25 تیر 1403 - 2:28

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی زیر ذره بین پلیس فتا

رییس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: فعالیتهای انتخاباتی در فضای مجازی رصد میشود.

به گزارش پول نیوز، فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی زیر ذره بین پلیس فتا

سرهنگ داود معظمی گودرزی رییس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: با توجه به وظایف ذاتی پلیس فتا، یک رصد عام وجود دارد که به صورت مستمر انجام می شود تا فضای سایبری امن تری داشته باشیم؛ همچنین باید سواد رسانه ای و سواد سایبری مردم نیز افزایش یابد.

وی ادامه داد: امسال با توجه به حساسیت موضوع و انتخابات پیش رو، قانون انتخابات فراتر از وظیفه ضابط بودن پلیس فتا یک تکلیف دیگر را نیز برای این پلیس مشخص کرده است؛ همچنین کارگروه هایی در حوزه دادستانی، قوه قضاییه، دادسرای ناحیه ۳۱، دادسرای فرهنگ و رسانه و استانداری تهران تشکیل شده تا همگی دست در دست یکدیگر موارد مربوط را پیش ببریم.

رییس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: درخصوص داوطلبان انتخابات هم برنامه هایی را اجرا یا در دست اجرا داریم؛ همچنین درخصوص فعالان فضای مجازی و کسانی که سایت های رسمی و یا به هر ترتیبی که در این فضا فعالیت می کنند نیز توجیه صورت گرفته است و عناصر قانونی مربوطه را به آن ها توضیح داده ایم.

سرهنگ معظمی گودرزی اظهار کرد: تمام تلاش ما این است که پیشگیری لازم را صورت دهیم و قبل از اینکه خدای نکرده فردی در مقام متهم پاسخگو باشد، اقدامات پیشگیرانه خود را انجام داده و این کار به صورت مستمر توسط پلیس فتا در حال انجام است.

وی یادآور شد: در تهران بزرگ هم کمیته رصد فضای مجازی در این خصوص تشکیل شده است، جلسات آن به صورت مستمر انجام می شود و بخشی از اقدامات ما نیز در راستای اطلاع رسانی و افزایش سواد رسانه ای مردم است.

رییس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه متاسفانه شاهد رشد انفجاری فیک نیوز ها و یا همان اخبار جعلی در فضای سایبری هستیم و این موضوعات شاخه ها و موارد زیادی را در بر می گیرد، گفت: برخی از این اخبار با اهداف و نیت های منفی و خاص و برخی از آن ها ناخواسته و نادانسته و از روی سهل انگاری منتشر می شود، اما بهترین گروهی که می توانند جلوی انتشار این اخبار جعلی را بگیرد همان کاربران فضای سایبر و مردم هستند.

وی ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که اگر خبری را دیدید، حتما بدانید که منبع و منشا این خبر کجاست و آیا این خبر را یک سایت رسمی منتشر کرده و یا اینکه شما در یک گروه غیر رسمی یک خبر را راجع به یک موضوع می بینید.

سرهنگ معظمی گودرزی افزود: معمولا اینگونه اخبار بیشتر از زرق و برق ها و جذابیت های فضای مجازی استفاده می کنند بدین گونه یک تیتر و یا یک عکسی را انتخاب می کنند که بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و بیشتر شما را ترغیب می کنند که این اخبار را بازنشر دهید.

تولید کننده و منتشر کننده محتوای مجرمانه، هر دو در جرم شریک هستند

وی گفت: باید به این نکته توجه داشته باشید که خود ما ناخواسته در یکی از مولفه های جرم قرار نگیریم و این اخبار را بازنشر نکنیم، چون قانون به صراحت در این خصوص صحبت کرده و کسی که درباره اخبار جعلی تولید محتوا کرده و چنانچه دارای محتوای مجرمانه داشته باشد با فردی که آن را انتشار می دهد این ها ضامن هستند و باید در مقابل قانون پاسخگو باشند.

رییس پلیس فتا تهران تاکید کرد: جهل به قانون رافع مسوولیت کیفری نیست یعنی کسی بگوید من این موضوع را نمی دانستم و بر اساس اینکه چه محتوایی را انتشار داده است و بر اساس اثر گذاری این جرم باید در برابر قانون پاسخگو باشد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار