28 تیر 1403 - 2:03

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

درآمد سه هزار میلیارد تومانی مافیای زباله

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: افرادی به عنوان مافیای زباله، از نیروهای کار یا کودکان کار استفاده میکنند و بعضا به جای پول به کودکان کار مواد مخدر میدهند.

به گزارش پول نیوز، درآمد سه هزار میلیارد تومانی مافیای زباله

آیین امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه مقابله با زباله گردی و پیشگیری از به کارگیری کودکان کار میان وزارت دادگستری و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، امروز با حضور عسکر جلالیان، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برگزار شد.

رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: امروز بستر مناسب در حوزه خدمات شهری؛ رفت و روب و تفکیک زباله از مبدا آماده شده است و می توانیم از صدا سیما و اصحاب رسانه درخواست کنیم تا کمک کنند تا شهر آراسته ای داشته باشیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه پدیده شوم زباله گردی را در شهر ها شاهد هستیم، افزود: برای حل این موضوع پیش نیاز هایی باید فراهم شود از جمله عدم صرفه اقتصادی برای زباله گردها. برای اینکه اقتصاد این بستر را به هم بزنیم باید تعدد قرارداد ها و پیمانکاران را اصلاح می کردیم. کاهش دفن زباله یکی از مواردی بود که در نظر گرفتیم و بازچرخانی در دستور کار قرار گرفت؛ چون طبق این قانون، پسماند خشک نباید دفن شود. ما یک پیمانکار را برای پاسخگویی درباره همه پیمانکاران، از طریق مناقصه تعیین کردیم تا مجموعه را هدایت کند و امروز کلا ۱۴ پیمانکار کلان داریم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران افزود: امروز بستر مهیاست و با اپلیکیشن نوماند پیمانکار به خانه ها می رود و زباله خشک را تحویل می گیرد، یک خط هم در آرادکوه برای تفکیک زباله خشک قرار داده ایم.

محمدی با بیان اینکه این موارد به کاهش زباله گردی به ویژه توسط کودکان کمک می کند، تاکید کرد: مافیای زباله گردی بیش از سه هزار میلیارد تومان از زباله خشک درآمد دارد؛ بنابراین حاضرند برای این پول سیستم پسماند را بهم بریزند. خیلی از آن ها با گونی های بزرگ روی وانت بار ها پسماند خشک جمع می کنند. حتی ما با آن ها درگیری فیزیکی پیدا کردیم و در این فضا کمک نیروی انتظامی و بخش حاکمیتی را می خواهیم.

وی ادامه داد: مافیای زباله برای تامین منافع خود از نیروی ارزان که همان کودکان هستند، استفاده می کند و گرچه به هیچ جا وصل نیست، اما دغدغه برخورد انتظامی ندارد. بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تُن به صورت روزانه در تهران زباله تولید می شود و جمع آوری آن به صورت ساعتی با توجه به ترافیک، سخت است. به همین دلیل لازم است با کاهش تولید زباله و فرهنگ سازی برای تعریف ساعت گذاشتن زباله در مخازن به رفع این مشکل کمک کرد.

محمدی با تاکید بر اینکه مجوز ضایعات فروش باید از درگاه ملی مجوز ها حذف شود، گفت: ۵هزار شغل در حوزه پاکبانی نیاز داریم و می توانیم از زباله گرد ها استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه به کمک دستگاه های قضائی و انتظامی برای تغییر چهره شهر نیاز داریم، تصریح کرد: افرادی به عنوان مافیای زباله، از نیرو های کار یا کودکان کار استفاده می کنند و از دستگاه های قضائی و انتظامی ترسی ندارند. بعضا مافیای زباله به جای پول به کودکان کار مواد مخدر می دهند.

وی ادامه داد: زیرساخت های جمع آوری زباله خشک ایجاد شده است و صدا سیما باید براساس قانون فرهنگ سازی کند.

محمدی تصریح کرد: قبلا ساعت ۹ شب زباله ها در مخازن قرار داده می شد، باید این فرهنگ که مردم زباله را در ساعت۹ شب در مخازن بگذارند، احیا شود. ضمن اینکه تولید زباله هایی مثل پلاستیک هم نسبت به قبل چند برابر شده است و لازم است در این مورد هم فرهنگ سازی شود. به عنوان مثال در گذشته مردم از زنبیل برای خرید نان استفاده می کردند، اما حالا از نایلون استفاده می شود.

وی در پایان با پرداختن به استفاده از ظرفیت بانوان در اجرای طرح نوماند، گفت: دفن زباله هزینه بسیاری دارد. البته تا پایان اسفند در مورد قرارداد زباله سوز به نقطه خوبی می رسیم.

محمدی گفت: برای ساخت دستگاه زباله سوز چینی و تجهیز و آماده سازی ابنیه و فضای مناسب این کار نیاز به سرمایه ۳۰ هزار میلیارد تومانی است که ۷۰ درصد آن توسط طرف چینی و ۳۰ درصد هم توسط شهرداری تهران تامین خواهد شد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

کاشت هسته انبه در گلدان
2060998_136
همچنین بخوانید
آخرین اخبار