22 ژوئن 2024 - 10:32

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

پدیده اجتماعی کودک کار و تاثیرات منفی اقتصادی/ مهار کودکان کار؛ از روی کاغذ تا میدان عمل

مشکلات اجتماعی مانع تحقق توسعه اجتماعی میشوند یا دست کم روند دستیابی به آن را به تاخیر میاندازند. یکی از این مشکلات اجتماعی، کار کودکان است. فقر در ایجاد و تداوم این پدیده نقشی اساسی ایفا میکند.

به گزارش پول نیوز، پدیده اجتماعی کودک کار و تاثیرات منفی اقتصادی/ مهار کودکان کار؛ از روی کاغذ تا میدان عمل

گسترش انواع بغرنج ظهور و بروز کودکان کار و خیابان درحالی برای دولت به عنوان یک موضوع حساس شناخته شده، که طبق آمار اعلامی از سوی انجمن حمایت از کودکان در سال ۱۳۹۱ (یک دهه پیش) بیش از ۴ میلیون نفر برآورد شد. افزایش جمعیت مهاجران به خصوص افغانستانی ها (به دلیل اشغال افغانستان توسط نیرو های طالبان) و شرایط نیمه جنگی این کشور، باعث رشد قابل ملاحظه افغانستانی ها از سال ۱۴۰۰ به این سو شد، به طور طبیعی به دلیل ماهیت فرودستی مهاجران، شاهد رشد جمعیت کودکان کار و خیابان نیز بوده ایم.

مطمئنا همه افراد جامعه امروزی ما در خیابان ها و پشت چراغ قرمز کودکانی را دیده اند که با دست و صورتی تقریبا کثیف و آفتاب سوخته به انجام کار هایی مثل تمیز کردن ماشین ها و التماس کردن به راننده ها، جهت فروختن آدامس، گل، دستمال کاغذی یا دود کردن اسپند و … مشغول هستند. این کودکان همان کودکان کار هستند.

ایران با داشتن منابع بسیار زیاد و پتانسیل های بسیار غنی، وجودچنین کودکانی برای جامعه ی ما وقاحت بار است. آیا کمبود منابع چنین وضعیتی را بوجود آورده یا تقسیم ناعادلانه ثروت و ریخت و پاش های اقتصادی جامعه را به سوی فقر و بدبختی سوق می دهد؟ به زعم بنده کودکان کار یا باید در کشور ما وجود نداشته باشند و یا باید درحداقل ترین میزان باشد. ولی چرا در جامعه ما تعداد کودکان کار رشد فزایند های داشته است، جای سوال است.

البته پدیده کودکان کار مختص به کشور ایران نیست، در همه جای جهان این کودکان وجود دارند و همه وضعیت مشابهی دارند و در حال کار کردن می باشند و از تحصیل و تفریح و اوقات فراغت خود عقب می مانند.

مشکلات کودکان کار در ایران

گسترش روز افزون کودکان کار در ایران یکی از مشکلات مهمی است که کشور ما با آن دست و پنجه نرم می کند. متأسفانه اکثر این کودکان در شغل های کاذب فصلی، بزهکاری، تکدی گری و … اشتغال دارند. براساس تحقیقات انجام گرفته در این زمینه، وضعیت اقتصادی یکی از شایع ترین علل اشتغال کودکان به کار است. جنسیت در این مورد تمایزی ایجاد نمی کند. متأسفانه در اقوام کولی ایرانی، کار کردن کودکان به ویژه دختران یکی از سنت و رسوم زندگی آن ها است. در حالی که مردان این قوم در سن جوانی خود را بازنشسته کرده و کسب درآمد به زنان و بچه ها محول می شود. علاوه بر مشکلات اقتصادی، عوامل دیگری از جمله اعتیاد والدین، هزینه های آموزش، آزار و اذیت کودکان توسط خانواده ها، طرد شدن از خانه، مرگ پدر یا مادر و طلاق والدین بر خیابانی شدن افراد مؤثرند. کار و زندگی در خیابان مشکلات زیادی برای کودکان کم سن ایجاد می کند.

