24 تیر 1403 - 4:34

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

جزئیات سفر رئیس جمهور به چین و اهداف اقتصادی بین دو کشور

سفر رئیس جمهور به چین با هدف افزایش مبادلات مالی و تجاری آن هم بعد از ۲۰ سال می تواند دستاوردهای خوبی برای کشور داشته باشد.

به گزارش پول نیوز، جزئیات سفر رئیس جمهور به چین و اهداف اقتصادی بین دو کشور

ایران و چین به عنوان دو کشور مهم و دو بازیگر اثرگذار در سطوح منطقه ای و بین المللی از سابقه ای قابل تأمل و چشمگیر طی چند دهه گذشته در گسترش مناسبات دوجانبه برخوردارند. چین به عنوان یکی از دو ابرقدرت بزرگ جهان، در مسیر توسعه و افزایش این قدرت از تمام ظرفیت های موجود در جهان در حال بهره برداری است، چرخش به سمت مغرب و به ویژه غرب آسیا و بهره گیری از ظرفیت های این بخش از زمین در اولویت پکن قرار دارد.

 

طرح هایی، چون «کمربند و جاده» هم در راستای این بهره گیری تعریف شده است و چین از یک دهه گذشته این طرح را در دستور کار دارد که آمار ها و ابعاد منتشر شده از آن نشان می دهد که یکی از بزرگترین پرژوه های جهان است که چهار قاره را درگیر کرده و با بهره گیری از موقعیت جاده کهن ابریشم چین را به اروپا و آفریقا مرتبط می سازد.

هدف چین از این میزان عظیم سرمایه گذاری برای این طرح، دسترسی به بازار های آسیایی و اروپایی، تمرکززدایی از تبادلات صرف دریایی، متنوع سازی مسیر های تأمین انرژی و در نهایت پیشی گرفتن از رقیب آسیایی خود یعنی هند است. در کنار این اهداف، پژوهشگران معتقدند مهمترین هدف چین از این طرح ایجاد توازن استراتژیک با رقبا است تا جهان از خطرات یکجانبه گرایی در امان بماند.

این طرح شامل مسیر های زمینی حمل ونقل جاده ای و ریلی در آسیای میانه و نیز مسیر های دریایی از جنوب شرقی آسیا تا جنوب آسیا و بعد خاورمیانه و آفریقا امتداد خواهد یافت. هزینه این طرح براساس برآورد ها بیش از یک هزار میلیارد دلار خواهد بود و بیش ۷۰ کشور در آن درگیر هستند که یکی از آن ها ایران است. از ۶ کریدور طراحی شده در مسیر این طرح، کریدور ایران با توجه به بحران اوکراین و نیز چالش های کریدور دریایی، برای پکن مقرون به صرفه است و از این رو توجه ویژه ای به زیرساخت های مورد نیاز این طرح در ایران دارد.

 

رئیس جمهور ایران از روز سه شنبه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) مهمان شی جین پینگ همتای چینی خود است. سفری که آیت الله رئیسی در یادداشت منتشر شده در روزنامه پرتیراژ people (مردم) ارگان رسمی حزب حاکم چین، مهمترین هدف آن را رقم زدن آینده ای روشن برای دو شریک قدیمی اعلام و تصریح کرده است: «ما بر این باور هستیم که ایران و چین در کنار همکاری های سیاسی و احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی، در مسیر رشد اقتصادی، مکمل های راهبردی خوبی برای یکدیگر خواهند بود و می توانند خدمات متقابل ارزنده ای در زمینه توسعه به یکدیگر ارائه دهند. استقلال سیاسی، قدرت امنیت ساز، نیروی انسانی تحصیل کرده، هزینه پایین تولید، ذخایر انرژی، موقعیت ترانزیتی و زیرساخت های صنعتی تنها بخش هایی از ظرفیت های ایران هستند که می تواند منجر به تقویت مشارکت راهبردی ایران و چین شود».

