25 تیر 1403 - 2:41

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

خطرناک ترین بیماری های استخوان و ارتوپد

به گزارش پول نیوز، خطرناک ترین بیماری های استخوان و ارتوپد

بیماری های استخوان و ارتوپد بخش های مختلف سیستم عضلانی بدن افراد را درگیر می کنند. این عارضه ها در برخی موارد می توانند در زندگی روزمره بیمار اختلال به وجود بیاورند و گاهی نیز عوارض خطرناکی به همراه دارند. به همین دلیل شناخت و درمان آن ها مهم است.

متخصص ارتوپد می تواند پس از بررسی علت دقیق بروز ناهنجاری، با استفاده از راهکارهای مختلف تا حد زیادی به درمان بیماری ایجادشده کمک کند. در ادامه به طورکلی با این بیماری ها، خطرناک ترین و شایع ترین آن ها آشنا می شویم پس تا انتهای متن با ما همراه باشید.

آشنایی با بیماری های استخوان و ارتوپد

بدن انسان ها از اسکلت بندی، مفاصل، عضلات، اندام ها و بخش های مختلف دیگر تشکیل شده اما قسمت مهمی از این ساختار به استخوان بندی برمی گردد. این ناحیه نیز توسط عضلات و ماهیچه ها پوشیده شده است.

بیماری های استخوان و ارتوپد عارضه هایی هستند که باعث بروز درد و ناهنجاری در سیستم عضلانی می شوند. در حین ابتلا به این بیماری ها فرد با علائمی مانند درد تاندون، مفاصل، پوست و عصب مواجه خواهد شد.

معمولا معرفی انواع بیماری های استخوان و ارتوپد به همراه توضیحات کامل توسط متخصص ارتوپد انجام می شود. همچنین این متخصص وظیفه درمان عارضه ها و ازبین بردن علائم آزاردهنده آن ها را برعهده دارد.

انواع بیماری های استخوان و ارتوپد

بیماری های مختلفی وجود دارد که می توانند سیستم عضلانی و اسکلت بندی بدن را درگیر کنند. دراین بین برخی عارضه ها شایع و برخی دیگر خطرناک هستند و باعث بروز اختلال در زندگی افراد می شوند. به همین دلیل شناخت خطرناک ترین آن ها برای مراجعه زودهنگام به ارتوپد اهمیت زیادی دارد. در ادامه به معرفی این عارضه ها می پردازیم.

خطرناک ترین بیماری های استخوان و ارتوپد

بیماری مفصلی آرتروز

یکی از شایع ترین بیماری های استخوان و ارتوپد آرتروز است که معمولا در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود. البته این بیماری که از نوع آرتریت است می تواند کودکان و نوجوانان را نیز درگیر کند. پس لازم است آشنایی کافی با آن داشته باشید.

شایع ترین نشانه های آرتروز شامل درد مفاصل و بافت های مرتبط، خشکی و ورم است. این بیماری به دلیل کاهش غضروف در بین مفصل به وجود می آید و اگر خیلی شدید باشد باعث ناتوانی بیمار در انجام فعالیت های روزانه خواهد شد. به همین دلیل درمان آن در کوتاه ترین زمان اهمیت زیادی دارد.

بیماری روماتیسم مفصلی

این عارضه که با نام آرتریت روماتوئید نیز شناخته می شود باعث درگیری مفاصل خواهد شد و یکی از رایج ترین بیماری های استخوان و ارتوپد به شمار می آید. علائم آزاردهنده روماتیسم ناراحتی و مشکلات مختلفی در زندگی بیمار به وجود می آورد.

این عارضه که به عنوان یک بیماری خودایمنی نیز شناخته می شود زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله کند. در این شرایط بافت های مفصلی دچار التهاب می شوند و سایر علائم را به همراه دارند.

درد زانو از بیماری های استخوان و ارتوپد

زانو نقش مهمی در عملکرد صحیح بدن دارد و درعین حال بسیار آسیب پذیر است. عوامل مختلفی وجود دارد که باعث بروز دردهای شدید زانو می شوند و بروز این اختلال نیز می تواند حرکت را برای بیمار دشوار کند.

