30 تیر 1403 - 17:29

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

تلاش بانک مرکزی برای تورم 20درصدی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: تورم تولید کننده به ۲۳.۳ درصد کاهش یافته و تلاش داریم که تا پایان سال تورم وارد کانال ۲۰ درصدی شود.
تلاش بانک مرکزی برای تورم 20درصدی

به گزارش پول نیوز،  محمدرضا فرزین در سی و یکمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی ضمن معرفی قانون جدید بانک مرکزی گفت: با توجه به قانون جدید بانک مرکزی چند چهارجوب سیاستی در دستور کار این بانک مانند مدیریت رشد نقدینگی در جهت مهار تورم، تنظیم گری و مدیریت بازار ارز، مدیریت و نظارت اصلاح نظام بانکی قرار گرفته است .

 

به گفته فرزین ، در گذشته نرخ ارز در بازار نوسانات بسیار شدیدی داشت به همین علت برای پیش بینی پذیر کردن اقتصاد برای افراد سیاست تثبیت اجرایی شد که یکی از سیاسی ترین متغیرهای اخیر ارز بود به همین علت مدیرت بازار برای بانک مرکزی حائز اهمیت بود.

 

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بسیاری از ناترازی های فعلی نظام بانکی به علت سیاست های دولت است. به همین دلیل برای میزان رشد نقدینگی در سال های متفاوت هدفگذاری تعیین شد مانند پارسال که نرخ هدفگذاری رشد نقدینگی تا پایان سال ۲۵ درصد تعیین شده بود و طبق آمارها این هدف محقق شد و پارسال نرخ رشد نقدینگی به ۲۴.۳ درصد رسید.

 

او گفت: از همان ابتدا شکافی بین نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی وجود داشت اما در بلند مدت این نرخ ها همگرایی پیدا کردند.

 

بیشتر بخوانید: بانک مرکزی: اقتصاد از رکود خارج شد

 

 فرزین ادامه داد: یکی ار دلایل افزایش پایه پولی مربوط به افزایش سپرده قانونی در دو مرحله می شود که برای کنترل حجم نقدینگی در کشور مجبور شدیم دست به مجموعه ای از سیاست های متعارف و نامنعارف مانند نرخ بهره پولی بزنیم و همین موضوع عاملی برای رشد پایه پولی در کشور شد.

 

رییس کل بانک مرکزی در رابطه با چگونگی نرخ تورم گفت: تورم تولید کننده به ۲۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده همچنین این نرخ برای تولیدکنندگان به صورت سالانه ۳۰.۳ درصد محاسبه شده است و تلاش بانک مرکزی بر این است که تا پایان سال تورم وارد کانال ۲۰ درصدی شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

2
 ترخیص کالا
همچنین بخوانید
آخرین اخبار