22 ژوئن 2024 - 10:00

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

بالاخره کشاورزی ایرانی ها در ونزوئلا چه کاشتند؟

رئیس کارگروه کشت فراسرزمینی در ونزوئلا درخواست خرید زمین در ونزوئلا از سوی بخش خصوصی را حدود ۵۰۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: محدودیتی برای فروش زمینهای کشاورزی در این کشور برای ایرانیان در نظر گرفته نشده است و ما میتوانیم ۲ تا ۳ میلیون هکتار زمین نیز خریداری کنیم.

به گزارش پول نیوز، بالاخره کشاورزی ایرانی ها در ونزوئلا چه کاشتند؟

فخرالدین عامریان، در پاسخ به این پرسش که خبر ها حاکی از این است که روابط آمریکا و ونزوئلا رو به بهبودی است آیا این موضوع در سرمایه گذاری ایرانیان در ونزوئلا تاثیری می گذارد؟ گفت: به نظر می رسد بهبود روابط آمریکا و ونزوئلا تاثیری در روابط اقتصادی ایران با این کشور نگذارد؛ به عنوان مثال اگر سرمایه گذار ایرانی بخواهد زمین کشاورزی از بخش خصوصی یا دولتی این کشور خریداری کند در همان زمان می تواند سند مالکیت را به نام خود انتقال بدهد و مطابق با قوانین ونزوئلا حق مالکیت برای خریدار خارجی محفوظ است و خطری در این زمینه متوجه خریدار نخواهد شد.

وی با اشاره به روی کار آمدن رئیس جمهور چپ گرا در برزیل، گفت: احتمال بهبود روابط سیاسی- تجاری فی مابین برزیل و ونزوئلا بعد از روی کارآمدن لولا داسیلوا در برزیل تقویت شده است چراکه رئیس جمهور این کشور ها هر دو چپ گرا هستند و تجربه نشان داده است روابط دوستانه تجاری – سیاسی این دو کشور برای ایران نتایج مثبتی به همراه می آورد.

رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل با بیان اینکه انجمن کشت فراسرزمینی ایران در تلاش است رایزنی های خود را برای توسعه کشت در ونزوئلا دنبال کند، گفت: در سفر آتی که هیات مدیره انجمن کشت فراسرزمینی به این کشور خواهند داشت با مقامات ونزوئلا در مورد خرید زمین هایی کشاورزی دولتی و بخش خصوصی در این کشور رایزنی خواهد کرد.

عامریان درخواست خرید زمین در ونزوئلا از سوی بخش خصوصی را حدود ۵۰۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: محدودیتی برای فروش زمین های کشاورزی در این کشور برای ایرانیان در نظر گرفته نشده است و ما می توانیم ۲ تا ۳ میلیون هکتار زمین نیز خریداری کنیم؛ اما عدم حمایت از کشاورزی فراسرزمینی از سوی وزارت کشاورزی سرمایه گذاران ایرانی رغبتی برای ورود و خرید زمین در این کشور از خود نشان نمی دهند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: وزارت کشاورزی بعد از آغاز جنگ روسیه و اوکراین احساس خطر کرد و به کشت فراسرزمینی ترغیب شد، اما بعد از تامین نهاده های مورد نیاز کشت فراسرزمینی را فراموش کرد و آیین نامه حمایت از کشت فراسرزمینی در وزارت کشاورزی مسکوت ماند.

رئیس کارگروه کشت فراسرزمینی در ونزوئلا با بیان اینکه حمل یک تن بار از برزیل و ونزوئلا برای تجار ۵۰ تا ۶۰ دلار تمام می شود، گفت: حمل ذرت، نهاده های دامی و … از روسیه باوجود اینکه مسافت کمتر از آمریکایی جنوبی است تنی ۱۰۰ دلار تمام می شود از این رو واردات از آمریکای جنوبی به ایران برای تجار صرفه اقتصادی دارد به همین دلیل مسافت و دوری راه چالشی برای سرمایه گذاران داخلی ایجاد نکرده است.

وی با اشاره به بالا بودن بارندگی ها در ونزوئلا، تاکید کرد: در سال این امکان وجود دارد که در یک زمین ۳ مرتبه کشت انجام شود آن ها حتی اعلام آمادگی برای کشت برنج نیز کرده اند.

رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل با تاکید بر ایجاد حس امنیت در سرمایه گذاری، تصریح کرد: سرمایه گذار باید از امنیت سرمایه خود مطمئن شود در غیر این صورت تمایلی برای ورود به بازار های کشور های دیگر احساس نمی کند. ایجاد امنیت را دولت ها برای سرمایه گذار ایجاد می کند مانند آن اقدامی که عربستانی ها در روسیه انجام دادند این در حالیست که دولت ایران حمایتی برای توسعه کشت فراسرزمینی از خود نشان ندادند.

عامریان در پاسخ به این پرسش که ونزوئلا تا میزان می تواند برای تجار ایرانی جذاب باشد؟ گفت: ونزوئلا می تواند خریدار اوره و محصولات پتروشیمی ما باشد در حال حاضر پسته و سایر خشکبار ایران به این کشور صادر می شود از سوی دیگر تولید دام در ونزوئلا بسیار به صرفه است این در حالیست که تا به امروز هیچ گوشت منجمد گوساله از این کشور وارد ایران نشده است و ما می توانیم از این ظرفیت برای تامین نیاز بازار داخلی بهره بگیریم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

00
 (3)
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