5 تیر 1403 - 23:14

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اندونزی امضا شد

به گفته مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و اندونزی امضا شد.

به گزارش پول نیوز، موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اندونزی امضا شد

کاوه دلیری با اعلام خبر امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اندونزی، گفت: بازار اندونزی برای جذب کالا های ایرانی مستعد است.

مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه افزود: هدف از امضای موافقت نامه های تجارت ترجیحی را افزایش تبادلات تجاری و همکاری های مشترک بین دو کشور عنوان کرد.

وی بیان داشت: کشور ها با در نظر گرفتن تخفیف های تعرفه ای روند ورود به بازار های یکدیگر را تسهیل می کنند.

دلیری اظهار داشت: دو کشور در نظر دارند بعد عملیاتی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی، کمیته ای را تشکیل بدهند که کارویژه آن نظارت و به روزرسانی لیست ها و تخفیفاتی است که ایران و اندونزی برای یکدیگر در نظر می گیرند.

وی گفت: اندونزی بیشترین جمعیت مسلمان جهان را دارد از این رو این بازار می تواند ظرفیت خوبی برای محصولات ایرانی باشد.

به گفته این مقام مسئول؛ واردات اندونزی از سایر کشور ها حدود ۲۷۰ میلیارد دلار است که سهم ایران از این عدد کمتر از یک میلیارد دلار است؛ بدون تردید با امضای این موافقت نامه حجم مراودات تجاری ۲ کشور روند صعودی به خود خواهد گرفت.

دلیری با برشمردن گروه های کالایی صادراتی به اندونزی، بیان داشت: محصولات با پایه نفتی و معدنی بیشترین سهم را در تجارت ایران و اندونزی دارند؛ دو کشور متناسب با سیاست های داخلی بر ۲۳۰ قلم کد کالایی تخفیف در نظر گرفتند؛ رنج های مختلف تخفیفی عبارتند از؛ ۱۰۰، ۴۰، ۲۰ و ۱۰ درصد.

مدیر کل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: ما تلاش کردیم تخفیفات را برای کد کالا هایی دریافت کنیم که اندونزی به آن ها نیاز دارد و نیز سابقه صادرات آن ها را در کارنامه تجاری خود داریم؛ بدون تردید این روند باعث خواهد شد که سهم بیشتری در بازار اندونزی از آن خود کنیم.

وی با اشاره به گروه کالایی که مشمول تخفیف شدند، تصریح کرد: مواد اولیه خوراکی، مواد پایه نفتی، تجهیزات پزشکی با ارزش افزوده بالا، قطعات الکترونیکی جزو کالا های صادراتی هستند که ۲ طرف در آن ها تخفیفاتی را در نظر گرفته اند و قابلیت اجرا بین طرفین را دارند.

منبع: سازمان توسعه تجارت

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک
01
همچنین بخوانید
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