24 تیر 1403 - 4:49

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

هنرمندانی که سال ۱۴۰۲ آسمانی شدند +عکس

۱۴۰۲ سالِ وداع تعدادی از پیشکسوتان و خاطرهسازان رادیو، تئاتر، سینما و تلویزیون بود. خیلیها از کنارمان رفتند و یاد، صدا و تصویرشان را برایمان به یادگار گذاشتند.

به گزارش پول نیوز، سال ۱۴۰۲ به ایستگاه پایانی خود رسید و در طول این مسیر ۳۶۵ روزه هنرمندان، نویسندگان و شاعران بزرگی را از دست دادیم که گروهی بر این باورند جایگزینی آنها تقریباً غیرممکن است و سال ها زمان نیاز است تا دوباره حضور هنرمندانی در سطح آنها را در عرصه هنر کشورمان تجربه کنیم.

بدون شک تلخ ترین فصل سال ۱۴۰۲ هم پاییز بود که هنرمندان بزرگی همچون داریوش مهرجویی، آتیلا پسیانی، آرش ميراحمدی و فردوس کاویانی در آن دار فانی را وداع گفتند.

در این گزارش تلاش کردیم در آخرین روز کاری سال، یادی کنیم از هنرمندانی که سالها برایمان خاطره آفریدند و با هنرنمایی های خود در ذهنمان ماندگار شدند.

نورمحمد ذوالفقاری، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون که بازی در فیلم های «غلامرضا تختی»، «انگشتر»، «یک دزدی عاشقانه»، «حبیب آقا» و سریال «ابله» را در کارنامه خود دارد، اولین هنرمندی بود که ۷ فروردین ۱۴۰۲ به دلیل ایست قلبی و ناراحتی ریه از دنیا رفت.

ذوالفقاری


پس از آن، ۱۶ فروردین بود که اعلام شد کیومرث پوراحمد، کارگردان سینمای ایران در یکی از واحد های دهکده ساحلی انزلی دار فانی را وداع گفته است. بعداً یافته های پلیس نشان داد که خالق «قصه های مجید» خودکشی کرده است.

کیومرث پوراحمد


حسام محمودی، بازیگر جوان سینما و تلویزیون که با سریال «گرگ و میش» همایون اسعدیان به شهرت رسید، ۱۲ اردیبهشت بر اثر ایست قلبی در منزلش درگذشت. پیش از این او با دو فیلم سینمایی «غریب» و «عطرآلود» در جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

حسام محمودی


ابراهیم بصیرت بازیگر سینما و تلویزیون ۲۴ اردیبهشت در ۸۰ سالگی درگذشت. او متولد ۱۳۲۲ لاهیجان بود و در سریال های «آئینه عبرت»، «این خانه دور است»، «کارگاه علوی» به ایفای پرداخته بود.

ابراهیم بصیرت


فخری خوروش، بازیگر سرشناس تئاتر و سینما ۲۰ خرداد در سن ۹۳ سالگی درگذشت. ورود خوروش به سینما از سال ۱۳۳۴ بود و «سریال امیرکبیر»، «امام علی» و «پهلوانان نمی میرند» از آثار درخشان او محسوب می شود.

فخری خوروش


اسماعیل سلطانیان، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ۲۳ خرداد در سن ۶۹ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. او فعالیت هنری اش را از سال ۱۳۴۹ با تئاتر به عنوان نویسنده، بازیگر و کارگردان آغاز کرد و بازی در آثاری، چون «پایتخت ۲»، «یوسف پیامبر»، «مرد هزارچهره»، «ستایش» و «قورباغه» را در کارنامه خود دارد.

اسماعیل سلطانیان


۹ تیر بود که اعلام شد فریماه فرجامی، بازیگر سینما و تلویزیون پس از طی یک بیماری منجر به کما در سن ۷۱ سالگی درگذشته است. این بازیگر حدود دو ماه قبل از وفاتش دچار سکته مغزی شده بود و درمان را تحت نظر پزشک معالجش در منزل ادامه می داد، اما مجدد بر اثر سکته راهی بیمارستان شد و چند روز در کما به سر برد، تا دار فانی را وداع گفت.

