22 ژوئن 2024 - 16:18

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

دستفروشی شغلی مقدس، دستفروش انسانی شریف

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

به گزارش پول نیوز، دستفروشی شغلی مقدس، دستفروش انسانی شریف

تحولاتی که در عرصه کسب و کار رخ می دهد، شرایط را تعریف می کند و بسیاری از رویکرد ها و عملکردها، در گذر زمان با تغییرات رو به رو می شود. یکی از جدی ترین رویکرد هایی که در عرصه های کسب و کار شاهد هستیم، دستفروشی است. دستفروشی از گذشته های دور به اشکال مختلف وجود داشته و به عنوان یک روش کسب روزی برای آن دسته از افرادی که توان خرید محل کسب را ندارند، مورد استفاده قرار گرفته، اما به مرور زمان، دستفروشی مخالفان بسیاری پیدا کرد و به عنوان یک معضل مطرح شد.

نان حلال با دستفروشی

با نگاهی به آمار های سرقت، کلاهبرداری، زورگیری و انواع دیگر روش های حرام خواری، متوجه می شویم که دستفروشان انسان های شریفی هستند که در سخت ترین شرایط در هوای گرم یا سرد و حتی زیر باران و برف، بدون آنکه شرمنده این روش کسب و کار باشند، اقدام به دستفروشی می کنند تا لقمه نان حلالی به خانه ببرند و بر سر سفره با دیگر اعضای خانواده تقسیم کنند.

سختی کار دستفروشی

کافی است نگاهی انسانی به دستفروشی داشته باشیم. هنگامی که روی صندلی اتوبوس یا مترو نشسته ایم، دستفروشان با ساک هایی که بر دوش انداخته و به خاطر سنگینی آن ساک، ناچار شده اند به یک طرف خم شوند و دایم با صدای بلند کالایی را برای عرضه تبلیغ می کنند یا در کنار خیابان بدون توجه به انواع آلودگی ها، در انتظار مشتری، گاهی به زمین و گاهی به آسمان خیره می شوند تا شاید خریداری به سویشان بیاید.

کالای ارزان برای دستفروشی

یکی از مهمترین چالش های دستفروشان، تهیه کالا هایی است که قیمت مناسبی داشته باشد، زیرا جذابیت دستفروشی به عرضه کالای ارزان است. بنابر این دستفروشان ناچار هستند ساعت ها برای تهیه کالای ارزان، انواع بازار ها را بچرخند تا کالایی با قیمت مناسب تهیه کنند که همین امر وقت زیادی از دستفروشان می گیرد. اینگه گمان شود دستفروشی کاری ساده و بی دردسر است، نه تنها خوش باوری بلکه بی انصافی است و باید درک درستی از زحمات دستفروشان داشته باشیم.

دستفروشی جرم نیست

براساس قانون، تنها عملی جرم است که از نظر قانونی جرم و برای آن مجازات تعیین شده باشد، اما در قانون هیچ اشاره ای به غیرقانونی بودن دستفروشی نشده است. با این حال، دست فروشی، مصداق تخلفاتی همچون عرضه خارج از شبکه، فرار از پرداخت مالیات یا مواردی از این دست می شود که در قانون برای آن ها مجازات هایی تعیین شده است. از سوی دیگر قانون مدیریت خدمات شهری تاکید می کند که نباید اقدامی صورت پذیرد که در معابر، خیابان ها و سطح شهر برای رفت وآمد مردم مشکلی به وجود آید. همچنین هیچ فردی نمی تواند بدون داشتن مجوز های لازم، اقدام به فروش کند. در نتیجه وقتی مجوزی برای دستفروشی صادر نشده، اما افرادی خودسرانه در وسایل نقلیه عمومی یا سطح شهر اقدام به فعالیت های اقتصادی می کنند، مرتکب تخلف شده و امکان برخورد قانونی با این قبیل افراد متصور است.

 

بیشتر بخوانید:مصرف کننده بازنده عرضه خودرو در بورس

شرط تبدیل دستفروشی به جرم

البته نمی توان در مورد دستفروشی حکم قطعی صادر کرد، بلکه در شرایط خاصی امکان دارد دستفروشی تبدیل به جرم شود و در نتیجه فعالیت دستفروشی که مصداق تخلف است، می تواند تبدیل به جرم شود. قانون تاکید دارد که اگر دست فروشی مزاحمتی برای دیگران نداشته باشد، تخلف است، اما زمانی که مزاحمتی برای مردم ایجاد کند، آنگاه جرم محقق می شود. بنابر این اگر فعالیت دستفروش به نقض حریم خصوصی جامعه یا سدمعبر منجر شود، جرم صورت گرفته است.