جزئیات سفر رئیس جمهور به چین

دعوت رسمی «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین از رئیس جمهور ایران، با اهداف استراتژیک و اقتصادی بین دو کشور بوده است. در این سفر وزرای امور خارجه، اقتصاد، راه، نفت، کشاورزی، صمت، رئیس کل بانک مرکزی و «علی باقری» مذاکره کننده ارشد ایران، رئیس جمهور را همراهی می کنند. آیت الله رئیسی نخستین میهمان ارشد رئیس جمهور چین در سال نو چینی است.

در این سفر رئیس جمهور دیداری خصوصی با «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین خواهد داشت، هیأت های عالی رتبه اقتصادی و سیاسی دو کشور مذاکراتی را انجام داده و اسناد همکاری با حضور رؤسای جمهور امضا خواهد شد. چینی ها تدارک گسترده برای این سفر دیده اند و به گفته «محمد جمشیدی» معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور این اولین سفری است که در دو دهه اخیر به دعوت چین انجام می شود و به گفته «رضا زبیب» دستیار وزیر امورخارجه آداب بین المللی تشریفات از سوی چین تمام و کمال رعایت شده و میزبانی از رئیس جمهور با تشریفات «سفر دولتی/State visit» انجام خواهد شد.

سفر رئیس جمهور به چین که به دعوت همتای چینی در سمرقند ترکمنستان و سپس دعوت رسمی پکن، انجام می شود. نخستین State visit به چین در دو دهه گذشته است که با آداب کامل تشریفات انجام می شود.رئیس جمهور در سفری با چند تا از وزرای مهم و به همراه رئیس کل بانک مرکزی عازم چین شد و این دیدار بعد از ۲۰ سال به صورت رسمی انجام شده و می تواند سرمنشا تحولات خوبی برای ایران به ویژه در بحث اقتصادی باشد.

دستاورد های مهم در راه است؟

علی حیدری کارشناس ارشد اقتصادی با بیان این که، سفر رئیس جمهور در سال نو چینی به همراه مقامات بلندپایه می تواند دستاورد های مهم اقتصادی داشته باشد، گفت: به احتمال زیاد مساله تداوم یا بازنگری در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین محور اصلی گفتگو های خصوصی دو رئیس جمهور خواهد بود هرچند این قرارداد تاکنون منافع اقتصادی خاصی نداشته و در اندازه یک رویکرد سیاسی خودنمایی کرده است، اما این دیدار می تواند بازنگری در این قرارداد را به دنبال داشته باشد.

حیدری افزود: حضور تیم وزارت امور خارجه و گروه اقتصادی در این سفر نشان دهنده عزم مقامات جمهوری اسلامی برای گذار از سبک جدید غرب علیه ایران است هرچند مسیر طولانی است، اما تغییر در نوع تبادلات مالی و حتی تغییر در رفتار چین در از سرگیری سرمایه گذاری در ایران و حضور مجدد چین در قرارداد های نفتی و گازی احتمالاً از خواسته های تیم اقتصادی مقامات ایران است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: از این سفر می توان انتظار رشد اقتصادی بالایی داشت یا حتی امید به رشد اقتصادی، ولی تضمین دولت چین نیز مهم است اینکه دولت چین حاضر است در کنار تبادلات میلیارد دلاری با ایالات متحده سهم تجاری میلیون دلاری با ایران را نیز حفظ کند البته در قاب دوربین و لبخند این امر محال به نظر نمی رسد، ولی در عمل نیازمند همت بیشتر دولت چین است.

حیدری به موضوع فروش نفت به چین نیز اشاره ای کرده و افزود: سهم ایران در فروش نفت با چین افزایش می یابد اگر ایران بتواند بازار از دست رفته خود را مجدد از عربستان باز پس بگیرد (بازار نفتی که در غیاب ایران دولت عربستان پیشتازی می کند.) می تواند سهم نفت خود را از بازار جهانی دوباره در سبد ارزی داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: دستیابی مجدد در این سفر برای دولت رئیسی غیرممکن نیست، هرچند می توان انتظار داشت که گام های اساسی بیشتری دو کشور بردارند از جمله استفاده از کانال بانکی پولی یا ارزی به جز دلار آمریکا بوده و راهکار آن افزایش میزان تهاتر دو کشور، میزان فروش نفت در قالب پول یا تهاتر نیز نیازمند چرخش بیشتر دولت رئیسی و تعامل بیشتر با همسایگان است، چون هر نوع همکاری و نقل و انتقال پولی یا کالا با چین نیازمند همکاری منطقه ای بیشتر با همسایگان ایران است.

