25 تیر 1403 - 3:28

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

اولویت بندی فاكتورهای انرژی در كشورهای مختلف

سیاستگذاران، رهبران کسبوکار و دانشگاهیان در COP28 دبی گرد هم آمدند تا موضوعاتی مانند تغییرات اقلیمی و گذار انرژی را مورد بررسی قرار دهند. گفتگوها و تعهدات سیاستی مهمی در مورد این موضوعات حیاتی انجام شد.

به گزارش پول نیوز، اولویت بندی فاكتورهای انرژی در كشورهای مختلف

این هفته در رصدخانه استراتژیک و آینده پژوهی به بررسی اولویت بندی فاکتورهای انرژی در کشورهای مختلف می پردازیم. کشورهای پیشرفته نوع مصرف انرژی را با فاکتورهای مختلف دسته بندی و اولویت بندی می کنند در ادامه با ما باشید:

 

سیاست گذاران، رهبران کسب وکار و دانشگاهیان در COP28 دبی گرد هم آمدند تا موضوعاتی مانند تغییرات اقلیمی و گذار انرژی را مورد بررسی قرار دهند. گفتگوها و تعهدات سیاستی مهمی در مورد این موضوعات حیاتی انجام شد.

 

بااین حال، با توجه به انبوهی از اولویت های بعضاً متناقض فی مابین کشورها، رسیدن به سیاست های همسو و مفید برای آیندهٔ انرژی تمام کشورها چالش برانگیز است. بر اساس داده های ایپسوس (Ipsos) (یک شرکت تحقیقات جهانی بازار و متخصص در نظرسنجی است که مقر اصلی آن در پاریس قرار دارد) حداقل 28 کشور بزرگ جهان پیرامون مسائل مرتبط با انرژی دغدغه مندند. امنیت انرژی به معنای بهره مندی از انرژی کافی برای پاسخگویی به تقاضا و برخورداری از سیستم قدرت و زیرساختی است که در برابر تهدیدات فیزیکی و سایبری محافظت می شود

 

جنگ روسیه و اوکراین، امنیت انرژی را مورد نگرانی بسیاری از کشورها، به ویژه کشورهای اروپایی قرار داده است. کشورهایی مانند آلمان که مستقیماً تحت تأثیر این جنگ قرار گرفته اند، مجبور شدند تولید و استفاده از زغال سنگ را مجدداً فعال کنند و عمر عملیاتی نیروگاه های هسته ای شان را افزایش دهند تا از گرمایش کافی در طول زمستان اطمینان حاصل کنند. بر اساس نظرسنجی ایپسوس، رسیدن به خودکفایی در بحث انرژی و متعاقباً کاهش وابستگی به منابع خارجی، اولویت اصلی تأمین انرژی برای بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، کانادا، آلمان، ایتالیا و فرانسه است. امنیت انرژی نقش مهمی در امنیت مشترک متحدان ناتو ایفا می کند. اختلال در عرضه انرژی می تواند بر امنیت جوامع عضو و کشورهای شریک و عملیات نظامی ناتو تأثیر بگذارد. درحالی که این مسائل در درجه اول به عهده دولت های عضو است، متحدان ناتو به طور منظم برای افزایش آگاهی و انعطاف پذیری هم پیمانانشان درمورد امنیت انرژی مشورت می کنند. ناتو به دنبال افزایش آگاهی استراتژیک خود از تحولات انرژی است که پیامدهای امنیتی برای توسعه ظرفیت حمایت و حفاظت از زیرساخت های حیاتی انرژی را بررسی می کند و از تأمین انرژی بی وقفه، قابل اعتماد و کارآمد برای ارتش مطمئن می شود. تحولات انرژی بر محیط امنیتی بین المللی تأثیر می گذارد و می تواند پیامدهای امنیتی گسترده ای برای متحدان داشته باشد. با توجه به گذار انرژی جهانی؛ تأمین انرژی پایدار و قابل اعتماد، تنوع مسیرها، تأمین کنندگان و منابع انرژی و اتصال شبکه های انرژی برای افزایش انعطاف پذیری در برابر فشارهای سیاسی و اقتصادی بسیار مهم هستند.

 

در شکل های ذیل اولویت بندی های متفاوت کشورهایی مانند آفریقای جنوبی، نروژ، سوئد و غیره را می بینیم.

