22 ژوئن 2024 - 10:39

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

ناوهای ایرانی در سواحل برزیل، اعتبار آمریکا را به چالش کشاند

حضور ۲ ناو نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در برزیل اتفاقی بود که چندان به مذاق غربیها و صهیونیستها خوش نیامد و باعث ناراحتی آنها شد.

به گزارش پول نیوز، ناوهای ایرانی در سواحل برزیل، اعتبار آمریکا را به چالش کشاند

جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و از جایگاه برجسته ای برخوردار است و ما بدنبال تقویت و توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی با تهران هستیم.

این صحبت ها در خصوص ایران از سوی لولا داسیلوا رئیس جمهور جدید برزیل در روز تحلیف و سوگند وی در کاخ ریاست جمهوری این کشور و در دیدار با محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور مطرح شد.

در این دیدار داسیلوا ضمن اشاره به سفر گذشته خود به تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و از جایگاه برجسته ای برخوردار است و ما بدنبال تقویت و توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی با تهران هستیم.

رئیس جمهور برزیل تصریح کرد: فضای سیاسی کنونی حاکم بر دو کشور را مهیای توسعه همکاری های همه جانبه می دانم و تصمیم داریم از این شرایط برای توسعه روابط در زمینه های مختلف استفاده کنیم.

حالا ۲ ماه از آن روز و از گفت و گوی معاون رئیس جمهور ایران و رئیس جمهور برزیل گذشته و این صحبت ها اکنون در فضای واقعی سیاسی ۲ کشور به واقعیت پیوسته است. واقعیتی که با پهلوگیری دو ناوگروه نیروی دریایی ارتش ایران در سواحل برزیل نشان از جدیت ۲ کشور در این زمینه آن هم در دوره جدید ریاست جمهوری برای برزیلی ها دارد.

قدرت نمایی به سبک ایرانی

حضور ایران در آمریکای جنوبی موضوعی جدیدی نیست و در ۲ دهه گذشته و با ارتباط خوب ایران با کشور هایی مثل نیکاراگوئه، ونرزوئلا و کوبا و حتی در مقطعی برزیل و آرژانتین شاهد این حضور بوده ایم، اما این بار و این حضور نیروی دریایی ارتش ایران در برزیل و آمریکای لاتین که به نوعی از آن به عنوان حیاط خلوت آمریکایی ها یاد می شود با ناوگروه های ارتش رنگ و بویی جالب به خود گرفته است. رنگ و بویی که هر چه برای ایران و کشور هایی که به ارتباط با جمهوری اسلامی علاقه دارند جذاب است برای دشمنان چندان رضایت بخش نبوده و نخواهد بود.

منابع خبری بین المللی (هشتم اسفند) گزارش دادند، دو ناو ایران با مجوز دولت «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهوری برزیل در بندر ریودوژانیرو پهلو گرفتند.

رویترز پیش از آن ادعا کرده بود برزیل در آستانه سفر رئیس جمهورش به واشنگتن در برابر فشار های آمریکا تسلیم شده و اواخر ماه ژانویه درخواست ایران برای پهلوگیری این کشتی ها را رد کرده بود.

رویترز نوشته بود حضور کشتی های ایران در سواحل برزیل اقدامی تحریک کننده برای ایالات متحده است؛ و همچنین الیزابت باگلی سفیر آمریکا در برزیل ۱۵ فوریه در یک کنفرانس خبری از دولت داسیلوا خواسته بود اجازه ورود کشتی های ایران را صادر نکند.

دیپلماسی با ایران یکی از وعده های لولا داسیلوا برای تقویت جایگاه بین المللی برزیل در دوره های قبلی ریاست جمهوری او بوده است.

حضور دو ناو نیروی دریایی ایران به نام های مکران و دنا در برزیل به حدی اتفاق مهم بوده که آمریکایی ها و رژیم صهیونیسیتی خیلی صریح به آن واکنش نشان دادند و ناراحتی خود را از این موضوع ابراز کردند.

ناو نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره پهلوگیری کشتی های ایرانی در برزیل گفت: ما در این باره با شرکای برزیلی در حال گفتگو هستیم.

وی افزود: ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که سپاه پاسداران و بطور کلی ایران قادر نخواهد بود جای پایی پیدا کرده و در این نیمکره از دیگران سود ببرد.

«لیور حیات» سخنگوی وزارت خارجه رژیم موقت صهیونیستی اقدام برزیل را «تحول خطرناک و تاسف آور» خواند و نیروی دریایی ایران را به همکاری با نهاد های تحریم شده در تهران متهم کرد.

او در توییت خود نوشت: هنوز برای دستور دادن به کشتی ها برای خروج از بندر خیلی دیر نیست.

تد کروز قانونگذار ارشد سنای آمریکا هم از اینکه برزیل به ناو های ایران اجازه داده در بندر این کشور پهلو بگیرند انتقاد کرد.

سرویس خبری موسسه نیروی دریایی آمریکا (USNI News) با انتشار گزارشی به نقل از کارشناسان آمریکایی مطرح شده است که با توجه به اینکه مکران و یک کشتی دیگر در اوایل فوریه (بهمن) توسط خزانه داری آمریکا تحریم شدند، لنگر انداختن آن ها در برزیل، به ویژه پس از سفر لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل به ایالات متحده، موجب تقابل با واشنگتن می شود، آن هم هنگامی که تلاش می کند از تحریم ها برای جلوگیری از این نوع فعالیت ها استفاده کند.