فریماه فرجامی


خسرو امیرصادقی، بازیگر و تهیه کننده سینما که بازی در فیلم های «مسافران مهتاب»، «رانده شده»، «میرزا کوچک خان»، «سهراب» و … را در کارنامه خود دارد، ۲۴ تیر در سن ۷۵ سالگی درگذشت.

خسرو امیرصادقی


حمید منوچهری از قدیمی های عرصه رادیو و دوبله که مدتی در بخش مراقبت های ویژه بستری شده بود، ۱۲ مرداد در سن ۸۲ سالگی درگذشت. محسن سوهانی، مدیرکل هنر های نمایشی رادیویی و رادیو نمایش درباره آخرین وضعیت سلامتی حمید منوچهری گفته بود، ایشان مشکل شکستگی لگن داشت و باعث شده بود از چند ماه پیش روانه بیمارستان شود. بعد از آن دچار مشکلات ریوی شد و سپس درگذشت.

حمید منوچهری


مهدی ظهوری از مجریان پیشکسوت تلویزیون که به دلیل مشکل کبدی در بخش مراقبت های ویژه یکی از بیمارستان های تهران بستری شده بود، ۱۷ شهریور درگذشت. مهدی ظهوری متولد ۱۳۳۳ بود که سابقه اجرای برنامه های «جنگ شب»، «تهران تهران» و انجام مصاحبه های مردمی و گفتگو با هنرمندان را در کارنامه داشت.

مهدی ظهوری


آرش میراحمدی، بازیگر برنامه های طنز تلویزیون که در یک پست اینستاگرامی اعلام کرده بود مدتی است با سرطان دست و پنجه نرم می کند، ۲۸ شهریور دارفانی را وداع گفت.

میراحمدی در آن پست اینستاگرامی درباره وضعیت جسمانی اش گفته بود، بعد طی مراحل مختلف مداوا و دادن آزمایش های مختلف پزشک معالجم فهمید که من سرطان لوز المعده دارم.

دو هفته بعد هم مرجان صفابخش، همسر میراحمدی اعلام کرد که همسرم بخاطر یک عارضه جدی کبدی در بیمارستان بستری شد و مورد عمل جراحی قرار گرفت. این بازیگر بعد از چند روز بستری و ترخیص از بیمارستان، بار دیگر به بیمارستان برده شد. اما به کما رفت و چند ساعت بعد یعنی ۲۸ شهریور جان به جان آفرین تسلیم کرد.

آرش میراحمدی


امرالله صابری، هنرمند و بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون ۵ مهر بر اثر بیماری در سن ۸۲ سالگی درگذشت. صابری در فیلم های متعددی از جمله «لامینور»، «سفر سنگ»، «دلباخته»، «چهره»، «هدف»، «ضربه آخر»، «یاران»، «مستأجر»، «آقای بخشدار»، «هامون»، «دایره مینا» و «گوزن ها» به ایفای نقش پرداخته بود.

امرالله صابری


فردوس کاویانی، بازیگر پیشکسوت و دوست داشتنی تئاتر، سینما و تلویزیون که از مدت ها قبل دچار کسالت و بیماری شده بود، ۹ مهر در منزل شخصی خود درگذشت. کاویانی سابقه حضور در فیلم های مشهور از جمله «شهر قصه»، «اجاره نشین ها»، «بانو»، «میکس»، «سگ کشی» و «همسران» و «آژانس دوستی» و … را در کارنامه خود دارد.

فردوس کاویانی


آتیلا پسیانی، کارگردان و بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون که گرفتار بیماری سرطان شده بود، ۱۴ مهر در بیمارستانی در فرانسه درگذشت. او که بخاطر یک سفر شخصی به فرانسه رفته بود، در پی نامساعد شدن وضعیت جسمانی اش بخاطر بیماری سرطان مجبور شد در بیمارستان همانجا بستری شود و در همانجا نیز از دنیا رفت.

