30 تیر 1403 - 16:32

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

تعداد خودرو در چرخه مصرف روبه افزایش است

سرپرست معاونت حمل ونقل وزارت صمت ضمن اشاره به اینکه تولید خودرو پس از چند سال تجربه کاهش تولید، از سال ۱۴۰۰ به بعد و در دولت سیزدهم مجدد به چرخه افزایش تولید بازگشت، از برنامه ریزی برای افزایش معنادار و قابل توجه خودرو در سال جاری در کنار افزایش واردات خودروهای برقی، بنزینی و هیبریدی خبر داد و تاکید کرد که تمرکز وزارت صمت بر این است که ۸۰ درصد تولید خودروی کشور خودروهای اقتصادی باشد.

به گزارش پول نیوز، تعداد خودرو در چرخه مصرف روبه افزایش است
به نقل از ایسنا، احمد آقایی در رابطه با موضوع تولید خودرو در سال جاری و برنامه ریزی برای جهش تولید، با بیان اینکه برنامه مدون و منظمی در راستای افزایش تولید به صورت جهشی در دستور کار وزارتخانه قرار دارد، اظهار کرد: برنامه ریزی شده که نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد افزایش تولید داشته و به عدد ۱.۷ میلیون دستگاه برسیم. این عدد نسبت به یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرویی که در سال ۱۴۰۲ تولید شده، افزایش معنادار و قابل توجهی خواهد بود.

سرپرست معاونت حمل ونقل وزارت صمت، یادآور شد: پس از دوران برجام در سال ۱۳۹۷، با کاهش تولید مواجه شدیم و طی چهار سال، تولید به زیر یک میلیون دستگاه در سال رسید. از سال ۱۴۰۰ و در دولت سیزدهم، افزایش تولید و رفع موانع تولید آغاز شد. در سال ۱۴۰۰ حدود  ۹۵۰ هزار دستگاه، در سال ۱۴۰۱ به بالای یک میلیون و ۲۰۰ دستگاه رسیدیم و سال گذشته نیز عدد یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه ثبت شد که افزایش قابل توجهی بود.

 

وی ابراز امیداری کرد طبق پیش بینی از بازار تقاضا در میزان مصرف کشور که حدود ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون دستگاه است، تولید امسال بتواند جبران عقب ماندگی و کمبود تولید سال های گذشته را داشته و بازار را به نقطه تعادل عرضه و تقاضا برساند.

 

این مقام مسئول در ادامه در رابطه با موضوع عرضه خودروها در سامانه یکپارچه، گفت: به خاطر داریم که در سال ۱۴۰۰، به دلیل همان کاهش تولیدی که در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به بعد داشتیم، با کمبود عرضه مواجه شدیم که عطش تقاضا در بازار شکل گرفت؛ از همین روی، خودروسازان برای عرضه از روش قرعه کشی استفاده کردند که روش چندان خوبی نبود؛ بنابراین دولت به دنبال این بود که بتواند خودروی مناسب را با یک روش مناسب در اختیار متقاضیان قرار دهد.

 

آقایی ادامه داد: بر این اساس در سال ۱۴۰۱، موضوع سامانه یکپارچه مطرح شد که طی دو دوره اجرای آن، بالغ بر ۲.۵ میلیون ثبت نام صورت گرفته که بر اساس آن مقرر شد کسانی که در سامانه ثبت نام کرده بودند، طی یک شیوه نوبت دهی و طبق ظرفیت تولید خودروسازان، عرضه صورت گیرد. در سال گذشته، بخش اعظمی از این خودروهای تعهد شده، تحویل مشتریان شد و امیدوار هستیم که امسال نیز سال آخر تحویل دهی تمامی خودروهای ثبت نامی باشد.

 

صف ثبت نام خودرو جمع می شود

سرپرست معاون حمل ونقل وزارت صمت، ضمن اشاره به تیراژ تولیدی که برای سال جاری وجود دارد، گفت: پیش بینی ما این است که در نیمه دوم امسال، بحث صف را نداشته باشیم و تولید به صورت مداوم و مستمر، صورت گیرد و تحویل مشتریان شود همچنین شرایطی فراهم شود که مشتری بتواند به صورت مستقیم از خود نمایندگی یا از سایت خودروساز، خرید خود را انجام دهد. در حقیقت بر اساس آخرین تغییرات صورت گرفته در دستورالعمل تنظیم بازار (مصوب شورای رقابت)، همین موضوع ذکر و تاکید شد که عرضه خودرو، مستقیما از طریق سایت خودروسازان انجام شود و تنها جهت اطلاع سامانه یکپارچه، پس از عقد قرارداد، اطلاع رسانی صورت گیرد.

 

وی تصریح کرد: طبق رصدی که انجام شد، فعالیت دو خودروساز مونتاژی نیز در حال حاضر بر همین اساس است و باتوجه به اینکه، صف متقاضی برای عرضه خودرو وجود ندارد، عرضه به صورت فراخوان های دوره ای از طریق سایت خودروسازان انجام می شود. دو خودروساز بزرگ نیز بر اساس تقاضایی که وجود دارد، فراخوان ها را در سایت خود انجام می دهند و قرارداد را با مشتری منعقد می کنند و صرفا اطلاعات آن را در اختیار سامانه یکپارچه قرار می دهند.

 

 

این مقام مسئول در وزارت صمت در ادامه به موضوع واردات خودرو پرداخته و گفت: واردات خودرو که از زمستان سال گذشته آغاز شد، از اواخر سال گذشته، سرعت بیشتری گرفته و در حال عرضه است؛ اخیراً هم که عرضه خودروهای برقی را داشتیم. از سوی دیگر عرضه خودروهای وارداتی بنزینی و هیبریدی که از طریق سامانه یکپارچه در سال گذشته انجام شد، به مرور برای افرادی که انتخاب خودرو داشته اند، در حال انجام است.

 

حداقل ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو را در سال جاری وارد می کنیم

آقایی اعلام کرد: برای سال جاری نیز واردات حداقل ۵۰ هزار خودرو از هرکدام (۵۰ هزار خودرو برقی و ۵۰ هزار خودروی بنزینی) را در دستور کار و برنامه داریم که این عدد قابل افزایش هم است. آمارها نشان می دهد زمانی که هیچ محدودیتی برای واردات خودرو نداشتیم، بیشترین آمار واردات در سال ۱۳۹۷ و پس از برجام بود که حدود ۱۰۵ هزار خودرو در سال وارد شد. ظرفیت ما برای واردات خودرو، بدون هیچ محدودیتی در محدوده ۱۰۰ هزار دستگاه است؛ پیش بینی می شود که با همین حدود تعداد، عطش بازار رفع و بازار به تعادل خواهد رسید.

 

بیشتر بخوانید:آغاز عرضه خودرو های وارداتی

 

سرپرست وزارت صمت تصریح کرد: از سوی دیگر در بحث خودروهای داخلی، تمرکز ما بر خودروهای با قیمت مناسب و متناسب برای دهک های پایین است و حدود ۸۰ درصد تولید هم به همین خودروهای اقتصادی و مقرون به صرفه، اختصاص پیدا خواهد کرد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

1403031912594139930251974
+چابهار
همچنین بخوانید
آخرین اخبار