کارشناسان معتقدند که رشد جسمی، جنسی و روانی این کودکان با تأخیر مواجه می شود که پیامد های منفی بسیاری را در پی دارد. از جمله مشکلات کودکان کار در ایران می توان به وضعیت تغذیه ی نامناسب، قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی نامطلوب، تصادف با ماشین، بیمار شدن و گرسنه ماندن اشاره کرد. والدین این افراد به دلیل وضعیت اقتصادی نامناسب، توانایی مراقبت های بهداشتی و درمانی کافی از فرزندانشان را ندارند. از این رو معمولاً واکسیناسیون آن ها ناقص انجام شده و یا به طور کلی انجام نشده است. بعضی مشاغل نیز خطرات خاص خود را دارند. مثلاً تماس با مواد بیماری زای موجود در ضایعات از مشکلات کودکان کار زباله گرد است که موجب بروز بیماری هپاتیت و ایدز می شود. یکی دیگر از نگرانی های مسئولین دزدیده شدن و آزار های جسمی و جنسی است که در بین دختران و پسران کم سن مشترک است. علاوه بر مشکلات جسمی، این کودکان در معرض آسیب های روانی و اجتماعی نیز قرار می گیرند.

پدیده اجتماعی کودک کار و تاثیرات منفی اقتصادی/ مهار کودکان کار؛ از روی کاغذ تا میدان عمل

توهین و رفتار های تحقیر آمیز مردم با این افراد، احساس شرمندگی بعد از دیدن دوستان و آشنایان، ترس از برچسب خوردن در مورد روابط جنسی در دختران، کتک خوردن از مأموران شهرداری و مردم از جمله این موارد هستند. برخی مسئولان معتقدند گاهی اوقات کار در خیابان به فعالیت در کارگاه ها و زیر نظر کارفرما ارجحیت دارد. زیرا بچه ها در این محیط آزادی، توانایی و استقلال عمل بیشتری دارند. همچنین می توانند بخشی از درآمدشان را در اختیار بگیرند. اما در کارگاه ها شرایط برای کودکان بسیار سخت و طاقت فرسا است. احتمال آزار های جنسی و جسمی در این محیط های کاری بسیار بیشتر از مکان ها و شغل های دیگر است. متأسفانه این برخورد های نادرست باعث شده بسیاری از این کودکان فکر کنند، متولد شده اند تا کار کنند.

هیات وزیران در جلسه ای در راستای ضرورت بازنگری در مقررات اجرایی برای ارتقای حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان و لزوم داشتن ضمانت اجرایی ماده (۶) قانون حمایت از اطفال و نوجوانان با اصلاح آیین نامه اجرایی این ماده یاد شده، موافقت کرد.

موضوع ماده ششم قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، بیشتر مربوط به وظایف دستگاه ها و نهاد های دولتی و عمومی درباره حقوق کودکان کار و خیابان و اطفال بدسرپرست، بزهکار و آسیب دیده می شود. سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت کار، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها و قوه قضاییه و صداوسیما از جمله دستگاه هایی هستند که در ماده ششم قانون حمایت از اطفال و نوجوانان به عنوان دستگا های ذی ربط و دارای مسئولیت در زمینه حقوق کودکان کار محسوب می شوند.

از سال ها قبل ایران کنوانسیون ۱۸۲ سازمان جهانی کار را به عنوان یک مقاوله نامه مهم و بنیادین پذیرفته است. این مقاوله نامه یا کنوانسیون مربوط به «وظیفه کشور ها در ممنوعیت بدترین اشکال و انواع کار کودک و نوجوان» است. در این ارتباط چندین سازمان مردم نهاد و انجمن حمایت از کودکان کار و بدسرپرست تشکیل طی سه دهه اخیر تشکیل شده است. بسیاری از فعالان کودک البته بیشتر نهاد های مردمی را در این زمینه فعال می دانند و در سال های گذشته در دستگاه های مختلف نسبت به مقابله با مظاهر انواع کودک کار از سوی دولت کم کاری حس می شد؛ کم کاری ای که در جلسه اخیر هیات وزیران، خود دولتی ها کمابیش با مصوبه خود درباره بهبود وضعیت ضمانت اجرایی انجام وظایف دستگاه های دولتی و اصلاح آیین نامه های قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در این جهت، به آن اعتراف کردند.

خلاء قانونی در حوزه کودکان کار و نبود آیین نامه اجرایی

فرشید یزدانی (کارشناس مسائل کودکان کار) در این زمینه اظهار می کند: قانون حمایت از اطفال و نوجوانان خود یک قانون نوپا و جدید بود که در اواخر دولت قبل (خرداد ۱۳۹۹) تصویب شد و مواد آن به نظر بسیار کلی تنظیم شده و جزییات اجرایی آن هنوز در این قانون تبیین نشده است، لذا از همان ابتدا کارشناسان و فعالان این حوزه درباره ضرورت بازنگری و اصلاح آن سخن گفتند.

