24 تیر 1403 - 4:18

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

۶.۵ میلیون نفر از خط فقر خارج شده اند

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: ۶.۵ میلیون نفر از خط فقر خارج شده اند و نرخ فقر در کشور از ۲۹.۳ درصد به ۲۱.۹ درصد رسیده است.

به گزارش پول نیوز، ۶.۵ میلیون نفر از خط فقر خارج شده اند

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری امروز خود با اشاره به تازه ترین گزارش منتشر شده بانک جهانی گفت:در نشست های قبلی به استناد داده های منابع آماری داخلی و رسمی کشور روند بهبود شاخص های کلان را تشریح می کردم اما در نشست امروز به استناد گزارش تازه بانک جهانی به تشریح عملکرد دولت سیزدهم در شاخص های کلان می پردازم.

وی افزود: در گزارش تازه بانک جهانی، رشد اقتصادی ایران در ۴ سال گذشته با واژه های «پایدار» و «مقاوم شده» توصیف شده است.

خاندوزی اظهار کرد: تغییر مسیر رشد اقتصادی از شرایط ناپایدار دهه نود به شرایط پایدار و باثبات مورد تاکید و تایید گزارش بانک جهانی قرار گرفته است.

وی افزود: به اذعان این گزارش، نرخ فقر در ایران نیز از عدد ۲۹.۳ درصد به ۲۱.۹ درصد کاهش پیدا کرده و تقریبا ۶.۵ میلیون نفر از خط فقر خارج شده اند.

خاندوزی گفت: بر اساس این گزارش رشد مصرف خانوارهای واقع شده در ۴۰ درصد دهک های پایین کشور نسبت به ۶۰ درصد دهک های بالا، افزایش بیشتری پیدا کرده است.

وی تاکید کرد:شدت وضوح اتفاقات در دولت آقای رییسی به نحوی آشکار بوده که قابل چشم پوشی در گزارش های رسمی خارجی نیز نبوده است.

او گفت: علاوه بر آن پیش بینی های امسال و سال آینده در گزارش های مذکور عنوان می کند که برآوردها برای رشد اقتصادی واقعی سرانه خوش بینانه تر است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه به چرخش درآوردن چرخ های اقتصادی دولت همواره مورد تاکید آقای رییسی بود گفت: ۱۰۰ درصد بودجه عمرانی کشور به صورت کامل در این دولت تخصص یافت و بودجه عمرانی از ۷۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ به ۳۰۳ هزار میلیارد تومان در سال گذشته افزایش یافت .

او گفت: تکمیل پروژه های عقب مانده و زمین مانده و همچنین پروژه های آبرسانی طرح انتقال آب رسانی به زاینده رود از جمله موارد متعددی بود که رئیس جمهور تاکید داشت.

اعتراف وزیر خارجه امریکا به اراده دولت سیزدهم برای غلبه بر تحریم ها

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: نتایجی که در گزارش بانک جهانی و گزارش های مشابه مشاهده می شود ناشی از گفتمان هایی است که در دولت سیزدهم طی دو سال و نیم گذشته پیگیری شد.

او گفت: اولین گفتمان، حوزه سیاست خارجی بود. دولت قبل پس از خروج آمریکا از برجام ایده جدیدی برای مدیریت کشور نداشت و این موضوع منجر به بحرانی شدن متغیرهای کلان اقتصادی شد.

خاندوزی تاکید کرد: به خاطر دارید که در دولت قبل، پیش از خروج امریکا از برجام نیز هر ۳ ماه کشور در انتظار این بود که آیا رئیس جمهور آمریکا استمرار توقف تحریم ها را امضا می کند یا خیر. شرایط به گونه ای شده بود که توئیت یک فرد در آمریکا بیشتر از اظهارات مقامات داخلی در اقتصاد اثر می گذاشت.

