24 تیر 1403 - 5:28

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

دکتر منوچهر متکی بار دیگر از مردم رای اعتماد گرفت / قالیباف شانسی برای ریاست ندارد

هفته گذشته نظرسنجی با عنوان «به نظر شما بهترین شخص برای ریاست مجلس دوازدهم کیست؟» روی وب سایت «خبرداری»منتشر شد که بر اساس آن منوچهر متکی با فاصله چشمگیر از سایر رقبا پیشتاز است.

به گزارش پول نیوز، دکتر منوچهر متکی بار دیگر از مردم رای اعتماد گرفت / قالیباف شانسی برای ریاست ندارد

در این نظرسنجی چهار فردی که احتمال بیشتری دارد به سمت ریاست مجلس برسند انتخاب شده و مخاطبان ما نظر خود را در این مدت ثبت کردند.

 

براساس آخرین آمار از این نظرسنجی، تا لحظه نگارش این گزارش، منوچهر متکی بیش از 82 درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

 

محمدباقر قالیباف توانست 10 درصد آرای نظرسنجی را کسب کند و بعد از او محمود نبویان با 5 درصد و مجتبی ذوالنور با 1.69 درصد در جایگاه دوم تا چهارم قرار دارند.

 

چرا متکی؟

فاصله چشمگیر منوچهر متکی با محمدباقر قالیباف نشان دهنده آن است که مردم با توجه به سوابق گذشته آن ها، آقای متکی را برازنده صندلی ریاست مجلس می بینند و مجلس یازدهم با ریاست محمدباقر قالیباف نتوانسته رضایت مردم را جلب کند و مردم از مجلس یازدهم دلخوشی ندارند.

 

 بی شک ریاست مجلس نقش کلیدی در اداره مجلس را بر عهده دارد. ریاست مجلس این حق را دارد که هرگاه اراده کرد در قالب نطق پیش از دستور، در تمامی زمینه ها موضع گیری کند که بیانگر دیدگاه دستگاه قانونگذاری کشور است. ریاست مجلس می تواند بر روند قانونگذاری، استیضاح وزرا، طرح سوال و بسیاری موارد دیگر اثر مستقیم بگذارد. همچین رییس مجلس در جلسات سران قوا شرکت می کند و در تصمیمات حساس شرکت می کند. رییس مجلس در سفر های داخلی و خارجی به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی شرکت می کند. خلاصه آنکه رییس مجلس نقش بسیار کلیدی دارد.

 

قانونگذار ابزار های بسیاری بدست نمایندگان مجلس شورای اسلامی داده تا بتوانند دولت را به مسیر بازگردانند، اما سوال اینجاست که نمایندگان تا چه اندازه و با چه اهدافی از این ابزار ها استفاده می کنند و دولت ها تا چه اندازه با فشار مجلس شورای اسلامی به مسیر درست باز می گردند.

 

چرا قالیباف نه؟

مجلس یازدهم به آخر خط رسید. مجلسی که پایین ترین حد نظارت را داشت. مجلس یازدهم در تمامی چهارسال گذشته، رویکردی سیاسی و جناحی با چاشنی اهمال داشت. رسیدن دلار به ۶۷ هزار تومان که حکایت از بی ارزش شدن پول ملی دارد، بدترین دلیل برای اثبات ناکارآمدی مجلس یازدهم است. در تمامی روز هایی که دلار پله های ترقی را چند تا یکی طی می کرد، نمایندگان مجلس یازدهم به طرح مباحث حاشیه ای در صحن علنی مجلس می پرداختند.

 

بیشتر بخوانید: قالیباف تمام ذهنش برای ریاست جمهوری است

 

در این دور از مجلس نمایندگان سوالات بسیاری از وزرا مطرح کردند که نزدیک به ۹ هزار سوال تهیه شد که حدود ۸ هزار سوال به کمیسیون های تخصصی برای رسیدگی ارجاع شد. بدتر آنکه بسیاری از نمایندگان از سوالات انصراف داده، بسیاری دیگر از پاسخ وزیر قانع شده و سوالات بسیاری با تغییر وزیر بایگانی شد. اما حدود ۳۰۰ سوال از ۹ هزار سوال ارسال شده از کمیسیون ها به هیات رییسه مجلس آمده که حدود ۷۰ سوال در صحن علنی مجلس مطرح شد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

5036464
4601998
همچنین بخوانید
آخرین اخبار