اردیبهشت امسال بود که مراسم نکوداشتی همزمان با سالروز تولد آتیلا پسیانی با حضور چهره های سینمایی و تئاتری برگزار شد. او پس از مدت ها در جمع همکارانش ظاهر شده بود، ولی وضعیت ظاهری اش حکایت از بیماری و حال رنجورش داشت.

آتیلا پسیانی


۲۳ مهر بود که خبر رسید داریوش مهرجویی و وحیده محمدی فر، همسرش در خانه ویلایی خود در کرج به قتل رسیده اند. همزمان پست اینستاگرامی وحیده محمدی فر مبنی بر تهدید یک مهاجم به قتل آن ها چند روز قبل از وقوع قتل در رسانه ها خبرساز شد و شایعه سربُری آن ها دست به دست شد، که بعدا مشخص شد هر دوی آن ها با ضربات چاقو به قتل رسیده اند.

داریوش مهرجویی و وحیده محمدی فر


اکبر قدمی، بازیگر سینما و تلویزیون که بازی در آثاری همچون «رؤیای خیس»، «جایی برای زندگی»، «برگ برنده»، «لانه عقاب ها»، «مرد عوضی»، «ارابه مرگ»، «طوفان»، «شیخ مفید»، «حسرت»، «روز شیطان»، «مجسمه»، «مسافران» و «تحفه ها» را در کارنامه خود دارد، ۲۷ مهر پس از تحمل یک دوره بیماری در خارج از کشور درگذشت.

اکبر قدمی


حسن همتی از بازیگران جوان و فعال عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون ۴ آبان بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. همتی فعالیت در عرصه بازیگری را از تئاتر آغاز کرد و مدتی نیز به عنوان مدیر صحنه در کار های کودک فعالیت داشت، وی علاوه بر بازیگری در زمینه موسیقی نیز فعال بود.

حسن همتی


اکبر گلپایگانی ملقب به گلپا از خوانندگان شاخص موسیقی ایرانی بعد از مدت ها بیماری روز ۱۳ آبان در سن ۹۰ سالگی درگذشت. گلپا در سال ۱۳۱۸ پس از ورود به دبستان فرهنگ به عنوان قاری قرآن مدرسه برگزیده شد و از این پس بود که به فراگیری مقدمات آواز و خوانندگی موسیقی ایرانی پرداخت.

گلپا


الهام شکیب، بازیگر تئاتر و سینما که بازی در آثاری همچون «خاتون»، «مینی بوس»، «شاطره»، «دسر توت فرنگی»، «روز امتحان» و «بازجویی در کافه تهران» را در کارنامه خود داشت، ۱۴ آبان بر اثر بیماری در سن ۴۵ سالگی درگذشت.

الهام شکیب


حمیدرضا مرادی که در دوره کودکی و نوجوانی در فیلم های کودک و نوجوان دهه ۷۰ بازی می کرد، ۱۴ آبان دچار ایست قلبی شد و چشم از جهان فرو بست. مرادی در آثاری همچون «پاتال و آرزو های کوچک»، «سفر جادویی» و «مدرسه پیرمردها» به ایفای نقش پرداخته است.

حمیدرضا مرادی


اکبر احمدی از بازیگران پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون که سابقه حضور در مجموعه های تلویزیونی از جمله «ولایت عشق»، «مختارنامه»، «شاهگوش»، «دندون طلا»، «سرزمین کهن» و «سلمان فارسی» را داشت، دوم آذر بر اثر ایست قلبی درگذشت.