او گفت: اما در دولت سیزدهم با گفتمان حاکم در دولت، از سرگیری روابط با کشورهای متحد و همسایه، آزاد سازی منابع جمهوری اسلامی در کره جنوبی، عضویت در پیمان هایی نظیر شانگهای و بریکس و اقتدار جمهوری اسلامی در پاسخ به رژیم اشغالگر و … رقم خورد.

سخگوی اقتصادی دولت افزود:نتایج این اقدامات این بود که فروش نفت ایران در شرایط تحریم به چند برابر پیش از دولت شهید رئیسی افزایش یافت.

وی اظهار کرد: در روزهای اخیر ملاحظه کردید که وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع سنا مورد عتاب قرار گرفت که چرا ایران نفتش را به راحتی می فروشد و بلینکن اعتراف می کند که «آن ها اراده کرده اند تحریم ها را خنثی کنند و در این مسیر نیز موفق بوده اند».

او گفت:رشد شاخص هایی نظیر سرمایه گذاری خارجی و رکوردزنی در آن نیز از جمله نتایج نگاه و گفتمان دولت سیزدهم بود.

آرزوهایی که رنگ واقعیت بخود گرفت؛ میراث ماندگار دولت سیزدهم

خاندوزی با اشاره به اصلاحات ساختاری انجام شده در دولت سیزدهم گفت: انضباط بخشی مالی به دولت یک آرزو برای گذشتگان بود که در دولت سیزدهم با اجرای حساب واحد خزانه و پرداخت به ذی نفع نهایی محقق شد.

وی بیان کرد:نتیجه این انضباط این شد که در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ خزانه داری کشور بدون ریالی استقراض از بانک مرکزی بودجه کشور را مدیریت کرد.علاوه بر آن شاهد رشد تصاعدی درآمدهای پایدار در بودجه بودیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در بخش مالیات با مقابله ای که طی این سه سال در خصوص فرارهای مالیاتی رقم خورد، شاهد افزایش شدید مودیان مالیاتی و همچنین افزایش درآمدهای مالیاتی از زیر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به بالای ۸۰۰ هزار میلیارد تومان بودیم.

او گفت:این رشد از محل افزایش نرخ برای حقوق بگیران و فعالان اقتصادی نبوده بلکه نرخ مالیات تولید کنندگان نیز بطور مکرر ۷ درصد طی دو سال کاهش پیدا کرد.

وی افزود:در حوزه سیاست های پولی نیز با اجرای سیاست کنترل مقداری ترازنامه شاهد بودیم که نرخ رشد نقدینگی از بالای ۴۰ درصد به میانگین تاریخی خود یعنی سطح ۲۵ درصد و حتی کمتر ( ۲۴.۳ درصد) کاهش پیدا کرد.

او اظهار کرد:در خصوص انحلال بانک های ناتراز نیز اقداماتی آغاز شد که در خصوص موسسه نور، کاسپین و توسعه ملاحظه کردید و امیدواریم این مسیر استمرار پیدا کند.

خاندوزی افزود:علاوه بر این دولت با همکاری خوبی که با مجلس داشت توانست قوانین مهمی مانند قانون بانک مرکزی و طرح مالیات بر سوداگری را به نتیجه برساند.همچنین لایحه مالیات بر مجموع درآمد نیز نهایی شد و به مجلس ارایه شده است.

مسیر دولت سیزدهم در شفافیت و مقابله با ویژه خواری بازگشت ناپذیر است

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم در مواجهه با ویژه خواری ها و عدم شفافیت ها گفت:دولت سیزدهم در مسیر شفافیت صورت های مالی شرکت های دولتی و ابربدهکاران بانکی مسیر بدون بازگشتی را شروع کرده است.

وی افزود:در خصوص مقابله با انحصار طلبان در بخش صدور مجوزها نیز با راه اندازی درگاه ملی مجوزها شاهد حذف رانت، فساد و غل و زنجیرها از پای صاحبان کسب و کار بودیم.

