5 تیر 1403 - 21:28

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

عرضه پساب در بورس انرژی چه اهمیتی دارد؟

به گفته کارشناسان، عرضه پساب در بورس انرژی علاوه بر شفافیت و کمک به کشف نرخ منطقی می تواند مسیر تامین مالی برای شرکت ها را هم سهل تر کند.

به گزارش پول نیوز، عرضه پساب در بورس انرژی چه اهمیتی دارد؟

نخستین عرضه پساب در بورس انرژی ایران از دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه با ۲ عرضه از سوی شرکت فاضلاب تهران آغاز شد و طی این معامله یک میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب آب بازچرخانی شده به ارزش ۲۸۸ میلیارد ریال معامله شد.

عرضه پساب در بورس انرژی که عباسعلی مصر زاده مدیرعامل فاضلاب تهران گفته است: نزدیک به ۷ تا ۸ درصد ذخیره منابع آبی کشور در حوزه شرب استفاده می شود و بخش عمده این آب تبدیل به فاضلاب می شود. این فاضلاب به لحاظ تکنیکی قابلیت تصفیه باکیفیت بالا برای ورود به چرخه طبیعت و برای مصارف مختلف را داراست.

وی افزود: همچنین نیاز آبی بخش صنعت در کل کشور کمتر از پساب تولیدی تصفیه خانه ها در کل کشور است اگر بتوانیم با بازچرخانی پساب را در اختیار بخش صنعت قرار دهیم می توانیم اعلام کنیم نیاز آبی صنعت در کل کشور با پساب جبران و تأمین می شود.

پذیرش ۸ شرکت آب و فاضلاب در بورس انرژی

در ادامه هم علی نقوی مدیر عامل بورس انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بر اساس مقرارت بودجه و اسناد بالادستی، صنایع کشور باید از آب های بازچرخانی یا پساب ها استفاده کنند و تامین این موضوع باید در یک بستر شفاف باشد قاعدتا بورس یک مسیر شفاف را در اختیار قرار می دهد. نکته دیگر این که بعد از معامله پساب در بورس انرژی ظرفیت تامین مالی هم در اختیار شرکت های آب و فاضلاب قرار خواهد گرفت و می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: با عرضه پساب در بورس انرژی این کالا در یک سازوکار شفاف و مبتنی بر عرضه و تقاضا قیمت گذاری خواهد شد و زمینه سرمایه گذاری تامین پساب تسهیل می شود.

او همچنین گفت: پذیرش ۸ شرکت آب و فاضلاب در بورس انرژی انجام شده که ظرفیت عرضه را دارند و می توانند کار را آغاز کنند.

افزایش شفافیت با عرضه پساب در بورس انرژی

در ادامه هم رضا هوشمند کارشناس حوزه بورس انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران در رابطه با اهمیت عرضه پساب از این مسیر گفت: در رابطه با بحث بازار سرمایه به ویژه بورس انرژی ماهیت اصلی و یکی از اهداف آن کشف قیمت است در کنار بحث کشف قیمت بحث های تامین مالی هم مطرح می شود.

این کارشناس حوزه بورس انرژی در ادامه می گوید: به طور مثال از زمانی که نیروگاه های برق وارد بورس انرژی شدند به سبب این که با قیمت لحظه ای و نزدیک به بازار نیروگاه ها برق خود را در بورس انرژی به فروش می رسانند توانستند درصدی از چالش های خود را حل کنند و برخی از هزینه های پروژ های جاری خود را بدست آوردند.

او افزود: در بحث پساپ هم به همین شکل است اگر این بازار به درستی شکل گیرد و شرکت های پذیرش شده بتوانند از این فرصت استفاده کنند به نوعی هزینه ها کاهش پیدا می کند و فرصت های مطلوبی برای آن ها فراهم می شود. در نهایت هم عرضه پساپ در بورس انرژی سبب افزایش شفافیت و کشف نرخ منطقی می شود که تداوم آن قطعا موثر خواهد بود.

بنابر اعلام مسئولان پذیرش ۸ شرکت آب و فاضلاب برای عرضه پساب در بورس انرژی نهایی شده است و حالا باید منتظر ماند و دید روند عرضه ها در بستر بورس انرژی چگونه خواهد بود؟

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک
01
همچنین بخوانید
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