2 تیر 1403 - 19:38

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

توصیه های تغذیه ای طب ایرانی برای فصل بهار

با توجه به اینکه در این فصل هوا گرمتر میشود و رطوبت هوا افزایش پیدا میکند، بهتر است غذاهایی که ساده و اجزا و ترکیبات کمتری دارند، مصرف شود.

به گزارش پول نیوز، توصیه های تغذیه ای طب ایرانی برای فصل بهار

دکتر علیرضا عباسیان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که فصل بهار گرم و تر است، اظهار داشت: رعایت برخی نکات در فصل بهار برای همه مردم با هر مزاجی خوب است، از جمله این که در این فصل مصرف برخی غذا ها مثل شیرینی ها، گوشت ها، غذا های حاوی ادویه جات نظیر غذا های تند باید کاهش یابد.

عباسیان ادامه داد: در این فصل هوا گرم تر می شود و رطوبت هوا افزایش پیدا می کند و به همین دلیل افرادی که مزاج گرم و تر دارند، حال شان بدتر می شود و به عنوان مثال نوجوان ها و جوان ها ممکن است دچار جوش های صورت شوند و عارضه هایی نظیر کهیر های پوستی، آلرژی و حساسیت، خارش انتهای حلق، آبریزش از بینی، آبریزش از چشم، عطسه، حالت زکام و … افزایش یابد که این حالت ها بیشتر مربوط به مزاج گرم و تر است. به این اشخاص علاوه بر همه دستوراتی که برای سایر افراد مطرح است، عدم مصرف گوشت ها به ویژه گوشت قرمز، غذا های تند و شیرینی جات توصیه می شود. همچنین مناسب است که افراد دارای مزاج گرم و تر از عطر های خنک استفاده کنند و یا همچون گذشته عطر نیلوفر یا گلاب را مصرف کنند و این افراد نباید عطر هایی که خیلی بو های تند و تیزی دارند مثل مشک یا عطر های شیرین استفاده کنند.

این پزشک و متخصص طب ایرانی تاکید کرد: در هم خوری ها را باید کم کرد. مصرف اغذیه جات خشک نسبت به آن هایی که چرب هستند، برتری دارد و در مورد شیرینی ها توصیه می کنیم شیرینی تر استفاده نکنند و بیشتر از شیرینی نخودچی و شیرینی برنجی استفاده شود. در مورد میوه ها هم توصیه می کنیم که در هم خوری میوه انجام نشود و افراد از یک مدل میوه استفاده کنند. مثلا امروز سیب مصرف کنند فردا خیار و پس فردا نارنگی یا پرتقال بخورند. البته یک قاعده کلی هم وجود دارد که در هر فصلی میوه آن فصل باید خورده شود. یعنی خوب است که ما در فصل بهار میوه هایی که مخصوص فصل بهار است را میل کنیم. مثلا پرتقال یا نارنگی میوه های فصل زمستان است و بهتر است در همان فصل استفاده شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر این که در این فصل باید بیشتر غذا هایی که ساده هستند میل شوند و بهتر است اجزای غذا کم باشد؛ اظهار داشت: در گذشته ما ایرانی ها غذا هایی داشتیم که بسیار ساده بودند و اجزایش کم بود. مثلا انواع املت ها، تخم مرغ، خاگینه ها، هویج یا بادمجان یا کشک که یک غذای خیلی خوب است و در این فصل به شکل کله جوش استفاده می شود. همچنین مواد غذایی نظیر سوپ جو، آش جو و نان جو غذا های خیلی ایده آلی برای این فصل هستند و حبوباتی که کمی خنک تر است مثل عدس یا ماش برای این فصل مناسب تر هستند.

وی افزود: در کنار این دستورات کلی دستوراتی داریم که برای همه فصول است، اما برای این فصل بیشتر است و برای مثال غذا هایی که رنگ ها و طعم های مصنوعی دارند مثلا شیرینی هایی که رنگ های خیلی خاص نظیر قرمز، سبز تند، نقره ای و طلایی دارند، برای بدن مضر هستند و همچنین آدامس ها و تنقلاتی که رنگ های زیاد و طعم های خیلی خاص دارند نیز برای همه فصول خوب نیست و در فصل بهار از آنجایی که بدن خیلی حساس تر است، ویژه تر مضر هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛ عباسیان بیان کرد: در میان آجیل ها ما بیشتر فندق و بادام و تا حدودی پسته را توصیه می کنیم و همچنین مصرف تخم کدو، آفتاب گردان، تخمه ژاپنی و تخم هندوانه هم خوب است، اما گردو ممکن است افراد را تا حدودی اذیت کند و به علاوه بادام زمینی یا بادام هندی هم به دلیل گرمی و خاصیت آلرژنی که دارند می توانند تا حدودی برای بدن هایی که ضعیف تر هستند، اذیت کننده باشند. حالا اگر این ترکیبات با هم مخلوط شوند قاعدتا اذیتش بیشتر می شود و برای مثال مصرف انواع باقلواها، چون معمولاً تنوعی از این آجیل ها را دارند و به آن ها انواع شیرین کننده ها و گا ها مواد نگه دارنده می زنند، ممکن است اذیت کننده باشند.

این متخصص طب سنتی ضمن اشاره به اینکه در میان آجیل ها هر روز یک مدل آجیل را بخورید و برای مثال یک روز تخمه کدو میل کنید و روز بعد چند بادام، یادآور شد: فاصله گذاری بین مواد غذایی مهم است و بلافاصله بعد از مصرف یک سری آجیل و شیرینی، غذا خورده نشود. یک مقدار گرسنه بودن توصیه می شود و بهتر است همیشه سیر از سر سفره بلند نشویم و هنگام بلند شدن از سر سفره یک مقدار گرسنه باشیم.

منبع: ایسنا

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

3152186
1
همچنین بخوانید
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