24 تیر 1403 - 4:01

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

جهش تولید در منطقه آزاد ماکو با حمایت از تعاونی ها

بدستور حسین گروسی با تخصیص زمین در منطقه آزاد ماکو، مشارکت مردم در جهش تولید با تقویت بخش تعاونی کلید خورد.

به گزارش پول نیوز، جهش تولید در منطقه آزاد ماکو با حمایت از تعاونی ها

بی شک بزرگترین چالش اقتصاد کشور، حکومت دولت بر اقتصاد است به نوعی که بیش از ۸۵ درصد اقتصاد در انحصار بخش دولتی قرار دارد. انحصار دولتی زیان های بسیاری برای کشور داشته به نوعی که تحریم ها توانسته اقتصاد را فلج کند. در صورتی که اگر اقتصاد وابسته به دولت نبود، بسیاری از بخش های اقتصادی می توانست به فعالیت خود ادامه دهد و بدین اندازه از تحریم ها رنج نمی بردیم.

سهم بخش تعاونی

یکه تازی دولت در اقتصاد در حالی صورت می گیرد که بنا بر اصول ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی، می بایست اقتصاد در سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی شکل بگیرد. بدلیل چالش هایی که اقتصاد دولتی ایجاد کرده بود، رهبر انقلاب سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را ابلاغ کردند که بر مبنای آن، اقتصاد می بایست در اختیار بخش خصوصی و تعاونی قرار گیرد که البته سهم بخش تعاونی ۲۵ درصد تعیین شد. این در حالی است که با وجود گذشت ۲۰ سال از ابلاغیه سیاست های کلی اصل ۴۴ سهم بخش تعاونی به ۵ درصد هم نمی رسد.

نامگذاری سال

بدلیل اهمیتی که تولید در اقتصاد کشور دارد، چندین سال متوالی است رهبر انقلاب سال ها را با محوریت تولید نامگذاری می کنند که این مهم در سال ۱۴۰۳ نیز صورت گرفت. نکته مهم در نامگذاری سال جاری، جهش تولید با مشارکت مردم بود. اکنون سوال اینجاست که مشارکت مردم در اقتصاد چگونه باید صورت پذیرد و راهکار آن چیست.

ظرفیت مهم بخش تعاونی

اگر بخواهیم تولید را با مشارکت مردم رقم بزنیم، تنها راهکار اجرایی، تقویت بخش تعاونی است. تعاونی کلید مشارکت مردم است و در صورت توجه ویژه به بخش تعاونی، می تواند بسیاری از موانع را برطرف کرد. در قالب تعاونی می توان تولید، توزیع، تجارت و بسیاری اقدامات اقتصادی موثر را انجام داد و اطمینان حاصل کرد که جهش تولید با مشارکت مردم محقق شود.

بیشتر بخوانید:

درک منطقه آزاد ماکو

به نظر می رسد مدیریت منطقه آزاد ماکو درک درستی از جهش تولید با مشارکت مردم دارد و بخوبی می داند که مشارکت مردم تنها از طریق تعاونی محقق می شود. به همین دلیل مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با مردم منطقه جلساتی برگزار کرد و در آن جلسات بر تقویت تعاونی تاکید کرد. حسین گروسی از حمایت سازمان منطقه آزاد ماکو از شرکت های تعاونی فعال مردمی در سطح منطقه خبرداد و گفت: شرکت هایی که با مشارکت مردم اقدام به تولید و فعالیت اقتصادی نمایند از جنبه های مختلف حمایت می شوند. وی با تاکید بر رویکرد سازمان منطقه آزاد برای مردمی سازی اقتصاد در راستای جهش تولید تاکید کرد: شهروندان با تشکیل شرکت های تعاونی و ارائه طرح های توجیهی در حوزه های مختلف بویژه در کشاورزی می توانند ازحمایت منطقه آزاد ماکو برخوردار شوند.

تعاون عامل مهم و کارساز

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با تاکید بر اهمیت بخش تعاون در قوانین کشور و سابقه آن در فرهنگ دینی گفت: در شرایط کنونی تعاون و اقتصاد تعاونی عاملی مهم و کارساز برای رفع مشکلات است. رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو از برنامه ریزی برای تحقق شعار اقتصادی سال مبنی بر «جهش تولید با مشارکت مردم» خبر داد و اضافه کرد: برای مردمی سازی اقتصاد از شرکت های تعاونی سهامی عام حمایت ویژه می شود. وی از تهیه مقدمات ارایه کارت ماکووندی خبر داد و گفت: با برخی بانک ها از جمله بانک های ملت و سرمایه، مذاکراتی در خصوص اجرای کارت ماکووندی صورت گرفته است.

تعاونی توسعه روستایی

از آنجا که روستاییان با چالش جدی رو به رو هستند، همفکری و هم افزایی روستاییان در قالب تعاونی بهتر و موثرتر شکل می گیرد به همین دلیل گروسی با تاکید بر اینکه مردمی سازی اقتصاد در فرایند توسعه کشور به ویژه در پایداری توسعه اقتصادی، بهبود و ارتقای سطح تولید و اشتغال و در نهایت در تحقق نرخ رشد هشت درصدی اقتصاد نقش موثری خواهد داشت گفت: برای تحقق این مهم، تشکیل شرکت های تعاونی توسعه روستایی مورد توجه اساسی قرار گرفته است.

تخصیص زمین برای تعاونی

از آنجا که اجرای هر امری به مقدمه نیاز دارد، برای تشکیل تعاونی نیز به مکان تعاونی نیاز است که اهالی روستای قیاس در دیدار خود با حسین گروسی، خواستار تخصیص زمین برای ایجاد شرکت تعاونی از سوی سازمان بودند که مورد موافقت قرار گرفت. نکته مهم اینکه امروزه در تمامی حوزه های صنعت، کشاورزی، حمل و نقل، مصرف، گردشگری، علوم آی تی و ارتباطات، علمی و دانشگاهی، دانش بنیان، امور بانوان، تجارت و صادرات، رفاهی و خدماتی، فرهنگی و هنری و … شرکت های توانمند تعاونی در حال فعالیت هستند و در زمینه های کارآفرینی و اشتغال قدم های مهمی برداشته اند. تعاونی ها می توانند زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار و گفتمان اقتصادی عدالت خواهانه باشند، اما هیچ گاه نتوانسته اند جایگاه حقیقی خود را در اقتصاد کسب کنند.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

5036464
4601998
همچنین بخوانید
آخرین اخبار