این کارشناس حوزه رفاه سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: از مدت ها پیش نسبت به تدوین یک آیین نامه اجرایی برای این قانون که بتواند جزئیات وظایف دستگاه ها درمورد اجرای آن را مشخص کند، احساس نیاز می شد، اما تدوین آن تاکنون به طول انجامیده و هیچ تلاشی نیز تا امروز در جهت اجرای این قانون نوپا به همین دلیل صورت نگرفته است. برای مثال حتی صداوسیما نسبت به آگاهی بخشی جامعه و آموزش درباره کودکان کار، خیابان، بزهکاران زیر سن قانونی و همچنین کودکان بدسرپرست وظیفه دارد، اما در این زمینه باوجود تصویب قانون در دو سال اخیر تولید و کاری بیرون نداده است. ضمن اینکه نیروی انتظامی نیز در زمینه شناسایی کودکان کار و خیابان و معرفی آن ها به سایر دستگاه ها وظیفه دارد، اما در این زمینه تاکنون گزارش کاری دریافت نشده است.

یزدانی با تاکید بر اینکه ماهیت قانون کنونی در زمینه حمایت از اطفال هنوز جرم انگارانه بوده و چندان با نگاه آسیب اجتماعی و نگرش جامعه شناسانه نیست و لازم است به خصوص در حوزه وظایف قضایی و کودکان بزهکار و همچنین سایر موارد جرم انگارانه فعالیت کودکان کار، اصلاحاتی در قانون صورت بگیرد، افزود: ما نیاز به قانونی داریم که وجه حمایتی و نظارتی آن بهبود یابد و توصیه ما به دولت و وزارت کار برای هر پیش نویس اصلاحی، توجه به همین دو نکته مهم است.

وی در پایان با اشاره به اینکه قرار بوده در زمینه محدود کردن و محو کار کودکان در این قانون یک آیین نامه اجرایی جداگانه ظرف شش ماه تصویب شود، اما هنوز این آیین نامه اجرایی نیز تدوین نشده، تاکید کرد: همچنین هنوز وظیفه دستگاه ها در حوزه مقابله با مظاهر و اشکال مختلف کار کودک و کودکان و نوجوانان خیابانی گنگ و تفکیک نشده است.

دولت به مقاوله نامه های بین المللی سازمان جهانی کار درباره کودکان عمل کند

حسین میربهاری (از مدیران جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان) با اشاره به مصوبه دولت در جهت اصلاح قوانین و افزایش ضمانت اجرای قانون حمایت از اطفال و نوجوانان با محوریت کودکان کار و خیابان، اظهار کرد: در زمینه دفاع از حقوق کودکان برنامه های جهانی و بین المللی در سازمان جهانی کار وجود دارد که اولین برنامه ها براساس مقاوله نامه ۱۸۲ این سازمان تدوین شده است. خود ایران در زمینه دفاع از منع کار کودک این کنوانسیون را به عنوان اولین مقاوله نامه در این زمینه امضا کرد.

وی با بیان اینکه «البته در زمان تصویب آن مقاوله نامه دولت ایران آن را مشروط پذیرفت» اظهار کرد: در آن سال ها وزارت کار و دولت اجرای مقاوله نامه ۱۸۲ را منوط به مطابقت با قانون کار داخل ایران دانست. به این معنا که قانون کار ایران نوجوانان بالای ۱۵ سال را نیز در شرایط و موقعیت (قادر به کار) تلقی می کرد. با این وجود اگر ما بنابر همان سطحی که در مقاوله نامه های جهانی درباره منع کار کودک و حمایت از کودک و نوجوان درحال اشتغال پذیرفته بودیم، عمل می کردیم، دیگر امروز شاهد بسیاری از مشکلات فعلی نبودیم و در این زمینه بیش از همه دستگاه های دولتی مسئولیت دارند.

میربهاری ادامه داد: خواسته و مطالبه ما در جامعه برخورداری از یک زندگی انسانی برای همه کودکان (فارغ از هر نوع ملیت، آیین، نژاد و قومیت) است. این ساده ترین خواست کودکان و مردم و فعالان این حوزه است که همه ازجمله دولت نسبت به آن وظیفه قانونی و انسانی دارند.

