30 تیر 1403 - 16:27

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

تولید ۳هزار واگن باری طی دوسال ونیم گذشته

صالحی گفت: ۵۰ لوکوموتیو متوقف طولانی مدت از طریق مزایده_عمومی عرضه می شود و بعد از آن ۲۰ لوکوموتیو هم از طریق مسیر آر او تی انجام می شود.

به گزارش پول نیوز، تولید ۳هزار واگن باری طی دوسال ونیم گذشته

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۵۰۰ میلیون دلار از استجازه رهبری برای تامین قطعات یدکی و ۵۰۰ میلیون دلار هم برای خرید و تعمیر لوکوموتیو های باری و مسافری اختصاص یافته است.

میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه آهن در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه بین المللی حمل ونقل ریلی با بیان اینکه راهبرد ما در سال ۱۴۰۳ در حوزه واگن باری مسافری و لوکوموتیو باری و احداث خط دوم و برقی سازی است گفت: لوکوموتیو باری و مسافری دنیای متفاوتی دارد و برای هرکدام بسته تسهیل را اتخاذ کرده ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه لوکوموتیو باری با همین شبکه موجود که شامل ۱۵ هزار کیلومتر ریل تک خطی و دو خطی است ۳۰۰ لوکوموتیو باری کسری داریم گفت: در حال حاضر ۳۱ هزار واگن باری داریم که از این تعداد ۳۳۰ لوکوموتیو باری فعال است و ۳۰۰ لوکوموتیو باری هم کسری وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۱۰ سال قبل تمرکز بر روی موضوعات در حوزه حمل ونقل ریلی بوده است گفت: در طی ۱۰ سال گذشته معضل کمبود لوکوموتیو بیشتر شده و دولت سیزدهم یکی از جدی ترین موضوعاتی که دنبال کرد تامین لوکوموتیو بود و با توجه به آنکه لوکوموتیو باری وجود داشت، اما بخش زیادی از آن ها عمر بالای ۳۰ سال دارند.

صالحی با بیان اینکه تمهیدات جدی را در دستور کار خود قرار داده ایم که یکی از آن ها تامین مالی بوده که اصلی ترین مشکل هم در این بخش آن بوده است گفت: برای رفع این مشکل از محل استجازه نفت و با توجه به حمایت ویژه رئیس جمهور و پیگیری وزاری راه وشهرسازی در حوزه ریلی به ثمر نشست و اولین مبلغ واریز شد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۳ پارت های بعدی نفت هم در حال نقد شدن است به طوری که ۵۰۰ میلیون دلار از محل استجازه نفت برای تامین قطعات یدکی قطار در نظر گرفته شده است ۵۰۰ میلیون دلار دیگر در قالب تهاتر نفت برای خرید لوکوموتیو نو هم در نظر گرفته شده است.

صالحی بیان کرد: برای تامین این ۳۰۰ لوکوموتیو باری که کمبود ۱۰ ساله بوده و با تلاش های صورت گرفته بخشی انجام شده و بخشی دیگری هم در حال انجام شدن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: تامین مالی از محل استجازه نفت چندین مصوبه نیاز داشته است و با توجه به آنکه استجازه حضرت آقا یک کار کاملا جدید بوده و مصوبات مختلفی برای آن گرفته شده است.

وی اظهار کرد: تامین امکانات و تجهیزات هم برای تامین لوکوموتیو زمان بر بود و در سال ۱۴۰۳ از تمامی ظرفیت ها برای جبران این عقب ماندگی استفاده شده واز طریق آن تامین ۳۰۰ لوکوموتیو باری صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان اینکه ۵۰۰ میلیون دلار برای تامین قطعات یدکی و ۵۰۰ میلیون دلار برای خرید تولید لوکوموتیو باری مسافری در نظر گرفته شده تا تعداد لوکوموتیو های آماده به کار را افزایش دهیم گفت: حدود ۳۲۰ لوکوموتیو سنگین باری در گردش داریم و ۳۰۰ لوکوموتیو دیگر هم نیاز داریم که در این بخش از تمامی ظرفیت ها از جمله بخش خصوصی استفاده می کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ۱۰۰ لوکوموتیو متوقف طولانی مدت داشته ایم که براساس قانون برنامه هفتم و قانون بودجه سال ۱۴۰۳ در خرداد ماه این لوکوموتیو ها را به مزایده گذاشته ایم و عرضه آن ها به صورت تک تک خواهد بود.