اعتراض کسبه

یکی از دلایلی که باعث شده برخورد های نامناسبی با دستفروشان صورت پذیرد، اعتراض های گسترده کسبه و صاحبان مغازه است. این یک واقعیت است که ارزان فروشی دست فروشان به هیچ عنوان مورد تایید مغازه داران نیست، زیرا وقتی مردم می توانند یک کالای ارزان را از دستفروشان بخرند، به سراغ مغازه داران نمی روند. اما اعتراض کسبه نیز بی ربط نیست، زیرا آنان هزینه هایی همچون مالیات، عوارض، حقوق کارگر، هزینه های جاری همچون آب، برق، گاز و… را باید بپردازند، مبالغی که هرگز دستفروشان آن ها را نمی پردازند.

معدود دستفروشان آبرو بر

همانطور که در هر صنف و رسته ای، عده ای افراد متخلف و متقلب وجود دارد، در بین دستفروشان نیز افرادی پیدا می شوند که اجناس و کالا های بی کیفیت یا تاریخ مصرف گذشته را به مردم عرضه می کنند، کالا هایی که در بسیاری از موارد باعث تهدید سلامتی خریداران شده و پرونده دستفروشی را سیاه کرده است. البته این قبیل افراد بخوبی و بسرعت شناسایی می شوند و نمی توانند برای مدتی طولانی به این قبیل سواستفاده ها بپردازند.

دستفروشی رسمی شد

بدلیل آنکه درصد بیکاری در جامعه بسیار بالاست و به هر روش ممکن باید برای بیکاران کار ایجاد کرد، زیر سوال بردن و تهدید دستفروشان می توان به بیکاری دامن بزند، به همین دلیل رئیس مرکز بهبود کسب و کار وزارت اقتصاد اعلام کرد که با اعطای شناسه یکتا به دستفروشان، حرفه دست فروشی به عنوان کسب و کار رسمی اعلام می شود و صاحبان این مشاغل با ارائه کد ملی می توانند مجوز کسب و کار دریافت کنند. بر این اساس با همکاری شهرداری تهران مکان مناسب و ایمنی در اختیار دستفروشان قرار گرفت و مقرر شده بانک مرکزی نیز دستگاه پوز برای این مشاغل در نظر بگیرد. بنابر این با کمک وزارت کار و شهرداری ها، شغل دستفروشی از یک حرفه کاذب و مزاحم به یک شغل مفید و رسمی و در چارچوب خواسته های شهرداری ها تبدیل شد.

ساماندهی دستفروشی در مترو

از آنجا که دستفروشان فعالیت گسترده ای در مترو دارند، مسعود درستی مدیرعامل و عضو هیئت مدیره وقت شرکت بهره برداری متروی تهران در جلسه مشترک با نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران بر استفاده از ظرفیت های شهر زیرزمینی در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و اصناف تاکید کرد و گفت: تردد بالای مسافر باعث شده تا ایستگاه های مترو پتانسیل بالایی در حمایت از تولیدات داخلی داشته باشند. سرپرست وقت مترو ادامه داد: به منظور ارتقای کارایی و اثربخشی فضای ایستگاهی، می توان مکان های مناسب و بدون استفاده را برای برپایی این بازارچه های موقت شناسایی کرد. وی با اشاره به اینکه فعالیت این بازارچه ها را می توان به چهار دسته محلی، تخصصی، صنفی و فصلی تقسیم بندی کرد گفت: فروش بی واسطه و ارزان به مردم، ارائه تخفیفات مناسب به شهروندان و خانواده کارکنان شهرداری تهران و حمایت از اصناف و تولیدکنندگان داخلی از اهداف راه اندازی بازارچه های موقت در متروی تهران است.

حمایت به جای تحقیر و کتک زدن

مدتی است که کتک زدن و تخریب یا غارت اموال دستفروشان به صورت گسترده صورت می گیرد که نه تنها سوژه فضای مجازی، بلکه دستاویزی برای رسانه های بیگانه شده تا با ادبیات خاصی، مدیریت کشور را زیر تیغ تیز نقد بکشند. اما رویکرد های جدیدی که صورت گرفته، نشان می دهد که می توان به جای رفتار های قهرآمیز، به ساماندهی پرداخت.

 

دکتر زهرا نظری مهر / حقوقدان

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

jas-min-CIItgnBEOgw-unsplash-2
01
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