30 تیر 1403 - 16:20

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

چرا برخی از بانک ها وام ازدواج ۳۵۰ میلیون تومانی را پرداخت نمی کنند؟

معاون اعتبارات بانک مرکزی در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج ۳۵۰ میلیون تومانی نکاتی را مطرح کرد.

به گزارش پول نیوز، چرا برخی از بانک ها وام ازدواج ۳۵۰ میلیون تومانی را پرداخت نمی کنند؟

سارا جلالی معاون اعتبارات بانک مرکزی گفت: بر اساس بند قانونی بودجه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر بیست و پنج سال و زوجه های زیر بیست و سه سال مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون (۳،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال است اگر افراد ویژگی های سنی مطرح شده را داشته باشند و در ثبت احوال هم تایید شود بانک ها موظف هستند تسهیلات را در سقف های مندرج در قانون به افراد پرداخت کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که چرا کد سمات برای بعضی از بانک ها جهت تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج صادر نمی شود؟ اظهار کرد: بحث کد سمات موضوع متفاوتی دارد اگر بانکی ناتراز باشد و اضافه برداشت داشته باشد و یا هر موضوعی که بخش نظارت بانک مرکزی تشخیص دهد که باید کد سمات بانک محدود شود این کد به تشخیص نظارت بانک مرکزی محدود می شود.

او افزود: تسهیلات بالای ۳۰۰ میلیون تومان جزء تسهیلات خرد محسوب نمی شود؛ وقتی بانک ها ناتراز باشند بخش نظارت بانک مرکزی به منظور کنترل و جلوگیری از افزایش ناترازی بانک های عامل کد سمات بانک را محدود می کند بر همین اساس دیگر بانک امکان پرداخت تسهیلات بالای ۳۰۰ میلیون تومان را ندارد بر اساس این دلیل است که برخی از بانک ها نمی توانند تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی ازدواج را پرداخت کنند.

او در ادامه اظهار کرد: در نهایت این موضوع رفع محدودیت کد سمات در تسهیلات تکلیفی به بخش نظارت بانک مرکزی منعکس شده که بانک ها بتوانند در بحث تسهیلات تکلیفی از این محدودیت مستثنی شوند و کد سمات برای این تسهیلات رفع محدودیت شود براین اساس موضوع در بخش نظارت در دست بررسی است و بزودی مشکل حل خواهد شد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

1403031912594139930251974
+چابهار
همچنین بخوانید
آخرین اخبار