 

بر اساس نظرسنجی های انجام شده توسط ویژوال کپیتالیست (Visual Capitalist)، حتی کشورهای خودکفا در زمینه انرژی نیز امنیت انرژی را اولویت اصلی خود می دانند. به عنوان مثال نروژ 96 درصد از انرژی خود را با بهره برداری از میادین نفت و گاز فراساحلی و استفاده از برق آبی به دست می آورد. این کشور حتی مازاد نیرو دارد که آن را به کشورهای دیگری مانند بریتانیا صادر می کند. با وجود این، خودکفایی در مبحث انرژی اولویت اصلیِ نروژی هاست.

اولویت بندی فاكتورهای انرژی در كشورهای مختلف

در شکل بعد کشورهایی را می بینیم که قیمت انرژی برایشان اهمیت بیشتری دارد.

did3.jpg

 توان مالی و قیمت انرژی های مصرفی در وهله بعدی امنیت انرژی قرار دارند. کاهش هزینه انرژی برای مصرف کنندگان دومین نگرانی رایج است. قیمت برق در بسیاری از کشورهای اروپایی بیش از دو یا سه برابر میانگین جهانی است که برای برطرف کردن آن راه حل هایی مثل ایجاد زیرساخت های انرژی بیشتر، دریافت مالیات بیشتر از مشترکین پرمصرف و حصول اطمینان از بهره مندی مردم بومی از پروژه های بزرگ انرژی عنوان شده است درحالی که بیشتر تمرکز COP28 رسیدگی به ناامنی انرژی در اقتصادهای نوظهور بود، سیاست گذاران باید راه حلی را برای غلبه بر قیمت بالای انرژی و موانع موجود در مسیر مقرون به صرفه بودن آن و همچنین برابری مصرف در میان جوامع محروم و کشورهای پردرآمد پیدا کنند.

 

در شکل بعدی کشورهایی را می بینیم که انرژی های پاک برای آن ها اولویت بیشتری دارد.

did1.jpg

 پس از مسائل مطرح شده، اولویت حیاتی دیگر توسعه منابع انرژی پاک تر مانند باد، خورشید و هیدروژن است. انرژی پاک برای کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی و چین اهمیت بالایی دارد چراکه 52 درصد دی اکسیدکربن منتشره در جهان در این مناطق اتفاق می افتد. علاوه بر اثرات زیست محیطی، توسعهٔ انرژی پاک می تواند تأثیر اقتصادی نیز داشته باشد. مطالعات اخیر نشان داده است که دو برابر شدن سهم انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2030 در ترکیب مصرف جهانی انرژی می تواند تولید ناخالص داخلی جهانی را تا 1.1 درصد که معادل 1.3 تریلیون دلار می شود، افزایش دهد.

 

با وجود اینکه ایران دارای چهارمین ذخایر بزرگ نفت و دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی در جهان است، و با علم بر اینکه بسیاری از کشورهای بزرگ مصرف کننده و تولیدکننده انرژی به سمت مصرف و تولید انرژی های پاک حرکت می کنند، حرکت ایران به سمت توسعه انرژی های تجدیدپذیر نیز منطقی است. علاوه بر این، بر اساس معاهده پاریس در مورد تغییرات اقلیمی، ایران متعهد شده است که میزان انتشار دی اکسیدکربن را با 17.5 میلیون دلار سرمایه گذاری داخلی حدود 4 درصد و با 35 میلیارد دلار سرمایه گذاری بین المللی تا 12 درصد کاهش دهد. ایران بستر بسیار مناسبی برای تولید انرژی های تجدیدپذیر دارد و با نوسانات قیمتی منابع غنی سوخت های فسیلی و انرژی های تجدیدپذیرش می تواند سهم بزرگی از بازار جهانی را در دست بگیرد.

منابع:

1.https://www.visualcapitalist.com/visualizing-the-top-energy-priorities-of-major-countries/

2.https://www.energy.gov/eere/energy-independence-and-security#:~:text=Energy%20security%20means%20having%20enough,against%20physical%20and%20cyber%20threats.

3.https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_49208.htm

4.https://www.visualcapitalist.com/mapped-global-energy-prices-by-country-in-2022

5.https://www.energypolicy.columbia.edu/cop28-focus-on-energy-opportunity-and-accessibility/

6.https://www.irena.org/-/media/Files/IRENA/Agency/Publication/2016/IRENA_Measuring-the-Economics_2016.pdf

7.https://www.eurasian-research.org/publication/renewable-energy-potential-of-iran/

 

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

Untitled-2-e1720952038288-673x470
IPO
همچنین بخوانید
آخرین اخبار