5 تیر 1403 - 23:16

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

بهره برداری راه آهن اقلید ـ یزد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تأکید شهید رئیسی بر این بود که توسعه ترانزیت می تواند به اندازه نفت در کشور درآمد داشته باشد، گفت: رشد ترانزیت نشان می دهد که مذاکرات بین المللی و منطقه ای شهید رئیسی در حال به ثمر نشستن است.

بهره برداری راه آهن اقلید ـ یزد

به گزارش پول نیوز، به نقل ازتسنیم از یزد، مهرداد بذرپاش در حاشیه بهره برداری از راه آهن یزد ـ اقلید در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت شهادت آیت الله رئیسی و همراهانش، پروژه راه آهن یزد ـ اقلید را یکی از پروژه های مورد تأکید رئیس جمهوری فقید کشورمان دانست و اظهار داشت: عملیات تکمیلی خط ریلی و بهره برداری از راه آهن یزد ـ اقلید عملیات بزرگی بود که در 2 سال اخیر بیش از 850 میلیارد تومان برای آن هزینه شد.

 

وی ادامه داد: مسیر راه آهن اقلید ـ یزد به طول 270 کیلومتر است که 245 کیلومتر از طول مسیر این راه آهن در محدوده استان یزد و بقیه در حوزه استحفاظی استان فارس قرار دارد.

بذرپاش ادامه داد: یزد به عنوان یکی از استان های مهم صاحب بار به دلیل وجود معادن مختلفی که در این استان قرار دارد، برای فعالان صنعت ریلی استان جذابی است و باید این صنعت در منطقه توسعه بیشتری پیدا کند.

 

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در این پروژه 270کیلومتری، ایراداتی وجود داشت و ایستگاه هایی نیمه تمام مانده بود که با احداث 5 ایستگاه و رفع ایرادات موجود، حرکت قطار باری در این مسیر ریلی از امروز آغاز می شود و پس از 2 روز نیز اولین قطار مسافری در این مسیر حرکت خواهد کرد.

 

وی با اشاره به کاهش زمان حدوداً 4ساعته ای که با احداث این خط از مسیر شیراز به سمت مشهد مقدس محقق می شود، گفت: راه آهن یزد ـ اقلید یکی از درخواست های مردم این استان بوده است و این کاهش زمان اثرات مختلفی در صرفه جویی انرژی، زمان و همچنین افزایش امنیت مسافرین و افزایش سرعت جابه جایی بار خواهد داشت.

 

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این که معادن بزگی که در مسیر قرار دارند یکی از بیشترین برخورداران از فواید این خط ریلی خواهند بود، اظهار کرد: راه اندازی و بهره برداری از این خط عظیم ریلی، طرح مثلث طلایی گردشگری 3 استان اصفهان، فارس و یزد را که همواره مورد تأکید استانداران این استان ها بوده است، تکمیل می کند.

 

وی ضمن تشکر از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و سایر دست اندرکاران این پروژه، گفت: اتفاق دیگری که رخ می دهد، میزان توسعه ترانزیتی است و احداث این خطوط ریلی عملاً در راستای کلان پروژه ایران راه می تواند ترانزیت کالا از مسیر ایران را تسریع کند.

 

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: خبر خوبی هم که برای مردم داریم این است که در 2ماهه ابتدای امسال نسبت به 2ماهه سال گذشته 57 درصد رشد ترانزیت داشتیم و در سال گذشته هم رشد قابل توجهی در این زمینه تجربه شد.

 

بذرپاش این رشد را بی سابقه دانست و گفت: رکورد ترانزیت در سال گذشته شکسته شد و با ادامه مسیر رشد ترانزیت در سال 1403 پیش بینی می شود که این رکورد باز هم شکسته شود.

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: همواره تأکید رئیس جمهوری فقید بر این بود که توسعه ترانزیت می تواند به اندازه نفت در کشور درآمد داشته باشد و همه برنامه های کلان پروژه ایران راه از جمله توسعه زیرساخت ها چه در خطوط ریلی و چه در بخش جاده ای و هم در بخش توسعه نرم افزارها و تسهیل تردد کالا و مسافر در پایانه های مرزی بر این مبنا قرار گرفته است.

 

وی با ابراز این که رشد ترانزیت کشور نشان می دهد که مذاکرات مختلف بین المللی و منطقه ای که ریاست جمهوری در رأس آن قرار داشت، در حال به ثمر نشستن است، گفت: آمارهای موجود در بخش ترانزیت گواه این موضوع است.

 

بذرپاش با اعلام این که “در سال 1402 مجموعاً بیش از 84همت پروژه راه و ریل افتتاح شد که در تاریخ معاصر ما بی سابقه بوده است.”، اضافه کرد: حدود 195 کیلومتر احداث و افتتاح خطوط ریلی، 235 کیلومتر احداث آزادراه و حدود 800 کیلومتر نیز بزرگراه افتتاح شده است که این اعداد منابع و حجم اشتغال قابل توجهی را به خود صرف می کند و کنار آن اثرات مستقیمی هم در امنیت تردد و توسعه ترانزیت و تسهیل تردد دارد و اعدادی بی سابقه در تاریخ کشور است.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک
01
همچنین بخوانید
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