30 تیر 1403 - 17:08

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

کاهش نرخ رشد نقدینگی چه اثری بر مولفه های کلان اقتصادی دارد؟

به گفته مسئولان بانک مرکزی، نرخ رشد نقدینگی از ۴۲.۸ درصد در مهر ۱۴۰۰ به ۲۴.۱ درصد در فروردین ماه ۱۴۰۳ رسیده است؛ روند کاهشی نرخ رشد نقدینگی که شاخص های کلان اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش پول نیوز، کاهش نرخ رشد نقدینگی چه اثری بر مولفه های کلان اقتصادی دارد؟

ابتدای سال ۱۴۰۲ بود که بانک مرکزی هدف گذاری خود برای رشد نقدینگی را عدد ۲۵ درصد اعلام کرد و در پایان اسفندماه اعلام شد که این متغیر طی یک روند نزولی از ۴۰.۶ درصد در پایان سال ۱۳۹۹ و ۴۲.۸ درصد در پایان مهرماه سال ۱۴۰۰ به ۳۱.۱ درصد در پایان سال ۱۴۰۱ کاهش یافته و با تداوم این روند نزولی به ۲۴.۳ درصد در پایان سال ۱۴۰۲ رسیده است.

روند کاهش نرخ رشد نقدینگی که شیرجیان معاون اقتصادی بانک مرکزی در خصوص آن اظهار کرد: در چند سال های گذشته شاهد روند افسار گسیخته نقدینگی بودیم که دولت با تمرکز جدی بر کنترل نقدینگی و به کارگیری سیاست هایی از جمله رشد ترازنامه بانک ها و تنظیم مناسبات مالی میان دولت وبانک توانست این رشد نقدینگی را کاهش دهد.

این مقام مسئول در رابطه با هدفگذاری ها برای امسال هم بیان کرده بود: برای ۱۴۰۳ هم در کنار کنترل نقدینگی به موضوع مدیریت نقدینگی و هدایت آن به سمت بخش های مولد اقتصادی توجه جدی داریم.

نرخ رشد نقدینگی فروردین ماه به ۲۴.۱ درصد کاهش یافت

نرخ رشد نقدینگی که حالا بنابر اعلام مسئولان بانک مرکزی در سال ۱۴۰۳ هم روند کاهشی خود را ادامه داده است؛ در همین راستا روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی محمدرضا فرزین اعلام کرد: به دنبال تدوین و اجرای برنامه پولی و تعیین هدف رشد نقدینگی برای سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در کنار پیگیری جدی سیاست های کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک ها و جریمه بانک های مختلف از حدود تعیین شده از طریق افزایش نسبت سپرده قانونی، رشد دوازه ماهه کاهش قابل توجه یافته و از ۴۲.۸ درصد در مهر ۱۴۰۰ به ۲۴.۱ درصد در فروردین ماه ۱۴۰۳ رسیده است.

کاهش نرخ رشد نقدینگی که پیش از این مهدی میرزایی کارشناس اقتصادی گفته بود: زمانی که نقدینگی خلق می شود اگر به سمت تولید سوق داده نشود به سوی بازار های غیرمولد حرکت می کند که می تواند تورم شدیدی را ایجاد کند اصلا بر همین اساس است که کاهش رشد نقدینگی در بلندمدت یکی از مولفه های اثر گذار بر مهار تورم به شمار می رود که از این رو کاهش نقدینگی که رخ داده می تواند آثار زیادی از جمله کنترل تورم داشته باشد به شرطی که سایر عوامل موثر در تورم هم به نحو مناسب مدیریت شود.

او در ادامه اظهار کرد: در رشد نقدینگی باید به مولفه های کلان اقتصادی هم توجه ویژه داشت و اقدامات بانک مرکزی برای حفظ این روند و رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

کاهش نرخ نقدینگی موفقیتی در سیستم اقتصادی کشور

همچنین در ادامه سیاوش غیبی پور کارشناس اقتصادی اظهار کرد: سیاست های پولی غیر از این که روان است می تواند دو اثر تخریبی و سازنده هم داشته باشد در رابطه با اثر سازنده باید گفت اگر رشد نقدینگی کاهنده باشد تورم هم کاهشی خواهد شد و اگر این رشد نقدینگی فزاینده رقم بخورد و رشد تولید هم کم باشد این اثر هم مانند سیلی است که تمام متغیر های کلان اقتصادی از جمله تورم که رابطه مستقیم با سفره مردم دارد را هدف قرار می دهد.

او افزود: کاهش نرخ رشد نقدینگی و تداوم این روند یک موفقیت در سیستم پولی و اقتصادی کشور محسوب می شود که مجموعه ای از عوامل داخلی و خارجی سبب شکل گیری و عملیاتی شدن آن شده است که ضرورت دارد این است اقدامات باتوجه به هدفگذاری های صورت گرفته تداوم داشته باشد.

همچنین در ادامه هم داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با هدفگذاری ها در زمینه نرخ رشد نقدینگی گفت: هدفگذاری شده در پایان برنامه پنج ساله هفتم نرخ رشد نقدینگی به کمتر از ۱۴ درصد برسد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

 ترخیص کالا
1
همچنین بخوانید
آخرین اخبار