل تحمل است؛ این کشور به روابط خوب با جهان عرب با جمعیت نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر، موقعیت استراتژیک، نقش اقتصادی و مرکزیت در سیستم انرژی جهان نیاز دارد. ایالات متحده همچنین به روابط خوب با جهان اسلام با نزدیک به دو میلیارد مسلمان در آن نیاز دارد.

لابی اسرائیل در ایالات متحده با تب و تاب تلاش می کند تا از حرکت به سمت راه حل دو دولتی جلوگیری کند. در سیاست فاسد آمریکا، بحث پول است. لابی اسرائیل وعده تامین مالی مبارزات انتخاباتی را می دهد. با این حال، لابی کردن محدودیت هایی دارد. افکار عمومی آمریکا علیه حکومت آپارتاید اسرائیل و خشونت تکان دهنده آن در غزه است.

رسانه های جریان اصلی ایالات متحده اکنون به مردم ایالات متحده نشان می دهند که قبل از اکتبر گذشته، سیستم قضایی اسرائیل به ابزاری برای سرکوب، سلب مالکیت و قتل سیستماتیک علیه فلسطینیان تبدیل شده بود. رسانه های اجتماعی ویرانی های روزانه در غزه را به دست سربازان اسرائیلی -در حالی که دانشگاه، بیمارستان یا ساختمان آپارتمانی را ویران می کنند- نشان می دهند.

وزیر خارجه عربستان

ایالات متحده آخرین قمار خود را انجام می دهد که آن ترفند قدیمی تفرقه بینداز و غلبه کن، است- تلاش برای شکستن اتحاد اعراب بر سر فلسطین با انجام یک معامله جانبی با عربستان سعودی. در صورتی که سعودی ها فوراً روابط خود را با اسرائیل عادی کنند، و حاکمیت یک کشور فلسطینی را به یک روند مبهم دیگر صلح بسپارند، ایالات متحده قول فن آوری هسته ای، هواپیما های جنگنده پیشرفته و پیمان دفاعی را می دهد.

قمار ایالات متحده تقریباً با شکست مواجه خواهد شد، زیرا کشور های عربی قدرت بی سابقه اتحاد اعراب را برای برقراری صلح در منطقه خود به رسمیت می شناسند. کشور های عربی نه تنها در کنار عدالت برای مردم فلسطین هستند، بلکه در کنار افکار غالب جهان هستند. تا زمانی که جهان عرب ثابت قدم باشد احتمالاً به زودی، بر اساس خواست منطقه و جامعه جهانی، یک کشور مستقل و آزاد فلسطینی، عضو سازمان ملل متحد، پدید خواهد آمد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