حیدری در در پایان گفت: باید رصد کرد و دید آیا دولت چین مجدد آماده بازگشت به صنایع نفت و پتروشیمی ایران است یا کماکان دولت روسیه میدان دار این صنعت در ایران خواهد بود. در حیطه داخلی بازگشت چین به مذاکرات دوسویه با دولت رئیسی در کوتاه مدت می تواند انتظارات تورمی را در جامعه کاهش دهد و مسکن خوبی برای اقتصاد ایران باشد، ولی در بلند مدت باید دید برنامه هایی در دو طرف برای آغاز قرارداد ۲۵ ساله و اقدامات راهبردی دیگر دیده می شود یا خیر؟

سفر رئیس کل بانک مرکزی و احتمال گشایش های ارزی

سفر رئیس کل بانک مرکزی به همراه رئیس جمهور پیام خاصی دارد، بدین معناست که در آینده نزدیک می توان شاهد گشایش های ارزی و متعادل شدن قیمت دلار در هفته های آتی بود، این سفر از جنبه دیگر نیز اهمیتی دوچندان دارد و آن هم افتتاح بازار مبادله ارز و طلا در انتهای هفته جاری بوده و هم زمانی این سفر با افتتاح این سامانه بار خبری خاصی دارد.

عزم ایران و چین برای مبادلات مالی دوجانبه

مبادلات دوجانبه و بستن پیمان های پولی برای انتقال ارز می تواند یکی از مشکلات اساسی کشور در بحث پول به ویژه بحث انتقال پول را از بین برده و عملاً بار تحریم را به شدت کاهش دهد. یکی از دلایل افزایش نرخ دلار سختی انتقال پول بوده و پیمان پولی دوجانبه می تواند این مشکل را رفع کند.

راه بعدی استفاده از منابع ارزی ایران به عنوان فاینانس بوده که می تواند به عنوان یک گزینه جدی مطرح شود، ایران نیاز به سرمایه گذاری در بحث های زیرساختی دارد. به عنوان مثال، استفاده از فاینانس برای توسعه زیرساخت های کریدوری کشور بوده که ایران به شدت از آن عقب افتاده است، توسعه خطوط ریلی پرسرعت، توسعه اتوبان های استاندارد شمال به جنوب و شرق به غرب، توسعه صنعت هوایی؛ یکی از راه های ارزآوری برای کشور توجه ویژه به بحث ترانزیت بوده و این موضوع برای آینده کشور نیز راهگشاست، سرمایه گذاری چین در کریدور ایران برای دو کشور منافع سرشاری دارد و باعث ارزآوری بالایی در این زمینه خواهد شد، احتمالاً سفر وزیر راه و شهرسازی به همراه رئیس جمهور نیز برای همین موضوع اتفاق افتاده است.

بحث دیگر حذف دلار از مبادلات روزانه مردم و در اختیار دادن ارز های دیگر به جای دلار از جمله یوآن چین است، بدین معنا که دلار تنها برای صنایع به کار برده و برای ارز های دیگر از جمله مسافری تنها بر روی یوآن تمرکز شود.

اگر توسعه مبادلات تجاری ایران و چین با هدف افزایش خالص تجاری ایران رخ دهد علاوه بر حل مشکل عرضه ارز می تواند ثروت خوبی را نیز برای کشور به ارمغان بیاورد، ایران می تواند یکی از کشور های صادرکننده به چین در زمینه های مختلف باشد و توسعه کریدور این زمینه را نیز برای ایران مهیا کرده و با افزایش مبادلات تجاری و ارزی دو کشور عملاً می توانند تحریم های اقتصادی آمریکا را بی اثر کنند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

5036464
4601998
همچنین بخوانید
آخرین اخبار