25 تیر 1403 - 2:08

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شاهراه اتصال به سازمان های بین المللی

در نشست شورای معاونین و مدیران عامل سازمانهای مناطق آزاد که با حضور «مهدی صفری»، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارتخارجه برگزار شد، راهکارهای تعامل موثر با سازمانهای همکاریهای اقتصادی بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش پول نیوز، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شاهراه اتصال به سازمان های بین المللی

از ابتدای امسال طراحی پروژه های سرمایه گذاری برای معرفی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به فعالان اقتصادی بین المللی در دستور کار قرار گرفت. پروژه های سرمایه گذاری ابزاری برای معرفی فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری مناطق به فعالان اقتصادی محسوب می شود که مطالعات اولیه هر کدام از این پروژه ها انجام شده، زیرساخت ها فراهم و مجوز بی نام آن صادر شده است.

بسته های اقتصادی مناطق آزاد، با ۱۵۰ بسته جدید به ارزش حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان، به مجموع یک هزار بسته به ارزش ۲۰ میلیارد یورو (معادل ۹۰۰ هزار میلیارد تومان) برنامه ریزی شده است که متقاضیان می توانند اقدام به سرمایه گذاری در این زمینه کنند. از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه حدود یک هزار و ۴۰۰ پروژه به ارزش ۴۳۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه گذاری در محدوده هفت منطقه آزاد کشور ثبت شده که ۱۷۰ پروژه از میان بسته های پیش بینی شده بوده است.

بر اساس اسناد بالادستی ۶ ماموریت برای مناطق آزاد در نظر گرفته شده است که شامل جهش تولید، جهش صادرات، انتقال فناوری، تامین نیاز های اساسی کشور، تامین مالی از خارج از کشور و عمران و آبادانی منطقه می شود که چهار مورد از آن ها بین المللی محسوب می شود.

ترانزیت؛ مزیت مطلق ایران

بیش از ۷۰ درصد ترانزیت از این مبادی است، اما مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سطح بین الملل شناخته شده نیست که با حضور در رویداد های داخلی و خارجی در تلاش برای معرفی بیشتر هستیم.

ایران می تواند با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طریق منطقه ارس، کشور های حاشیه دریای خزر از انزلی، اتحادیه شانگ های از قشم، گروه بریکس از کیش و هند از چابهار ارتباط تجاری برقرار کند. جایگاه بین المللی مناطق آزاد رو به رشد است که با عبور از شعار زدگی، به عنوان موتور محرکه اقتصادی کشور به جایگاه اصلی خود بازگردند.

 

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست گفت: دو سوم ماموریت ما در مناطق آزاد، بین المللی هستند، در دولت جدید به دنبال جهانی کردن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران هستیم به همین دلیل این مناطق را تیم ملی اقتصاد بین الملل جمهوری اسلامی می دانیم.

حجت الله عبدالملکی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران، بستر های اساسی کشور ها برای تعامل با اقتصاد جهانی با دیگر کشور ها هستند، افزود: براساس اسناد بالادستی و سیاست های کلی نظام و قوانین و مقرارت مربوط به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ایران، برای این مناطق ۶ ماموریت در نظر گرفته شده است که ۴ ماموریت آن خارجی هستند که عبارتند از جهش در صادرات، انتقال فناوری، جذب سرمایه خارجی و تامین نیاز های اساسی کشور از خارج.

عبدالملکی ادامه داد: دو سوم ماموریت ما در مناطق آزاد، بین المللی هستند، در دولت جدید به دنبال جهانی کردن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران هستیم به همین دلیل این مناطق را تیم ملی اقتصاد بین الملل جمهوری اسلامی می دانیم.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر بخش قابل توجهی از اقتصاد بین الملل جمهوری اسلامی ایران در حوزه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شکل می گیرد، افزود: با توجه به موفقیت های دولت سیزدهم در همکاری و عضویت در سازمان های بین المللی و جهانی مثل بریکس و شانگهای، ما در مناطق آزاد به عنوان یکی از بستر های مهم کشور برای توسعه و همکاری های اقتصادی ویژه با این سازمان ها هستیم. به همین منظور تقسیم کاری انجام شد که مناطق به نمایندگی از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با این سازمان ها ارتباط برقرار کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: منطقه آزاد کیش تعامل با بریکس، قشم تعامل با شانگهای، انزلی تعامل با کشور های حوزه دریای خزر، چابهار تعامل با کشور های حاشیه اقیانوس هند (آیورا)، اروند تعامل با کشور های شورای همکاری های حوزه خلیج فارس، ارس تعامل با کشور های اوراسیا و منطقه آزاد ماکو تعامل با کشور های عضو اکو را برعهده دارند.

وی همچنین افزود: به این ترتیب تقسیم کاری انجام شد و مناطق موظف شدند فعالیت هایی که در این سازمان ها اتفاق می افتد را بررسی و رصد کنند و نقطه اتصال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران در فاز اول و در گام دوم، کل اقتصاد ایران با سازمان های همکاری ها شکل گیرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در این نشست به نقش مناطق آزاد در دیپلماسی اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت: توسعه صادرات، انتقال فناوری، متنوع کردن کالا های وارداتی کشور از جمله مباحثی که وزارت امور خارجه به آن توجه ویژه دارد.

مهدی صفری، همچنین با اشار به اتفاقات مثبت در حوزه بین الملل در مناطق آزاد، در ارتباط با سازمان های بین المللی مخصوصا شانگ های و بریکس نیز توضیحاتی ارائه داد.

صفری در پایان تاکید کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور می توانند نقاط اتصال خوبی با سازمان های بین المللی باشند و باید از این ظرفیت بهره گرفت.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

IPO
دی
همچنین بخوانید
آخرین اخبار