این فعال حقوق کودک تصریح کرد: ما نمی گوییم دولت در این زمینه هیچ اقدامی صورت نداده، ولی اگر اقدامی نیز انجام شده هیچ انعکاس عینی یا حتی رسانه ای در جامعه نداشته است. برای مثال وزارت آموزش و پرورش به عنوان یکی از متولیان در این زمینه وظیفه جلوگیری از بازتولید کودکان کار و آوردن کودک و نوجوان به سر کلاس درس را دارد. اما اگر این وزارتخانه تنها به ۱۰ درصد وظایف تعریف شده قانونی خود حتی قبل از تصویب قانون حمایت از اطفال عمل می کرد، شاهد این تعداد زیاد و بالای کودک محروم از تحصیل که آماده ورود به فضای کار و خیابان هستند، نبودیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کودکان کار و خیابان که موفق به ورود به سیستم آموزشی کشور شدند، با مصائب و مشکلات عدیده مواجه هستند، اظهار کرد: علاوه بر وزارت آموزش و پرورش، برای کنترل پدیده کار کودک در خود وزارت کار و رفاه اجتماعی مسئولیت های متعددی درباره این معضل تعریف شده است. البته بازرسان وزارت کار در زمینه کودکان و نوجوانان شاغل در محیط کار (و نه کودکان خیابان) تا حدی ورود می کنند، اما صرفا از سر رفع تکلیف گاهی تذکراتی در این زمینه به متخلفان داده می شود که وجه اجرایی ندارد. به این معنا وزارت کار و بازرسان آن، برخوردی که در زمینه تخلفات درباره کارگران بزرگسال می کنند را متاسفانه در برابر پدیده شوم حضور کودک در محیط کار، صورت نمی دهند و این خود آسیب مهلکی به ویژه در برخی مشاغل نبستا خطرناک مثل تعمیرات خودرو، کار ساختمانی و کوره پزخانه ها به حساب می آید. در مجموع، بازدید ها به دخالت گری و تغییر وضع کودک کار نمی انجامد.

عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان اضافه کرد: مواردی مانند کار در کوره ها، ساختمان ها و گاراژ ها در پیش چشم عموم رخ می دهد و بخش قابل اعتنایی از موارد کار کودک در روستاها، شهرستان ها و حاشیه شهر در کارگاه های قالیبافی، پوشاک، مزارع و باغات، آنقدر فراوان است که اگر کل دستگاه های مربوط به وزارت کار و بازرسان آن وظیفه خود را مطابق با قانون انجام می دادند، وضعیت در این زمینه بسیار متفاوت بود.

میربهاری در پایان با توصیه به دولت در این زمینه که «باید دولت سعی کند که از زاویه کودکان به قانون گذاری درباره آن ها نگاه کند» گفت: اگر بخواهم ساده بگویم، باید به کسانی که قرار است آیین نامه قوانین مصوب را اصلاح کنند، گفته شود که کودکان همین اکنون خود و دوران کودکی خود را نیاز دارند و باید در همین سن کار نکنند و فردا که این دوران کودکی و نشاط آن از بین رفت، دیگر برای آن ها فایده و عایدی ندارد و قانون گذاری و اجرای دیرهنگام دولت نیز سودی به حال آن ها پس از گذر از این سنین نخواهد داشت. فردا برای کودکان کار و خیابان دیر است!

بهداشت و هویت کودکان کار؛ از روی کاغذ تا میدان عمل

یکی دیگر از مواردی که در زمینه دفاع از حقوق کودک کار و خیابان در قانون حمایت از اطفال و ماده ششم آن مطرح شده است، وظایف دستگاه هایی، چون وزارت کشور و وزارت بهداشت در زمینه تهیه اسناد هویتی برای همه کودکان کار (از هر ملیت) و تحت پوشش بیمه درمانی قراردادن همه آن ها است. باتوجه به این مسئله که اکثریت بسیار چشمگیر کودکان کار و خیابان در ایران اتباع غیر ایرانی هستند، در این زمینه مشکلات و مسائلی جدی دارند.

حسین، ولی زاده (فعال حقوق کودک کار) در زمینه اقدامات صورت گرفته در این زمینه اظهار کرد: بیشتر مشاهدات موجود میان فعالان حقوق کودک میدانی است و هنوز به دلیل پراکندگی و مشکلات موجود آمار دقیقی وجود ندارد، اما برای مثال در زمینه حل مشکل فقدان مدارک برای کودکان کار و خیابان اتباع خارجی، دولت فراخوانی داد و این اتباع اکثرا ثبت نام کرده و برگه های تردد موقت شش ماهه دریافت کردند. دولت در دوسه ماه اول با همکاری وزارت آموزش و پرورش جدید خوب کار کرد، اما در ادامه در زمان ثبت نام اینترنتی دفاتر کفالت، نوبت دهی ها بسیار مشکل پیدا کرد و این در زمینه بازگرداندن کودک از چرخه کار به تحصیل ایجاد اخلال کرد. والدین به ما مراجعه می کردند و می گفتند که نوبت دهی برای برگه حمایت تحصیلی برای اواخر مهرماه است و این درحالی است که مدارس بدون این برگه در شهریورماه ثبت نام نمی کنند و کودک عملا برای مدتی بلاتکلیف یا اساسا در آن سال از تحصیل باز می ماند. ضمن اینکه خود مدارس در زمینه ثبت نام کودک کار سلیقه ای عمل کرده و تا جای ممکن برخی از انجام آن به بهانه های مختلف سر باز می زنند که در این زمینه نیز با فقدان ضمانت اجرایی قانون مواجه هستیم.

