3 مرداد 1403 - 3:28

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

سازمان منطقه آزاد اروند؛ سربلند در حفظ محیط زیست

به گزارش پول نیوز، خیلی وقت است که با افزایش دمای کره زمین، زنگ هشدار برای انسان‌ها به صدا در آمده است و دانشمندان مدت‌هاست که تلاش می‌کنند بشر را از خواب بیدار کنند تا از تخریب بیشتر محیط زیست دست بردارند.

مدت‌هاست که جامعه بشری دچار بحران‌های زیست‌محیطی شده و رابطه انسان و طبیعت از آغاز خلقت تاکنون هیچ‌گاه به اندازه امروز نگران‌کننده و تهدیدآمیز نبوده است. در شرایط حال‌، دانشمندان پیوسته درحال بررسی ریشه‌ها، عوامل و راه‌حل‌های این بحران که اصل حیات را روی زمین تهدید می‌کند، هستند.

درختان بسیاری هر روز توسط دولت‌ها و سرمایه‌دارها قطع می‌شود، آب‌ها به هدر می‌رود و آلوده می‌شود و جنگل‌های طبیعی از میان می‌رود. همچنین بسیاری از گونه‌های زیستی درحال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه‌های خود، نابود شده‌اند. متأسفانه بشر برخلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط‌‌زیست از خود برجای گذاشته است؛ چنانکه اکنون از مهم‌ترین عوامل تخریب محیط‌زیست شناخته می‌شود.

از سوی دیگر کارخانه‌ها و تولیدکنندگان صنعتی با تولید مواد سمی و پلاستیک‌ها یکی از بزرگترین معضلات محیط زیست محسوب می‌شوند که علاقه چندانی برای تغییر روند کار خود ندارند.

در کشور ما هم تخریب محیط زیست؛ به یکی از معضلات جدی تبدیل شده است که مسئولان متاسفانه توجه چندانی به آن ندارند و هر روز شاهد آلوده شدن آب‌، خاک و هوای کشور به دست نهادها، کارخانه‌ها و تولیدکنندگان صنعتی هستیم.

شاید در ایران نهادهای انگشت شماری را بتوان نام برد که به محیط زیست و احیای آن توجه داشته باشند. سازمان منطقه آزاد اروند یکی از این نهادها است که تاکنون اهمیت فراوانی برای محیط زیست قائل بوده است و براساس اصل ۵۰ قانون اساسی، حفظ محیط زیست یک اصل بنیادین در این سازمان بشمار می‌آید.

به تازگی نیز رئیس اداره محیط زیست این منطقه طی نشست زیست محیطی با محوریت «نه به مصرف پلاستیک»، گفت: ممنوعیت استفاده از پلاستیک یک اصل مهم برای نجات محیط زیست محسوب می شود.

الهام اولاد باغی در این نشست که با حضور روسای اداره محیط زیست آبادان و خرمشهر، روسای اصناف، اتحادیه ها و واحد های صنعتی بزرگ واقع در منطقه برگزار شد، ضمن ارائه راهکارهای اجرایی در خصوص کاهش مصرف پلاستیک اظهار داشت: مصرف بی رویه پلاستیک در زندگی روزمره، تهدیدی برای اکوسیستم‌های آبی و خاکی و سلامت انسان است.

همچنین بخوانید  مرحم منطقه آزاد اروند بر زخم های آبادان و خرمشهر

وی فرهنگسازی و در نظر گرفتن برنامه‌های تشویقی در رسیدن به هدف را مهم ارزیابی کرد و افزود: توزیع کیسه های پارچه ای به جای پلاستیکی در فروشگاه های زنجیره ای و نانوایی ها، آموزش و فرهنگ سازی بین صنوف توسعه یافته در این مسیر حرکت نمود و محیط زیست سالم تری را برای نسل های بعدی ایجاد کرد.

بدون شک اهمیت محیط زیست و به حداقل رساندن استفاده و تولید مواد سمی، می‌تواند آثار خوبی داشته باشد که در مناطق آزاد به دلیل حجم بالای گردشگران، اهمیت دو چندانی دارد و امیدواریم مسئولان سایر مناطق آزاد کشور نیز موضوع محیط زیست را جدی بگیرند و برای حفظ آن راهکارها و تدابیر مناسبی بیندیشند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

 تعاون1
+تورم
همچنین بخوانید
آخرین اخبار