20 ژوئن 2024 - 23:08

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

مدارس مسجد محور به آموزش و پرورش کمک می کنند

عضو ستاد مدارس مسجد گفت: آموزش و پرورش به دانش آموزان مسجد محور مدرک ارائه می دهد.

مدارس مسجد محور به آموزش و پرورش کمک می کنند

حدود ۱۰ سال پیش مدارس مسجد محور ایجاد شدند این نوع مدارس در گوشه ای از مساجد تشکیل می شوند و در حال حاضر حدود ۷ هزار دانش آموز در ۱۵۰ مدرسه مسجد محور تحصیل می کنند.

براساس گزارش ها نوع تحصیل و دروسی که دانش آموزان در این مدارس یاد می گیرند با دیگر مدارس تفاوت ندارد. در «برنامه بالاتر» شبکه خبر موضوع فعالیت مدارس مسجد محوری آری یا نه؟ مورد بحث قرار گرفت و نظرات مختلف بررسی شد. در این گفتگو استاد دانشگاه و عضو ستاد مدارس مسجد محور با یکدیگر به گفتگو پرداختند.

کیومرث امجدیان، استاد دانشگاه و پژوهشگر امور آموزشی به عنوان مخالف مدارس مسجد محور گفت: مسجد یک کارکرد هایی دارد و مدرسه نیز کارکرد های دیگر. کارکرد مسجد عبادی، اعتقادی و سیاسی است و مدرسه کارکرد تعلیم و تربیت دارد.

او ادامه داد: دستگاه آموزش و پرورش در نتیجه تمدن و جامعه مدرن ایجاد و از سیستم گذشته به یک نظام ساختار مند تبدیل شده است.

وی افزود: مسجد نتوانسته کارکرد های خود را به درستی محقق کند و ضعیف شده است.

امجدیان با بیان اینکه در حال حاضر ۸۵ هزار مسجد داریم؛ افزود: حدود ۳ هزارو ۵۵۲ مسجد امام جماعت ندارند. در ۳۰ درصد مساجد نماز ۳ گانه برگزار می شود؛ و در ۱۶ درصد مساجد نماز برگزار نمی شود. ۱۲.۵ درصد مساجد نیز در برخی از ایام سال نماز را اقامه می کنند.

او ادامه داد: هیچ قانونی در جایی ثبت نشده که مدارس مسجد محور تاسیس شود.

حیدر متوسلی، عضو ستاد مدارس مسجد محور به عنوان موافق این مدارس گفت: در ۴۰ سال گذشته در عرصه های مختلف تغییرات چشمگیر داشته ایم، اما متاسفانه در امر آموزش و پرورش تغییرات چشمگیری را مشاهده نکرده ایم؛ به همین جهت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تالیف شده است.

او با بیان این که سال آینده پایان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است یا باید سند جدید ابلاغ شود یا سند تالیف شود؛ ادامه داد: لوازمی که باید برای شروع سند تحول بنیادین آماده می شد در وزارتخانه مهیا نشده بود.

وی با بیان این که مدارس مسجد محور نسل سوم مدارس هستند؛ افزود: مدارس نسل اول دولتی، غیر دولتی نسل دوم و مدارس مسجد محور نسل سوم هستند که به خواست مردم ایجاد شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر تقاضای مردم برای پذیرش دانش آموز افزایش یافته است.

وی افزود: مساجد فقط مکانی برای خواندن نماز نیست بلکه کارکرد های زیادی دارد.

متوسلی با بیان این که جنس مدارس مسجد محور متفاوت است؛ تصریح کرد: مدارس مسجد محور در مقابل وزارت آموزش و پرورش نیستند بلکه کمک کننده این وزارتخانه هستند و باعث ایجاد عدالت آموزش می شود.

عضو ستاد مدارس مسجد با بیان اینکه در مجلس تصویب نشده؛ اظهار کرد: آموزش و پرورش با مجوز های لازمی که دارد می تواند به دانش آموزانی که در این نوع مدارس تحصیل می کنند مدرک ارائه دهد.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