وی بیان کرد: این ۵۰ لوکوموتیو حبس شده از طریق مزایده_عمومی و مشارکت بخش خصوصی انجام می شود و واگذاری آن ها به صورت مردمی و به افراد صاحب صلاحیت انجام می شود.

صالحی با بیان اینکه لوکوموتیو باری نرخ بازده داخلی خوبی دارد گفت: سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه لوکوموتیو کسب وکار خوبی دارند به طوری که بازدهی خوبی دارند و ظرف سه سال کامل سرمایه بازمی گردد.

وی اظهار کرد: یکی از بسته های ما برای رونق افزایش تعداد لوکوموتیو و استفاده از ظرفیت های مردمی سازی بوده و در این زمینه انواع مشارکت ها را در این بخش خواهیم داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: طبق تفاهم با فولادی ها صاحبان بار به سمت تامین لوکوموتیو از طریق آن ها خواهیم بود و برای سفارش گذاری تامین لوکوموتیو خواهیم بود و به طور قطع اولویت ما تولید لوکوموتیو خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه مسافری تامین ۱۵۰ لوکوموتیو زیمنس داشته ایم افزود: ۵۰ لوکوموتیو متوقف دائم بود و از ۱۰۰ تا ۱۸ لکوموتیو خراب بود و ۸۲ لوکوموتیو مشغول به کار هستند و۱۷ لکوموتیو هم در محدوده ایمن هستند.

وی افزود: ۶۰ تا ۷۰ لوکوموتیو به مرحله انباشت تعمیر رسیده بود، اما انجام نشده بود که متاسفانه با کمبود مواجه هستیم.

صالحی با بیان اینکه حدود ۳۱ هزار واگن باری داریم که ۳هزار واگن باری نو در دولت سیزدهم تولید شده است گفت: تمام سفارش گذاری از طریق مشارکت با بخش خصوصی و با حمایت از تولید داخل با تسهیلاتی که قائل شده از جمله تسهیلات ارزان قیمت، تبصره ۱۸ و به شرکت های سرمایه گذاری و مالک واگن اختصاص یافته است.

وی افزود: وا گن های باری ما عمر بیش از ۵۰ سال دارد.

صالحی به واگن های مسافری هم اشاره کرد و گفت: از هزار واگن مسافری که در اختیار داریم بیش از نیمی از آن ها بیش از ۳۰ سال عمر دارد و حتی تا ۴۸سال هم تعدادی از واگن ها رسیده است؛ و در گذشته هیچ دستورالعملی برای افزایش عمر آن ها وجود نداشت و دستور العملی برای آن نوشته شد.

وی افزود: حدود ۱۰۰ همت عقب ماندگی در تعمیر خط داریم و هر ۴۰سال باید بازسازی شود و به دلیل نبود منابع بازسازی نشده است.

صالحی افزود: در حوزه واگن مسافری ریالی بابت حق دسترسی به راه آهن نمی دهند و واگن های باری هم با عقب ماندگی و به صورت نصفه اقدام به پرداخت حق دسترسی می کنند.

وی با بیان اینکه عمده امضای طلایی را حذف کرده ایم و مالک واگن مسافری بابت حق دسترسی مبلغی پرداخت نمی کنند افزود: امروز به لحاظ تولید مشکلی از لحاظ تامین تولید نداریم و اقدامی را فراهم کرده ایم که تولیدکنندگان واگن باری امکان صادرات داشته باشند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

1403031912594139930251974
+چابهار
همچنین بخوانید
آخرین اخبار