صدور خودکار بیش از ۷۰ درصد مجوز ها در صورت تعلل مراجع ذیربط

خاندوزی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت عدم صدور خودکار مجوز های معطل مانده گفت: در ابتدا باید عرض کنم که در درگاه ملی مجوز ها با دو دسته مجوز مواجه هستیم.درباره مجوز های ثبت محور که ۳۱۰۰ مجوز از ۴۲۰۰ مجوز را شامل می شود (۷۳ درصد آنها) صدور خودکار مدتهاست که فعال است. درباره مجوز های تاییدمحور نیز درگاه ملی مجوز ها در صدد آن است که صدور خودکار آن را در صورت تاخیر دستگاه متولی پیگیری کند.

وی افزود:البته برخی از مجوز ها مانند مجوز های بهداشتی، بیمارستانی و… حساسیت بالایی دارند و صدور خودکار مجوز می تواند مخاطرات جدی را ایجاد کند بنابراین در صدد طراحی لایحه اصلاحی هستیم تا این مساله را در مجلس رفع کنیم.

دولت شهید رییسی «احیاگر نهاد دولت» است

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: بر شمردن نقاط مثبت به معنای نادیده گرفتن نقاط ضعف نیست. به هرحال دولتی که کار و اقدام داشته باشد، حتما نقاط قابل نقد هم دارد. اما خوشحالیم که کارشناسان می توانند به «اقدامات انجام شده دولت» انتقاد کنند، نه به «رها کردن کشور و ترک فعل ها».

او گفت:بنابراین می توانیم دولت شهید رئیسی را به معنای واقعی «احیاگر نهاد دولت» نامگذاری کنیم.این دولت ابزارسازی زیادی برای آیندگان نیز انجام داده است که دولت های بعد می توانند با استفاده از این ابزار ها مسیر آغاز شده را استمرار دهند.

مصوبات جدید ستاد اقتصادی دولت برای حمایت از بازار سرمایه

خاندوزی در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت بازار سرمایه گفت:نارضایتی هایی که در ایام اخیر پیرامون بازار سرمایه وجود داشت، دغدغه جدی وزارت اقتصاد بود. در جلسه امروز صبح ستاد اقتصادی پیشنهادات دستگاه های مختلف برای کمک به چشم انداز سود آوری صنایع مطرح شد.

او گفت:دستور اول این جلسه نظارت بر رعایت نرخ سود های بانکی بود و مقرر شد بانک مرکزی در دستورالعمل های جدید خود این مسئله را پیگیری کند. موضوع دوم بحث اصلاح قانون بودجه در خصوص معافیت های مالیاتی صنایع بود.

وزیر اقتصاد گفت:همچنین دستوری توسط آقای مخبر برای اصلاح نرخ پالایشی ها به وزارت نفت داده شد. امیدواریم این اقدامات منجر به پیام مثبت به بازار سرمایه شود.

تشدید نظارت ها برای پرداخت معوقات خسارت های پرداختی بیمه

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره عدم ایفای تعهدات شرکت های بیمه در برابر بیمه شدگان گفت: در موضوع معوقاتی که برخی شرکت های بیمه ای با آن مواجه هستند آئین نامه ای تحت عنوان حمایت از حقوق بیمه شده ها تدوین شده است.

وی افزود:بیمه مرکزی در اجرای این آیین نامه نظارت خود را برای تسویه معوقات خسارات پرداختی تشدید کرده است.گزارشی از تخلف در پرداخت خسارات وجود ندارد. در خصوص یک بیمارستان نیز مباحث فنی در جریان است.

حرکت نظام مالیاتی به سمت سامانه محوری و حذف مداخلات انسانی

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه رویکرد وزارت اقتصاد این است که نیروی انسانی مرتبط با حوزه هوشمندسازی در سازمان مالیاتی جذب شود تا از رویکرد قدیمی و سنتی عبور کنیم گفت: تلاش ما این است که مراجعات حضوری مودیان به ادارات مالیاتی کاهش پیدا کند و رسیدگی ها بصورت سامانه محور و هوشمند انجام شود.