زانو همواره تحت فشار است و سبک زندگی نادرست می تواند باعث بروز ساییدگی در این مفصل شود. اضافه وزن و ضربه نیز از دیگر عواملی هستند که دردهای شدید زانو را به همراه دارند. این بیماری از آنجایی خطرناک شمرده می شود که در زندگی روزمره افراد اختلال ایجاد می کند.

بیماری ارتوپدی پاژه استخوان

اگر سابقه پوکی استخوان دارید احتمال اینکه در سنین بالای ۵۰ سال به بیماری پاژه استخوان مبتلا شوید وجود دارد. البته هنوز علت دقیق این عارضه مشخص نشده و پزشکان مواردی مانند ژنتیک و عفونت های ویروسی را عامل آن می دانند.

پاژه استخوان از عارضه های مزمن است که بزرگ شدن و تغییر شکل استخوان ها را به همراه دارد. به همین دلیل افراد باید در اولین فرصت برای درمان آن اقدام کنند. از روش های درمان این بیماری نیز باید به فیزیوتراپی، مصرف دارو و در موارد حاد جراحی اشاره کرد.

عفونت استخوان از بیماری های استخوان و ارتوپد

عفونت استخوان از دیگر عارضه های شایعی است که می تواند افراد را در سنین مختلف درگیر کند. این مشکل که معمولا در اثر شکستگی یا جریان خون رخ می دهد می تواند خطرناک باشد.

این نوع عفونت اگر به موقع تشخیص داده و درمان شود مشکل حادی به جود نمی آورد؛ اما باید بدانید که عفونت خطرناک است و عدم توجه به درمان آن عوارضی مانند مرگ استخوان را به همراه دارد. پس درصورتی که احتمال می دهید با این مشکل مواجه هستید باید در اولین فرصت به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

بیماری فتق دیسک کمر

اگر با ساختار ستون فقرات آشنا باشید می دانید که دارای چندین مهره است و در بین این مهره ها دیسک وجود دارد. دیسک ها باحالت نرم و ژله ای خود امکان حرکت مهره ها را فراهم می کنند؛ اما گاهی عوامل مختلف باعث پارگی یا جابه جایی آن ها می شوند.

فتق یا بیرون زدگی دیسک می تواند به دلیل فعالیت های سنگین یا حتی اضافه وزن رخ دهد. این بیماری با دردهای شدید همراه است و می تواند باعث بروز اختلال در زندگی روزمره شود. همچنین باید گفت برخی افراد با فتق دیسک گردن مواجه می شوند.

درصورتی که فتق دیسک را در زمان مناسب درمان نکنید تنها راه درمان آن استفاده از روش های تهاجمی یا همان جراحی است. به همین دلیل نیز فتق دیسک را می توان یکی از خطرناک ترین بیماری های استخوان و ارتوپد دانست.

بیماری ارتوپدی اولیر

این بیماری که در آن غضروف ها شروع به رشد می کنند در حالت اولیه غیرسرطانی است و معمولا در دست ها، پاها، دنده، ستون فقرات و استخوان جمجمه دیده می شود. از عوارض مهم اولیر باید به تغییر شکل استخوان ها، افزایش احتمال شکستگی و کوتاهی اندام اشاره کرد.

به طورکلی انکندروم های این بیماری خوش خیم هستند؛ اما در مواردی نیز دیده شده که در اثر برخی اتفاقات یا تنها با گذشت زمان سرطانی شوند. همچنین افراد مبتلا به اویلر بیش از سایرین در معرض ابتلا به سرطان تخمدان و کبد هستند.

جمع بندی

بیماری های استخوان و ارتوپد باعث ایجاد اختلال در سیستم عضلانی و اسکلت بندی می شوند. برخی از این بیماری ها می توانند در زندگی روزمره اختلال ایجاد کنند. عارضه هایی نیز وجود دارد که باعث بروز عوارض خطرناک خواهند شد. در این شرایط درمان مشکل ایجادشده در کوتاه ترین زمان اهمیت پیدا می کند.

از عارضه های خطرناک یا شایع که می توانند با ایجاد دردهای شدید عضلانی یا استخوانی در زندگی افراد اختلال به وجود بیاورند می توان به بیماری آرتروز، روماتیسم مفصلی، زانو درد، پاژه استخوانی، عفونت استخوان، فتق دیسک و بیماری اولیر اشاره کرد. برای درمان این عارضه ها می توانید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار