22 تیر 1403 - 13:17

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

اعتراف وزیر کشور به ظرفیت بالای مس در اقتصاد

پس از بازدید وزیر کشور از مجتمع مس سرچشمه و شنیدن توضیحات مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، وحیدی به ظرفیت مس در ایجاد رونق اقتصادی اعتراف کرد

به گزارش پول نیوز، اعتراف وزیر کشور به ظرفیت مس در اقتصاد

مس یکی از مهمترین ذخایر کشور است، به نوعی که می تواند باعث شکوفایی اقتصاد ایران در آینده شود. ذخایر مس ایران به اندازه ای گسترده است که ایران با عبور از مکزیک و آمریکا، بعد از شیلی، استرالیا، پرو و روسیه به جایگاه پنجم رنکینگ جهانی ذخایر مس صعود کرده است. البته این صعود بی دلیل نبوده، بلکه با اکتشافاتی که در معدن مس سونگون صورت گرفت، افزون بر یک میلیارد تن ذخیره جدید به معدن مس سونگون در استان آذربایجان شرقی افزوده شد. البته کشف ذخایر جدید در سایر معادن شرکت ملی مس نیز ادامه یافت به نوعی که با اکتشافات معادن مس سرچشمه، میدوک و معدن جدید سریدون در نزدیکی معدن عظیم مس سرچشمه، حجم ذخایر شرکت مس از ۱۸ میلیارد تن به ۱۹ میلیارد تن ذخیره معدنی مس افزایش یافت.

گسترش حفاری

توجه به صنعت مس به اندازه ای جدی بوده که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۷۶ هزار متر حجم عملیات حفاری اکتشافی شرکت مس بوده و پیش بینی می شود تا پایان سال رکورد تاریخ با رکورد زنی در اکتشافات، بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار متر حفاری صورت پذیرد. این در حالی است که تحریم ها موانع زیادی را رقم زده و از فرسودگی ناوگان حفاری و دیگر مشکلات متداول در حوزه اکتشافی رنج می بریم. برای آنکه به درک رکورد شکنی پی ببریم، کافی است بدانیم در سال گذشته میزان حفاری های اکتشافی شرکت مس ۱۳۰ هزار متر بوده است.

بازدید وزیر کشور

مس به اندازه ای اهمیت دارد که وزیر کشور به مجتمع مس سرچشمه رفت و در پس از افتتاح فاز نخست شرکت رهاورد افزود: برنامه های توسعه ای مس به طور جدی در دستور کار قرار گرفته و روش های ارزشمندی برای استحصال این ماده معدنی تعریف شده است. احمد وحیدی با اعلام اینکه مس سرچشمه ظرفیت سالانه ۱۳۰میلیون تن استخراج دارد و در آینده باید چندبرابر شود گفت: ظرفیت کاتدی مس سرچشمه بسیار مهم است و با راه اندازی صنایع پایین دستی می تواند ارزش افزوده فراوانی داشته باشد. همچنین استحصال مواد همراه این خاک معدنی، می تواند ظرفیت اقتصادی مهم دیگری باشد که از سرچشمه ظرفیت بزرگی می سازد.

 

بیشتر بخوانید:

تغییرات مدیریتی در شرکت ملی مس باعث امیدواری

مس در اولویت دولت

وزیر کشور با اشاره به اطلاعاتی که در اختیار او گذاشته شده گفت: در مس سرچشمه ۹.۲میلیارد تن ذخایر شناسایی شده که با به میدان آوردن ۴میلیارد تن دیگر، می توان ظرفیت بزرگی ایجاد کرد. وی مس را یکی از اولویت های مهم اقتصادی برای دولت دانست و گفت: شرکت های مختلفی می توانند در مس سرچشمه فعال باشند و بخش هایی از کار را برعهده بگیرند. وحیدی با اعلام اینکه فاز نخست رهاورد مس با هدف ایجاد درآمد پایدار برای شهر رفسنجان با مشارکت شهرداری رفسنجان و صندوق بازنشستگی مس افتتاح شد که در این فاز ۲۰۰میلیارد تومان هزینه و برای ۳۰۰نفر اشتغالزایی شده گفت: فاز دوم این طرح نیز در آینده با اعتبار ۵۰۰میلیارد تومان و اشتغال زایی برای ۳۰۰نفر راه اندازی خواهد شد.

تشریح ظرفیت مس

در جریان بازدید وزیر کشور از مجمتع مس سرچشمه، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت وگوی تلفنی با وحیدی، گزارشی از آخرین عملکرد تولیدی شرکت مس ارائه داد. امیر خرمی شاد در جریان گفتگو با وزیر کشور، اهم طرح های توسعه و چشم انداز تولیدی شرکت در سال های آتی در مجتمع مس سرچشمه و سایر مجتمع های تولیدی در استان کرمان و آذربایجان شرقی را تشریح کرد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

63100689
4977386
همچنین بخوانید
آخرین اخبار