22 تیر 1403 - 14:54

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

دیوارنگاره ها؛ ابزاری تأثیرگذار بر فرهنگ جامعه

یک کارشناس گفت: شکلگیری فرهنگ جمعی نیاز به طراحیهای مناسب دارد. دیوارنگارههای بیهویتی که برگرفته از ذهن طراح هستند نمیتوانند در شکلگیری فرهنگ جمعی اثرگذار باشند.

به گزارش پول نیوز، دیوارنگاره ها؛ ابزاری تأثیرگذار بر فرهنگ جامعه

هنر شهری یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر، نظر بسیاری از مردم به ویژه نسل های جوان تر را به خود جلب کرده است؛ به طوری که افراد با تردد در سطح شهر با آثار هنری مختلفی روی دیوار ها و اماکن عمومی و برخی از میدان های اصلی روبرو می شوند که هر یک از آن ها مفاهیم و معانی خاصی را به همراه دارند و این موضوع تا جایی پیش رفته است که دیوارنگاری و دیوارنگاره ها توانسته اند تاثیر زیادی بر فرهنگ جامعه بگذارند و به عنوان ابزاری مهم و تخصصی برای زیباسازی شهر ها محسوب شوند. در نتیجه، جوامعی مثل ایران که هنر نقاشی با فرهنگ و تمدن آن گره خورده است براحتی می تواند از این ظرفیت استفاده کند. البته نباید فراموش کرد که زیبا سازی شهری به تخصص و مطالعه زیادی نیاز دارد.

سیدرضا حسینی لاهیجی، کارشناس زیباسازی شهری که سابقه ای ۳۲ساله در سازمان زیباسازی شهری دارد، بیان کرد: دیوارنگاره ها، هنر شهری هستند و هنر شهری، آثار هنری به شمار می آیند که توسط هنرمندان تولید می شوند و پشت سر آن ها داستانی وجود دارد که معمولاً این داستان ها از فرهنگ خود مردم و کشور گرفته می شوند و غالباً برگرفته از داستان هایی شبیه شاهنامه، اسطوره ای و یا براساس قصه های معاصر، مانند رفتار های پهلوانی، مانند نقاشی های قهوه خانه ای و امثال آن است؛ به همین خاطر این آثار هنری دارای ارزش هستند و نقششان مثل تابلو هایی است که ما در خانه هایمان استفاده می کنیم.

لاهیجی به عنوان یک کارشناس زیباسازی شهری از دیوارنگاره ها به عنوان یک ابزار تأثیرگذار بر کیفیت بصری فضای شهری یادکرد و گفت: همه ما سعی می کنیم در خانه هایمان از تابلو هایی استفاده کنیم که هم باعث زیبایی منزلمان شوند و هم دارای یک خلاقیت و نوآوری برگرفته از فرهنگ خودمان باشند. این آثار در صورت استفاده درست و به جا باعث می شوند تا چشم مردم به هنر آشنا شود و به آن ها یاد می دهند که زیبایی شناسی چیست و حفظ زیبایی چه احساس قشنگی به آن ها می دهد.

تصویر یک کارشناس زیباسازی شهری

این کارشناس زیباسازی شهری ادامه داد: دیوارنگاره ها کمک می کنند تا مردم به جای این که فقط در موزه ها آثار هنری را ببینند، با قدم زدن در شهر بتوانند آثار هنری را مشاهده کنند. در واقع، هدف اصلی و فلسفه دیوارنگاره ها در تمام شهر ها “زیباسازی شهر” است و این ها به مردم انگیزه می دهند تا با رغبت بیشتری در شهر قدم بردارند و نسبت به دیوارنگاره ها توجه بیشتری نشان دهند.

لاهیجی دررابطه با اهمیت محتوای دیوارنگاره ها توضیح داد: شکل گیری فرهنگ جمعی و احیای هویت شهری نیاز به طراحی های مناسب دارد. دیوارنگاره های بی هویتی که برگرفته از ذهن طراح است قطعاً نمی توانند در شکل گیری فرهنگ جمعی و احیای هویت شهری اثرگذار باشند.

این کارشناس زیباسازی شهری، اثرگذاری دیوارنگاره ها را منوط به کمک گرفتن از متخصصان هنرمند کشور دانست و گفت: برای اثرگذاری هرچه بیشتر دیوارنگاره ها لازم است تا طرح مورد نظر توسط متخصصین و هنرمندان قدیمی کشور در شورای هنری سازمان زیباسازی شهری مورد تأیید قرار بگیرد و سپس بر روی دیوار های شهر نصب شود.

لاهیجی، یکی دیگر از راه های اثرگذاری دیوارنگاره ها را انتخاب محتوای متناسب باسلیقه مردم عنوان کرد و افزود: زمانی دیوارنگاره ها اثرگذاری بیشتری بر مردم خواهند داشت که متناسب باسلیقه آن ها انتخاب شوند و درواقع، سلیقه مردم ما برگرفته از هنر ملی خودمان است؛ لذا به منظور اثرگذاری بیشتر، ما باید حرف هایمان را در قالب هنر های ملی چندهزارساله بگوییم؛ اما اگر بخواهیم یک چیزی را به زور به خوردِ مردم دهیم، هر چقدر هم که آن محتوا و طراحی خوب باشد، نتیجه معکوس خواهد داشت.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

5008072
63100689
همچنین بخوانید
آخرین اخبار