5 تیر 1403 - 23:05

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

تهدیدی بسیار آزاردهنده که تغییرات آب و هوایی برای ساکنین در منازل دارد

نتایج یک مطالعه نشان داده است تغییرات آب و هوایی باعث هجوم موریانه ها در مقیاس بزرگتر می شود.

به گزارش پول نیوز، تهدیدی بسیار آزاردهنده که  تغییرات آب و  هوایی برای ساکنین در منازل دارد

افزایش دمای جهانی می تواند منجر به هجوم موریانه های گسترده تر شود و سالانه خسارتی بیش از ۴۰ میلیارد دلار برجای گذارد، از این رو محققان خواستار اقدام فوری برای کاهش این تهدید هستند.

با گرم شدن تغییرات اقلیمی، صاحبان خانه ها با نوع جدیدی از تهدید مواجه می شوند: موریانه های مهاجم ممکن است شاهد هجوم موریانه ها باشند. در حال حاضر، موریانه ها سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار خسارت وارد می کنند و با افزایش جمعیت، این هزینه مطمئناً افزایش خواهد یافت.

در یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله دسترسی آزاد Neobiota، دانشجوی دکترا، Edouard Duquesne و پروفسور Denis Fournier از آزمایشگاه زیست شناسی تکاملی و بوم شناسی (Université Libre de Bruxelles) واقعیت نگران کننده گسترش احتمالی موریانه های مهاجم به مناطق جدید را توضیح می دهند.

مطالعه آن ها نشان می دهد که با افزایش دما و تغییر الگو های آب و هوایی، شهر های سراسر جهان نیز تغییر می کنند، از مناطق گرمسیری مانند میامی و لاگوس گرفته تا ابرشهر های معتدل مانند پاریس یا نیویورک.

اما موریانه ها که معمولاً با آب و هوای گرمسیری مرتبط هستند، چگونه به شهر های دور از زیستگاه طبیعی خود راه پیدا می کنند؟ پاسخ در ارتباط متقابل دنیای مدرن ما نهفته است، با جمعیت متراکم و شبکه های تجاری شلوغ، بستر مناسبی برای هجوم موریانه ها فراهم می شود.

تحقیقات Duquesne و Fournier بر نیاز به یک تغییر پارادایم در نحوه رویکرد ما به مدل سازی گونه های مهاجم تأکید می کند و با ترکیب متغیر های اتصال مانند تجارت، حمل ونقل و تراکم جمعیت، مطالعه آن ها اهمیت درک تعاملات پیچیده ای را که گسترش موریانه را تسهیل می کند، برجسته می سازد.

با توجه به این یافته ها، محققان به طور یکسان از سیاستگذاران و شهروندان می خواهند که اقدامات سریعی را انجام دهند، صرف نظر از منطقه آب و هوایی خود، باید اقدامات سختگیرانه ای را برای کنترل موریانه ها و محافظت از خانه ها و زیرساخت ها انجام دهند.

محققان می گویند: شهروندان می توانند با بهره گیری از فناوری هایی مانند برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند iNaturalist، برای شناسایی و گزارش مشاهده های احتمالی موریانه، نقش مهمی ایفا کنند و ساکنان عادی را به نگهبانان هوشیار محیط خود تبدیل کنند.

محققان نتیجه گرفتند: از آنجایی که ما با چالش های آب و هوایی به سرعت در حال تغییر روبرو هستیم، آگاهی و اقدامات پیشگیرانه بهترین دفاع ما در برابر تهدید خزنده موریانه ها است.

منبع: الیوم السابع

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک
01
همچنین بخوانید
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