22 تیر 1403 - 14:53

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

بزرگترین قرارداد گازی کشور امضا شد

وزیر نفت پس از امضای بزرگترین قرارداد گازی تاریخ کشور به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فشارافزایی میدان مشترک پارس جنوبی با انتقاد از کمکاری دولت گذشته در توسعه این پروژه گفت: میتوانستیم در ۸ سال پیش شاهد اجرای این پروژه باشیم که به شکر خدا این تصمیم در این دولت گرفته شد.

به گزارش پول نیوز، بزرگترین قرارداد گازی کشور امضا شد

به نقل از ایرنا، وزیر نفت با تاکید بر اینکه تحریم ها و خرابکاری ها نتوانست مانع رشد و پیشرفت صنعت نفت شود، گفت: با وجود تحریم ها به هر کجا که اراده کنیم نفت صادر می کنیم و با اقدام جهادی مشکلات را رفع کردیم.

 

جواد اوجی در مراسم امضای قراردادهای اجرای طرح فشارافزایی میدان مشترک پارس جنوبی با پیمانکاران ایرانی، اظهار کرد: اکثر ذخایر گازی کشور در پارس جنوبی قرار دارد و خوراک پالایشگاه، پتروشیمی و حتی تولید بنزین کشور نیز به پارس جنوبی وابسته است.

 

وی افزود: می توانستیم در ۸ سال پیش شاهد اجرای این پروژه باشیم، اما برای اجرای این پروژه نیاز به تصمیم گیری بود که به شکر خدا این تصمیم در این دولت گرفته شد؛ چنانچه در دوسال اخیر چنین تصمیم بزرگی را گرفتیم.

 

وزیر نفت گفت: تولید گاز از پارس جنوبی به صورت میانگین برابر با ۷۰۷ میلیون متر مکعب است و این تولید به معنای افت فشار است.

 

اوجی بیان کرد: خوشبختانه قبل از اینکه افت فشار در مخازن گاز رخ دهد، جلوی آن را گرفتیم و سبب افزایش ظرفیت برداشت تا ۹۰ TCF شدیم که سبب ایجاد عایدی ۹۰۰ میلیارد دلاری برای کشور خواهد شد.

 

وی ادامه داد: توسعه میدان آزادگان نیز در دستور کار قرار گرفته که با حضور رییس جمهور عملیاتی خواهد شد و ما در این کار فازهای مرزی را در اولویت قرار داده ایم.

 

وزیر نفت اعلام کرد: ذخیره سوخت خود را در سال جاری به یک میلیارد لیتر و ذخیره گاز را نیز به ۳ میلیارد متر مکعب افزایش دادیم.

 

اوجی گفت: با وجود سنگین ترین تحریم ها به هر کجا که اراده کنیم نفت صادر می کنیم و موفقیت های دولت سبب شد که دشمن روی این صنعت تاکید کند؛ چنانچه در ۴ خط شبکه سراسری گاز اقدام خرابکارانه انجام دادند اما با اقدام جهادی توانستیم این مشکلات را رفع کنیم.

 

وی تاکید کرد: نه تحریم ها توانست مانع کار و پیشرفت ما شود و نه خرابکاری ها؛ و اکنون شاهد افزایش رشد اقتصادی طبق آمار بانک مرکزی هستیم.

 

قراداد اجرایی طرح فشارافزایی میدان گازی پارس جنوبی امروز با ۴ شرکت ایرانی پتروپارس، اویک، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و مپنا امضا شد.

 

میزان سرمایه گذاری در این طرح، ۲۰ میلیارد دلار بوده که ۹۰ تریلیون فوت مکعب گاز و ۲ میلیارد بشکه میعانات گازی به تولید کشور اضافه می کند که ارزش آن ۹۰۰ میلیارد دلار است.

 

بیشتر بخوانید: می توانیم به تولید ۷ میلیون بشکه نفت برسیم/ برخی ها درپی فسادهای بزرگ در قراردادهای نفتی هستند

 

در طرح فشارافزایی، منطقه خلیج فارس به ۷ هاب تقسیم می شود و هر هاب دارای ۴ سکو و مجموعا ۲۸ سکو است. از این تعداد ۱۴ سکو مختص فشارافزایی است که ۴ توربوکمپرسور ۳۰ مگاواتی بر روی هر یک از آنها مستقر می شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

5008072
63100689
همچنین بخوانید
آخرین اخبار