اکبر احمدی


بیتا فرهی، بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما که به دلیل بیماری ریوی در بیمارستان بستری بود، ۴ آذر از دنیا رفت. او که با فیلم داریوش مهرجویی به نام «هامون» به شهرت رسید، در آثار سینمایی و تلویزیونی متعددی همچون «برادرم خسرو»، «دوران عاشقی»، «در انتظار معجزه»، «خاک آشنا»، «خون بازی»، «خانه ای روی آب»، «اعتراض»، «کیمیا»، «بانو»، «لامینور»، «سرزمین سبز»، «ولایت عشق»، «پدر خاک»، «طلسم شدگان»، «ایراندخت»، «از یاد ها رفته» و … به ایفای نقش پرداخته بود.

بیتا فرهی


پروانه معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون ۶ آذر در سن ۷۹ سالگی دار فانی را وداع گفت. او نزدیک به ۳۰ سال به یکی از روستا های استان گیلان مهاجرت کرده بود و به کار پرورش گل و گیاه و باغبانی روی آورده بود. او حضور در بیش از سی فیلم سینمایی از جمله «گل های داوودی» و «ناخدا خورشید» را در کارنامه دارد و در سریال های تلویزیونی خاطره انگیزی مانند «کوچک جنگلی»، «امام علی»، «پلیس جوان» و «یوسف پیامبر» به ایفای نقش پرداخته است.

پروانه معصومی


رضا صفایی پور، بازیگر سینما و تلویزیون پس از چند سال مبارزه با بیماری پارکینسون ۲۶ آذر در سن ۷۴ سالگی در منزل خود درگذشت. صفایی پور فعالیت جدی خود را در سال ۱۳۴۲ وقتی که ۱۴ سال داشت آغاز کرد و به عنوان ورزشکار بدل کار در فیلم «ترس و تاریکی» محمد متوسلانی حضور پیدا کرد.

رضا صفایی پور


توران مهرزاد، بانوی صدای ایران و هنرمند پیشکسوت رادیو، تئاتر، سینما و تلویزیون ۲۸ آذر بر اثر کهولت سن در ۹۳ سالگی درگذشت. او از آخرین بازماندگان نسل اول رادیو در ایران بود و در آثار مختلفی همچون «پری»، «هامون»، «خط قرمز»، «عینک دودی»، «برج مینو»، «قرمز»، «دلشدگان» و «لیلا» بازی کرده بود. از مهمترین سریال های تلویزیونی اش می توان به سریال «امام علی (ع)» و «این خانه دور است»، اشاره کرد.

توران مهرزاد


دوم دی بود که خبر رسید ناصر طهماسب از صداپیشگان و گویندگان پیشگام سینما و تلویزیون هم پای توران مهرزاد بانوی صدای ایران، عالم مادی را ترک کرده و وصیت کرده خاکسپاری اش در خفا صورت گیرد. او در کتابی درباره خودش نوشته بود: «به راحتی می توان از دیگران نوشت، اما من درباره خودم قادر نیستم چیزی بنویسم، چون حال یکدست و ثابتی ندارم. کمتر اهل مصاحبه و از خود گفتن هستم، شاید هم به همین دلیل بوده که وارد کار گویندگی شدم. کاری بسیار ظریف که در آن می شود جولان داد. هر چه بیشتر غرق صدای زبان باشید، می توانید تاثیرگذاری بیشتری هم داشته باشید».

ناصر طهماسب


۲۳ دی اسفندیار ابراهیمی، بازیگر و گوینده بر اثر بیماری در سن ۶۷ سالگی از دنیا رفت. ابراهیمی بیش از ۲۰ سال در سینما، جلوی دوربین و پشت صحنه فعالیت می کرد و گوینده رادیو بود.