وی ادامه داد:در خصوص شائبه فشار های مالیاتی نیز باید بگویم که رویکرد دولت سیزدهم برخورد با دانه درشت ها و فراریان مالیاتی بوده است. سازمان مالیاتی نیز با افزایش شمول تبصره ماده ۱۰۰ درصدد آن است که با حفظ احترام و آسودگی خاطر فعالان اقتصادی، مالیات مشاغل را طی امسال پیگیری کند.

تجربه «خزانه خالی» را برای دولت بعد تکرار نمی کنیم

خاندوزی با اشاره به اولویت های دولت سیزدهم در ۵۰ روز باقیمانده گفت: تاکید دولت بر بستن پرونده های باز و تعهدات انجام نشده در طی ۵۰ روز آینده است.

وی افزود:اولویت دوم تداوم ثبات مدیریت اقتصادی تا پایان اسفندماه است. گرچه دولت دیگری پس از ۵۰ روز مستقر خواهد شد، اما نگاه دولت سیزدهم این است که نباید از مجوز های موجود بودجه ای مانند اوراق، ذخایر کالای اساسی، منابع ارزی صرفا برای این ۵۰ روز استفاده شود بلکه نگاه ما این است که باید شرایط دولت تا پایان اسفندماه را مد نظر داشته باشیم.

او گفت:دولت سبزدهم قطعا تجربه خزانه خالی خودش را برای دولت آینده تکرار نخواهد کرد.

حساب واحد خزانه مانع رسوب ۱۰۰ هزارمیلیاردتومان منابع بودجه در حساب دستگاه ها شد

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اهمیت حساب واحد خزانه گفت: ایجاد و فعالسازی حساب واحد خزانه سال ها مورد توقع و انتظار کارشناسان کشور بود.این موضوع در قوانین بودجه سنواتی و برنامه ها ۵ ساله توسعه نیز تاکید شده بود، اما انجام نشد.

او گفت:عزم دولت سیزدهم بود که برای از بین بردن بی انضباطی ها، فساد ها و ویژه خواری ها در برخی سازمان ها حساب واحد خزانه را پیگیری و پیاده سازی کند.

وی تاکید کرد:امروز دیگر هیچ حسابی از دستگاه ها وجود ندارد که تحت رصد خزانه داری کشور و بانک مرکزی نباشد.

خاندوزی گفت:ثمرات این موضوع جلوگیری از رسوب ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در حساب های دستگاه ها و توزیع بی انضباط منابع با صلاح دید شخصی در دستگاه ها بود.

وزیر اقتصاد افزود:در بخش دوم نیز پرداخت به ذی نفع نهایی از اسفند سال گذشته اجرایی شد و این موضوع حتما جلوی بسیاری از بریز و بپاش ها را خواهد گرفت و انضباط را به دولت بر می گرداند.

او گفت:عدم رسوب منابع در حساب دستگاه ها رویکرد بی نظم و با تاخیر پرداختی های دولت نزد پیمانکاران را از بین خواهد برد.

اقدام حقوقی علیه شرکت هایی که سود سهام عدالت ندادند

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: سود سهام عدالت سال ۱۴۰۱ در اسفند سال ۱۴۰۲ واریز شد، اما باقیمانده اندک دیگری نیز وجود دارد که سرجمع آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و عمدتا سه دسته شرکت های فولادی، پالایشی و پتروشیمی هنوز به وظایف خود در پرداخت سود عمل نکرده اند.

وی افزود:سازمان بورس علیه آن دسته از شرکت ها که به تعهدات خود عمل نکردند اقدام حقوقی خواهد کرد. زیرا موضوع سهام عدالت احقاق حق سهامداران خرد است. امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم این مسئله به نتیجه برسد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

5036464
4601998
همچنین بخوانید
آخرین اخبار