30 تیر 1403 - 16:34

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

حوادث هوایی؛ بلای جان ایرانی ها

حادثه هوایی برای هلیکوپتر رئیس جمهور کشورمان، بار دیگر ایران را به سر خط خبرهای روز جهان برد.

به گزارش پول نیوز، حوادث هوایی؛ بلای جان ایرانی ها

به نقل از خبرداری؛ این حادثه ناگوار که در ظهر دیروز رخ داد؛ باعث اندوه دولتمردان داخلی و خارجی و ملت ایران شد.

 

بدون شک ایران جز یکی از پرحادثه ترین کشورها در زمینه حمل و نقل هوایی است و این موضوع حالا گریبان نخستین فرد اجرایی مملکت را گرفت.

 

قطعا فرسودگی ناوگان هوایی و عدم استفاده از تجهیزات به روز، یکی از مهم ترین عوامل این حوادث است که متاسفانه هر چند سال یکبار ایران و جامعه جهانی را در بهت فرو می برد.

 

به گفته کارشناسان، هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی و همراهان وی از نوع Bell 412 بوده است که اولین مدل آن در سال 1979 توسط شرکت آمریکایی- کانادایی تولید و در سال 1981 راهی بازار شد.

 

اما چرا در حمل و نقل بلند پایه ترین مقام رسمی و اجرایی کشور باید از هلیکوپتری با فناوری چند دهه پیش استفاده کرد؟

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه سابق کشورمان دلیل این موضوع را تحریم های آمریکا عنوان می کند.

 

ظریف معتقد است که یکی از مقصرین اصلی فاجعه دیروز آمریکا است که علی رغم دستور دیوان بین المللی دادگستری فروش قطعات هواپیما و هوانوردی را به ایران تحریم کرده و اجازه نمی دهد مردم ایران از امکانات حقوق هوانوردی برخوردار باشند. اینها در سیاهه جنایات آمریکا علیه مردم ایران ثبت خواهد شد که با مردم ایران چنین رفتار کردند.

 

محمدرضا سوفی کارشناس مدیریت بحران دراینباره به خبرنگار ما گفت: متاسفانه هلیکوپترهای زیادی در ایران بسیار قدیمی هستند که اجازه پرواز در بیشتر کشورها را ندارند؛ اما در ناوگان ایران به پرواز در می آیند و متاسفانه مصارف این دستگاه ها در نهادهای کلیدی مثل هلال احمر هم به چشم می خورد.

 

وی ادامه داد: درست است که ایران در شرایط تحریمی به سر می برد و بسیاری از کشورها رقبتی برای تجارت با ایران ندارند، اما کشورهایی مثل چین و روسیه می توانند در این شرایط به ما کمک کنند و محصولات جدیدی را از آن ها خریداری کنیم.

 

بیشتر بخوانید: ناگهان چقدر زود، دیر شد

 

این کارشناس افزود: از این موضوع که بگذریم، به گفته مسئولان، کشور ما هم اکنون تولید کننده انواع مدل های مختلف هلیکوپتر است و سوال اینجاست که چرا از این تولیدات استفاده نمی شود؟

 

سوفی اظهار کرد: به نظر این موضوعات چندان جدی گرفته نشده است و با وقوع چنین اتفاقات تلخی ما همچنان باید دست به دامان کشورهای دیگر برای کمک رسانی باشیم که این موضوع چندان خوشایند نیست.

 

این کارشناس گفت: این دست اتفاقات نشان می دهد که ما در سایر تجهیزات ناوبری هوایی مثل GPS، دوربین های دید در شب و دید در مه فقدان زیادی داریم همچنان باید از سگ های زنده یاب و نیروی انسانی برای شناسایی، امدادرسانی و نجات افراد استفاده کنیم.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

1403031912594139930251974
+چابهار
همچنین بخوانید
آخرین اخبار