24 تیر 1403 - 22:45

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

اعتراف بلینکن به اعمال بیش از ۶۰۰ تحریم علیه تهران/ در جلوگیری از فروش نفت ایران ناتوانیم

وزیر خارجه آمریکا اعتراف کرد: ما هر روز برای مقابله با منابع مالی ایران تلاش می کنیم اما نتوانسته ایم مانع از فروش نفت توسط این کشور شویم.

به گزارش پول نیوز، اعتراف بلینکن به اعمال بیش از ۶۰۰ تحریم علیه تهران/ در جلوگیری از فروش نفت ایران ناتوانیم

ه نقل از رویترز، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور که برای بررسی بودجه وزارت خارجه آمریکا در سال مالی ۲۰۲۵ برگزار شد، در پاسخ به پرسش تد کروز سناتور تندرو جمهوری خواه که مدعی شد ایران در ابتدای دولت بایدن تنها روزی ۳۰۰ هزار بشکه نفت می فروخت و الان چگونه روزی ۲ میلیون بشکه نفت می فروشد، پاسخ داد: ایرانی ها به سختی برای دور زدن تحریم ها تلاش می کنند و ما هر کاری برای جلوگیری از این کار انجام می دهیم، اما در جلوگیری از فروش نفت ایران ناتوانیم.

اعمال بیش از ۶۰۰ تحریم علیه تهران

در ادامه این جلسه استماع، بلینکن در پاسخ به این ادعای کروز که در نوامبر ۲۰۲۱ تعداد کشتی های ناشناسی که نفت ایران را را انتقال می دادند ۷۰ فروند بود، اما در حال حاضر این تعداد به بیش از ۴۰۰ فروند کشتی افزایش یافته است، گفت: ما با اعمال بیش از ۶۰۰ تحریم، در تلاش هستیم تا به طور مستمر با این اقدامات ایران مقابله کنیم.

خروج آمریکا از برجام، یکی از بدترین تصمیم های دولت آمریکا

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این جلسه استماع از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده برای خروج از برجام، به عنوان یکی از بدترین تصمیم های اتخاذ شده از سوی این کشور یاد کرد.

بلینکن با بیان اینکه متأسفانه خروج از برجام یکی از بدترین تصمیم های اتخاذشده بود، تاکید کرد: توافق برجام باعث مهار برنامه هسته ای ایران شده بود، اما با خروج از آن توافق، اکنون در شرایطی به سر می بریم که محدودیت های اعمال شده تحت آن توافق از بین رفته اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه توافق برجام زمان گریز هسته ای ایران را به حدود یک سال رسانده بود، مدعی شد:، اما در حال حاضر این زمان، فقط به دو تا سه هفته رسیده است.

هیچ کس به اندازه بایدن از رژیم صهیونیستی حمایت نکرده است

وزیر خارجه آمریکا در ادامه جلسه استماع در مقابل کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور با انتقاد هر دو جناح راست و چپ در مورد سیاست های دولت آمریکا در رابطه با رژیم صهیونیستی مواجه شد؛ بطوریکه سناتور های جمهوری خواه دولت بایدن را عامل شکست (رژیم) اسرائیل دانستند و سناتور های دموکرات هم گفتند که دولت بایدن برای کمک به غیرنظامیان غزه اقدامات بسیار ناچیزی انجام داده است.

بلینکن در پاسخ به این انتقاد ها بار دیگر بر حمایت دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت: هیچ کس به اندازه بایدن از (رژیم) اسرائیل دفاع نکرده است.

وی در مخالفت با اتهامات جمهوری خواهان مبنی بر اینکه اقدام واشنگتن در ارسال نکردن تسلیحات به رژیم صهیونیستی موجب تضعیف شدن این رژیم و در نهایت شکست آن خواهد شد، گفت: زمانی که بحث حصول اطمینان از این موضوع در میان است که (رژیم) اسرائیل همه چیز هایی را که برای دفاع از خود در مقابل حماس نیاز دارد را دریافت می کند، بایدن از هیچ اقدامی در این خصوص فروگذار نخواهد کرد.

بلینکن در ادامه سخنان خود، افزود: با این وجود وقتی نوبت به بحث درباره رفح می رسد، ما بار ها در ماه های گذشته نگرانی های عمیق خود را در مورد انجام هرگونه عملیات نظامی بزرگ در رفح و تاثیری که این عملیات بر غیرنظامیان خواهد گذاشت، به رهبری (رژیم) اسرائیل منعکس کرده و در این مورد کاملاً شفاف بوده ایم.

عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در پرده ای از ابهام

وزیر خارجه آمریکا در ادامه جلسه استماع در کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور در رابطه با روند عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی نیز، گفت: مطمئن نیستم که (رژیم) اسرائیل آماده سازش برای دستیابی به توافقی برای عادی سازی روابط با عربستان سعودی باشد.

بلیکن با اشاره به اینکه عادی سازی روابط میان تل آویو و ریاض مستلزم پایان جنگ در غزه است و ایجاد یک مسیر معتبر به سوی تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی است، اذعان کرد: من نمی توانم به شما بگویم که آیا (رژیم) اسرائیل آماده است تا در این لحظه کاری را انجام دهد که واقعاً عادی سازی را تحقق بخشد.

بلینکن قرار است روز چهارشنبه نیز برای شهادت دادن در دو دور دیگر از جلسات استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به رهبری جمهوری خواهان و یک کمیته فرعی تخصیص بودجه مجلس نمایندگان به کاپیتول هیل بازگردد.

منبع: ایرنا

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار