5 تیر 1403 - 22:56

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

پایداری تامین آب سیستان و بلوچستان از منابع داخلی

سخنگوی صنعت آب گفت: راهبرد تامین آب شرب سیستان و بلوچستان به تامین از منابع آب داخلی تغییر کرده اما هیچ اقدامی در کنترل تنش آبی، جایگزین حقابه قانونی ایران از هیرمند نمی شود.

به گزارش پول نیوز، پایداری تامین آب سیستان و بلوچستان از منابع داخلی

عیسی بزرگ زاده سخنگوی صنعت آب گفت: استان سیستان و بلوچستان استان پهناوری است، اما با این وجود بارش کمی دارد و متوسط بارش استان حدود ۱۰۰ میلیمتر و رژیم های تأمین آبی هم در این استان متفاوت است. به همین منظور برای تامین آب در نوار مرزی هم از منابع آب دریا و هم از منابع آب سطحی و در برخی موارد از منابع آب زیرزمینی استفاده می کنیم.

او افزود: در دهه های گذشته راهبرد وزارت نیرو برای تامین آب منطقه سیستان و بخشی از زاهدان تخصیص منابع دریافتی از محل حقابه هیرمند بود. در یکی دوسال گذشته که در دریافت حقابه هیرمند اخلال به وجود آمد، نگرانی هایی در مورد تخلیه بخش هایی در سیستان بود، اما در وزارت نیرو راهبرد تأمین آب تغییر پیدا کرد و میزان وابستگی به حقابه کاهش پیدا کرد تا اخلال در تأمین این حقابه تأمین آب در سیستان را مشکل نکند.

این مقام مسئول ادامه داد: راهبرد جدید وزارت نیرو این شد برای مناطقی که محل تامین آب آن ها از هیرمند بود که شامل ۵ منطقه سیستان و زون دو زاهدان است، از منابع آب داخلی انجام دهیم. البته هر اقدامی انجام شود جایگزین حقابه هیرمند نیست و ذره ای از دریافت آن عقب نشینی نمی کنیم؛ چرا که آب هیرمند میتواند در برای زیست پذیری منطقه استفاده شود.

بزرگ زاده گفت: برای تامین آب سه لایه طرح برنامه ریزی شد که لایه نخست شامل طرح های کوتاه مدت و اضطراری است که با حفر ۱۲۶ حلقه چاه و تمهیدات دریافت آب از هیرمند انجام شد. در منطقه سیستان منابع آب سطحی و زیرزمینی اندکی بود و در گام بعدی طرح های میان مدت را اجرایی کردیم و خط انتقال از آبخوان های شرقی به زاهدان و منطقه سیستان اجرایی شد. در طرح بلند مدت نیز انتقال آب در دریا را در برنامه داریم. با اجرای این طرح ها آسیب پذیری بخش شرب را رفع میکنیم و حقابه برای بخش کشاورزی صرف خواهد شد.

سخنگوی آب گفت: در حال حاضر ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در چاه نیمه های استان وجود دارد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک
01
همچنین بخوانید
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