اسفندیار ابراهیمی


جمشید جم، خواننده ترانه «یار دبستانی من» بر اثر ایست قلبی ۱۱ بهمن در منزل خود درگذشت. جم در گفت وگویی درباره نحوه ساخت این ترانه گفته بود، حدود ۶ ماه قبل انقلاب که طلیعه پیروزی در دل ها جوانه زده بود، منصور تهرانی به من پیشنهاد داد ترانه «یار دبستانی» را بخوانم. با توجه به این که در کوران انقلاب بودیم، برای ما هم اجرای این آهنگ و خواندن آن مهم بود. ما در سال ۱۳۳۲ سه یار دبستانی در دانشگاه داشتیم. من از زمان حسینیه ارشاد در معیت دکتر شریعتی سوال کردم این برنامه سه چریکی که می گویند چپ هستند برای من توضیح دهید. مرحوم شریعتی پاسخ داد: آن سه شهید مسلمان و شیعه هستند که وقتی نیکسون می خواست به دانشگاه بیاید، رشادت کردند اولین حرکت ضد استکباری و ضد استعماری را آنها انجام دادند. به هر حال مبدا سه یار دبستانی برای من از آنجا و ارادتم به آن سه شهید شروع شده بود.

جمشید جم


دولتمند خالف یکی از خوانندگان پیشگام موسیقی تاجیکستان که ایرانیان او را با قطعه «شاه پناهم بده» می شناسند، ۳۰ بهمن پس از مبارزه با سرطان و در سن ۷۴ سالگی درگذشت. دولتمند پیشتر ترانه ای با نام «پناه» در مدح امام رضا (ع) خوانده بود، که در ایران مورد توجه قرار گرفت و موجب شهرتش در ایران شد.

قطعه «پناه» سروده محمود حبیبی کسبی، شاعر معاصر ایرانی بود و آهنگسازی این اثر را طویجان آتابای نیازی به عهده داشت. از مهم ترین آثار او می توان به «بوم»، «بهار آمد»، «شاه پناهم بده»، «دور مشو» و … اشاره کرد.

دولتمند خالف


پردیس افکاری، بازیگر سینما و تلویزیون که با بیماری سرطان کبد دست و پنجه نرم می کرد، ۳ اسفند چشم از جهان فروبست. محمد نجفی، همسر این بازیگر درباره آخرین وضعیت جسمانی پردیس افکاری گفته بود، در آخرین صحبتی که با پزشک ایشان داشتم، گفتند که دیگر از نظر پزشکی کاری از دستشان بر نمی آید، مگر اینکه معجزه ای رخ دهد.

پردیس افکاری


پرویز ربیعی، دوبلور پیشکسوت ۵ اسفند در سن ۸۴ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. مدیر روابط عمومی انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم در گفت وگویی اعلام کرده بود ربیعی بیماری نداشته و مشغول فعالیت دوبله بود.

پرویز ربیعی


معین محمودزاده، بازیگر جوان کشورمان ۸ اسفند در ۳۷  سالگی به دلیل سکته قلبی در خواب درگذشت. او بازیگری را در سال ۱۳۹۳ با فیلم «بوفالو» آغاز کرده بود و در طول دوران کوتاه فعالیت هنری خود در چندین مجموعه شبکه نمایش خانگی از جمله «راز بقا» (سعید آقاخانی)، «گیسو» (منوچهر هادی) و «نیوکمپ» (منوچهر هادی) و «سرگیجه» (بهرنگ توفیقی) به ایفای نقش پرداخت.

معین محمودزاده


«مرتضی تبریزی» گوينده طناز «جمعه ایرانی» و «صبح جمعه با شما» هم با بیش از چهل سال سابقه فعالیت در رادیو، روز بیستم اسفند بر اثر سکته مغزی درگذشت. مرحوم تبریزی در فیلم «مینی بوس» نیز به ایفای نقش پرداخته است. برنامه «جدی نگیرید» هم در سال ۷۴ تولید شد و این بازیگر یکی از بازیگران این مجموعه بود.

صدای مرحوم مرتضی تبریزی در نقش های مختلف کمدی برای بسیاری از شنوندگان رادیو یادآور خاطرات گذشته است.

مرتضی تبریزی گوینده رادیو

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

S82_0024
NDgwMmM9t1ut
همچنین بخوانید
آخرین اخبار