28 تیر 1403 - 3:10

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

اشتغال سربازان بیکار با تسهیلات بانک سپه

به گزارش پول نیوز، بیکاری به چالشی جدی تبدیل شده و اقتصاد را آزار می دهد. آنچه به معضل بیکاری دامن می زند، نداشتن آگاهی فنی و مهارت است. امروزه هر فردی که به سن کار می رسد، بدنبال پیدا کردن پارتی است تا پشت میز یکی از ادارات جا خشک کند، رویکردی که باعث شده کارآفرینی به پایین ترین درجه نزول کند و حقوق بگیری رشد چشمگیری داشته باشد.

زندگی پسرهای بیکار با دخترهای بیکار تفاوت می کند. دخترها برای پیداکردن کار مشکل زیادی ندارند، در حالی که پسرها برای آنکه وارد بازار کار شوند، به پایان خدمت نیاز دارند که برای گرفتن پایان خدمت، باید 21 ماه از عمر خود را در خدمت نظام باشند. پسرها اعتقاد دارند خدمت سربازی عمر مفید آنها را از بین می برد و به همین دلیل سعی می کنند سربازی نروند یا تا سرحد امکان، آن را به تاخیر بیندازند.

واقعیت این است که خدمت سربازی برای پسرها خیری ندارد و پس از پایان خدمت، به جوان بیکاری تبدیل می شوند که به غیر از برگه پایان خدمت، چیز دیگری ندارد. جوانانی که خدمت خود را به پایان می رسانند، بدون داشتن هیچ تخصص یا توان خاصی، باید همه چیز را از صفر شروع کنند. این معضل باعث شد تا مهارت آموزی در دستور کار نظام قرار گیرد و قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح ایجاد شود.

در این قرارگاه بنابر علاقه و سلیقه سربازان، آموزش های مهارتی به سربازان داده می شود تا پس از پایان خدمت، با دست پر وارد جامعه شوند. این آموزش های مهارتی باعث می شود جوانان رغبت بیشتری برای رفتن به سربازی داشته باشند. جوانان می دانند که برای فراگرفتن مهارت، باید وقت بگذارند و مبالغ هنگفتی بابت آموزشگاه آزاد بپردازند، به همین دلیل ترجیح می دهد هم خدمت سربازی را به پایان برسانند و هم فن یا حرفه ای را فرا بگیرند.

اگرچه مهارت آموزی در دوران سربازی مزیت های بسیاری دارد، اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد، دوران پس از سربازی است. سربازانی که تخصص ویژه ای فرا می گیرند، برای آنکه کسب و کاری مرتبط با مهارت داشته باشند، به سرمایه و نقدینگی نیاز دارند که مهمترین ابزار برای این مهم، دریافت تسهیلات بانکی است. در این رابطه فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح به تشریح نقش موثر سیستم بانکی خصوصا بانک سپه در ارائه تسهیلات مهارت‌آموزی به ۹ هزار سرباز واجد شرایط و عملکرد این قرارگاه در حوزه مهارت‌آموزی سربازان پرداخت.

همچنین بخوانید  قدرشناسی بانک سپه از معتقدان به قرض الحسنه

سردار محمدجواد زاده‌کمند با اشاره به اهمیت مهارت آموزی در دوران سربازی برای نسل جوان گفت: در طول هفت سال گذشته، یک میلیون و ۶۸۶ هزار نفر تحت پوشش دوره‌های عمومی و تخصصی قرار گرفتند که از این تعداد ۹۲۳ هزار نفر مهارت‌های تخصصی را فرا گرفتند.

فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با اشاره به نقش موثر بانک سپه در ارائه تسهیلات به سربازان وظیفه گفت: از سال گذشته تاکنون ۹ هزار نفر تسهیلات خود را دریافت کردند.

زاده کمند افزود: در سال گذشته ۲۴۸ هزار و ۷۰۰ نفر تحت آموزش تخصصی قرار گرفته و ۳۲۳ هزار و ۶۰۰ نفر نیز دوره‌های مهارت عمومی را طی کردند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

 رتبه
خودرو
همچنین بخوانید
آخرین اخبار