در این گزارش به نقل از کارشناسان مصاحبه شده آمده است: ورود کشتی ها به بندر برزیل، یک پیروزی برای تهران است. منتظر اقدامات مشابه این، بیشتر از ایران باشید. چرا که (ایران) با استفاده از مکران به دنبال فرافکنی قدرت و درهم تنیدگی سیاسی است و نه انزوا.

فشار های واشنگتن بر برزیل برای اجازه ندادن حضور کشتی های ایرانی در خاک خود رد شد و به دنبال مجوز دولت لولا داسیلوا، کشتی های جنگی ایران، مکران (IRIS Macran) و دنا (IRIS Dena) روز یکشنبه در ریودوژانیرو پهلو گرفتند.

سفارت ایران پس از حضور ناو گروه های نیروی دریایی کشورمان در بیانیه ای اعلام کرد که این ناوگروه برای «مأموریت صلح» به سراسر جهان می رود و سفر آن به برزیل بخشی از سیاست همکاری تهران با «کشور های دوست» برای ارتقای امنیت مسیر های تجاری دریایی است.

نیروی دریایی ارتش

عبدالحمید شهرابی کارشناس و مسئول تحقیقات خانه آمریکای لاتین در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در این باره اظهار کرد: آنچه که آن ها در مورد علت نگرانی خود می گویند دروغ محض است. جمهوری اسلامی جنگ طلب نبوده و نیست و سوابق تاریخی هم گواهی این ادعا بوده است. اما، به این معنی نیست که آن ها دلیلی برای نگرانی نباید داشته باشند. اتفاقا، نگرانی آنها، نه به علتی که می گویند، بلکه به دلایل دیگر کاملا به جاست.

وی افزود: در این موضوع صحبت از آمریکایی است که قوی ترین نیروی دریایی جهان را دارد و توان ناوگان های جنگی اش به تنهایی به اندازه تجمیع قدرت ۱۳ کشوری است که بعد از او در جهان صاحب نیرو های دریایی قدرتمند هستند. از یک نیروی دریایی صحبت می کنیم که طی ۴۵ سال دوران جنگ سرد بعد از جنگ جهانی دوم صد ها و بلکه میلیون ها انسان بی گناه را در جنگ های کره، ویتنام، جنگ اول و دوم خلیج فارس و جنگ علیه عراق به قتل رسانده است و خود را حاکم و قدرت بلامنازع جهان می داند. خب، وقتی شما چنین نیرویی را با پرچم صلح، اما با اقتدار و قدرت واقعی بازدارنده به چالش می کشید، باید حق داد که طرف مقابل نگران شود و احساس خطر بکند. چه خطری؟ خطر تضعیف و از دست دادن هیمنه نظام سلطه.

وی ادامه داد:حرکت اخیر ایران یک اقدام منفرد و تصادفی نبود و نیست. شما در نظر بگیرید که طی همین دو سال گذشته اعزام کشتی های ایرانی حامل مواد سوخت به ونزویلا چه لطمه ای به ابهت دولت جنگ افروز ایالات متحده زده است. آنوقت، به آن ها حق می دهید که نگران باشند.

مارکوس تِنوریو، تحلیلگر سیاسی برزیلی، در مصاحبه با تارنمای خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور گفت که درخواست آمریکا در مورد عدم صدور مجوز پهلوگیری به کشتی های نظامی ایرانی، نابجا و دخالت در امور داخلی برزیل است.

وی گفت: برزیل حق حاکمیت بر دریای سرزمینی و بنادر خود را اعمال می کند و در خواست آمریکا از برزیل برای خروج (کشتی های) نیروی دریایی ایران یک مداخله نادرست در امور داخلی آن بود.

تنوریو گفت: اظهار نظر وزیر امور خارجه اسرائیل نیز کاملاً بر اساس ادعا های نادرست است. حضور کشتی های ایرانی در بنادر برزیل هیچ خطری برای این کشور ایجاد نمی کند. ماموریت کشتی های مذکور صلح آمیز بوده و هدف از آن نکوداشت دوستی میان تهران و برازیلیاست. روابط با ایران یکی از دیرینه ترین روابط برزیل با کشور های دیگر است.

وی افزود: رئیس جمهور لولا یک سیاستمدار بسیار ماهر با تجربه فراوان در میانجیگری مناقشات و اختلاف های میان طرف های درگیر است. از دیدگاه من، رئیس جمهور لولا می خواست این پیام را ارسال کند که دولت برزیل تغییر کرده و مطابق با منافع راهبردی جهانی و منطقه ای کشور عمل می کند.

تنوریو افزود: سفر دو کشتی ایرانی به برزیل بخشی از جشن های ۱۲۰ سال روابط دیپلماتیک و تجاری دو کشور است.

سلسو آموریم (Celso Amorim) وزیر امور خارجه سابق برزیل و مشاور ویژه فعلی ریاست جمهوری در امور بین الملل نیز گفته که واکنش آمریکا و اسرائیل در انتقاد از حضور دو کشتی جنگی ایران در بندر ریودوژانیرو، عجیب است.

وی در گفتگو با رسانه برزیلی او گلوبو (O Globo) تصریح کرد: ایران دشمن ما نیست. ما روابط عادی و خوبی با ایران داریم و طبق قوانین بین المللی دریایی عمل می کنیم، این یک تصمیم حاکمیتی ماست.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

01
139508221759225609187254
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