وی در زمینه تهیه بیمه سلامت برای کودکان کار و خیابان شناسایی شده و معرفی شده به وزارت بهداشت نیز اظهار کرد: در این زمینه نیز صرفا قانون وجود دارد و هیچ چیزی در عمل رخ نداده است. در بسیاری از موارد به بهانه های مختلف از ارائه بیمه سلامت به دلایل اداری و ادعای نقص اسناد خودداری می شود. ضمن اینکه خود بیمارستان های تحت پوشش نیز به محض اینکه متوجه می شوند کودک در موقعیت فرودستی کودک کار یا جزء اتباع کودک کار و خیابان است، رقم های غیرواقعی برای درمان مطالبه می کنند که نظارتی هم در این حوزه وجود ندارد و معمولا خود ما فعالان حقوق کودک کار و خیابان وارد می شویم تا مسائل به صورت موردی اصلاح شود.

ولی زاده ضمن تاکید بر اینکه وزارت کشور نیز هنوز درباره تهیه اسناد سجلی و هویتی برای کودکان کار و خیابان دچار ضعف است، اظهار کرد: ما در سال های اخیر به دلیل بحران جنگ در افغانستان با افزایش حداقل ۵۰ درصدی جمیعت کودکان کار و خیابان در کشور مواجه هستیم و این رقم حداقلی ترین برآورد ما باتوجه به مشاهدات میدانی گسترده است. اما با این حال بحران اقتصادی در کشور باعث شده تا با افزایش جمعیت کودکان کار ایرانی نیز مواجه شویم که بیشتر در کارگاه ها مشغول به کار بوده یا وارد مشاغل تخصصی تر مانند تعمیرات خودرو می شوند. این کودکان معمولا وارد فضای کار در خیابان و تکدی گری نمی شوند، اما بنابر مشاهدات اغلب در پس از طی دوران بلوغ و نوجوانی به دام انواع بزهکاری و حتی موارد اعتیاد می افتند که خود آسیب مهلکی است.

 

و در پایان؛ این پدیده منحصر به همه کشورهاست و حتی در پایتخت های کشور های اروپایی هم دیده می شود. این پدیده، پدیده ای جهانی است و از جنوب به شمال در حرکت است و دلایل عمده آن هم مشکلات و معضلات جوامع پایین دستی است که نتوانسته خانواده ها و کودکان را برای زندگی آرام و بی دردسر آماده کند و بیکاری و ناامنی در این کشور ها سبب ظهور و بروز آن شده است که تحت عنوان پدیده کودکان خیابانی شاهد آن هستیم و این امر باعث ایجاد معضل های اساسی اجتماعی، معضل جسمی و فشار های روانی برای کودک می‎شود.

این کودکان سرمایه های باارزش ما برای ساختن آینده ای بهتر هستند که اگر راهکاری برای آنان اتخاذ نشود، روز به روز بر تعداد آن ها افزوده خواهد شد و ظلم بزرگی در حق آن ها خواهد شد که آنان را به سمت اعمال خلاف و ساختن آنان به عنوان مجرم تبدیل خواهد کرد.

مشکلات اقتصادی از عوامل عمده ورود کودکان به خیابان ها و ارتکاب بزهکاری توسط آنهاست، اما مشکلات اقتصادی تنها عامل بزهکاری کودکان خیابانی نیستند؛ وضعیت نامساعد خانوادگی و وجود خشونت در خانواده نیز کودکان را به سمت خیابانی شدن و ارتکاب بزهکاری سوق می دهد و همچنین وضعیت زیستی و روانی کودکان خیابانی نیز با ارتکاب بزهکاری توسط آن ها ارتباط دارد. در حقیقت مجموعه عوامل اقتصادی، خانوادگی و روانی علل عمده بزهکاری کودکان خیابانی هستند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

01
139508221759225609187254
اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