3 مرداد 1403 - 4:03

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

خیز بلند گهرزمین برای طلایی شدن

محیاپور از عملیات اکتشافی برای دستیابی به مس و طلا و شرکت در مزایده معدن طلا خبر داد که نشان می دهد گهرزمین خیز بلندی برای طلایی شدن برداشته است.

به گزارش پول نیوز، خیز بلند گهرزمین برای طلایی شدن

همانگونه که شکوفایی اقتصاد درمان تمامی درد ها از جامعه کوچک خانواده تا دولت و کلان کشور و حتی جهان است، بحران اقتصادی مادر تمامی مشکلات می شود و فرزندان معلولی به وجود می آورد که در قالب رانت، فساد، اختلاس، دلالی، سفته بازی و… همه چیز را تحت تاثیرات مخرب خود قرار می دهد. اکنون در اقتصادی بحران زده قرار داریم، گرانی و تورم بیداد می کند که بنابر تاکید بسیاری از اندیشمندان و صاحب نظران، ریشه در چالش های سیاست خارجی و البته فشار تحریم ها دارد. اما سوال اینجاست که چاره ای وجود دارد یا ناچار هستیم در این مسیر ناامیدکننده پیش برویم.

استفاده بهینه از ظرفیت ها

برای عبور از شرایط بحرانی و رسیدن به اهداف توسعه و ترقی، باید استفاده بهینه از ظرفیت ها داشته باشیم که برای رسیدن به این مهم، باید گام های فراتر از حیطه اختیار برداریم. واقعیت این است که با جنگ اقتصادی رو به رو هستیم و برای مقابله با این مهم، به بسیج همگانی نیاز داریم. قرار نیست درجا بزنیم یا محدود فکر کنیم، بلکه باید از تمام ظرفیت هایمان برای عبور از فشار ها و مشکلات استفاده کنیم.

چالش بزرگ سرمایه

اگر بپذیریم که آغاز و حتی ادامه هر گونه فعالیت اقتصادی، به گزینه های بسیاری همچون سرمایه، ماشین آلات، دانش، فناوری، نیروی انسانی کارآمد و متعهد و… نیاز دارد، سرمایه اولین و اصلی ترین گزینه است. اما تعریف سرمایه نیز سالهاست تغییر یافته و نیروی انسانی به عنوان سرمایه بیشتر مورد تاکید قرار می گیرد. نیروی انسانی با قدرت مدیریت، برنامه ریزی و البته عامل اصلی به حرکت درآوردن چرخ های تولید، نقش مهمی را ایفا می کند. نیروی انسانی توانمند می تواند گزینه های یک فعالیت درست اقتصادی را کنار هم قرار دهد و خروجی مناسبی از آن بدست بیاورد. با این وصف نباید و نمی توان از نقدینگی به عنوان عاملی جدی و تاثیرگذار در فعالیت اقتصادی غافل شد، آن را نادیده گرفت یا نقش آن را تنزل داد.

بیشتر بخوانید:

چالش بزرگ درجا زدن

بزرگترین آفت برای هر فعالیت اقتصادی، ایستایی است. مجموعه ای که بر یک محور متمرکز باشد و بدنبال گسترش و توسعه و حتی استفاده از دیگر ظرفیت ها نیفتد، دچار معضل بزرگ روزمرگی و ایستایی می شود و کار بجایی می رسد که رو به افول می رود و در اثر تحولات جهانی، به پایین ترین درجه سقوط خواهد کرد.

پیوند سرمایه های نقدینگی و مدیریت

برای آنکه به توسعه مناسبی دست یابیم، لازم است مدیریت آینده نگر و هوشمند را در یک مجموعه داشته باشیم تا بتواند نقدینگی های موجود را در مسیر تولید به جریان بیندازد و ارزش افزوده بیشتری ایجاد کند، اتفاقی که اکنون در شرکت معدنی و صنعتی گهرزمین شاهد هستیم. آمار هایی که در مجمع و کدال این شرکت منتشر شده، بیانگر سوددهی بالا و قدرت نمایی در عرصه سنگ آهن و فولاد است، اما سوال اینجاست که با این سود و سرمایه چه باید کرد.

سرمایه گذاری در طلا

واقعیت این است که اگر طرح های توسعه ای نباشد، ناچار به تقسیم سود و سرمایه بین سهامدارانی هستیم که بدنبال دریافت سود هستند. هنگامی که مجامع برگزار و بیلان ارایه می شود، اگر سودی به وجود آمده باشد، باید برای هزینه کرد آن برنامه داشت و زمانی می توان از سهامداران برای این هزینه کرد اجازه گرفت که سرمایه گذاری به سود بیشتر منجر شود. محمد محیاپور از هم اکنون زمینه را برای سهامداران آماده کرده و از توسعه جغرافیایی و تنوع سبد محصول به عنوان از رویکرد های شرکت معدنی و صنعتی گهرزمین یاد کرد. وی از ورود گهرزمین به معادن مس و طلا خبر داد و گفت: بیش از سه پیمانکار حفاری تا عمق بیش از سه هزار و ۳۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ متر عملیات اکتشافی در حوزه مس و طلا انجام می دهند.

مزایده معدن طلا

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی گهر زمین به تشریح نتایج این اکتشافات پرداخت و گفت: به برنامه های امیدبخشی در این زمینه رسیده ایم که اثبات می کند کشور از چه استعداد های بزرگی برخوردار است. محیاپور با اعلام اینکه گهرزمین بتازگی در یک مزایده معدن طلا شرکت کرده گفت: در ادامه این مسیر، عملیات بهره برداری و راه اندازی کارخانه تولید طلا را خواهیم داشت و این موضوع باعث توزیع عادلانه ثروت در کشور خواهد شد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

iran-air
5040116
همچنین بخوانید
آخرین اخبار