20 ژوئن 2024 - 23:29

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

نحوه برگزاری امتحانات نهایی و تصحیح اوراق دانش آموزان با تشکیل سازمان ملی سنجش

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش در خصوص نحوه برگزاری امتحانات و تصحیح اوراق دانش آموزان توضیحاتی ارائه کرد.

نحوه برگزاری امتحانات نهایی و تصحیح اوراق دانش آموزان با تشکیل سازمان ملی سنجش

محسن زارعی، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش گفت: برگزاری آزمون نهایی در وزارت آموزش و پرورش از طراحی تا اجرا و تصحیح اوراق امتحانی با همکاری معلمان صورت می گیرد.

وی افزود: در سال گذشته ۴۸ هزار فرهنگی به عنوان مصحح مشارکت داشتند و بالغ بر ۲۳ میلیون پاسخ برگ تصحیح شد؛ حال اینکه هر مجموعه دیگری قصد داشته باشد این کار را انجام دهد، باز هم نیازمند حضور و رجوع به همکاران وزارت آموزش و پرورش است.

وی ضمن یاد آوری اینکه برگزاری تمام الکترونیک آزمون های نهایی در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد، اشاره ای به مصوبه هیات وزیران در این باره داشت که بر اساس آن مقرر شده است تا سال ۱۴۰۷ مراکز آزمون استاندارد تمام الکترونیک در همه مناطق آموزشی کشور راه اندازی شود و اظهار کرد: البته این امر نیاز به ایجاد زیرساخت و بستر های مربوطه دارد و در این صورت ممکن است تا آن سال (۱۴۰۷) تصحیح تمام الکترونیک اوراق امتحانی نیز انجام شود؛ اما در بخش طراحی و اجرا نیازمند حضور همکاران آموزشی و پرورش هستیم چرا که الان هم آزمون سراسری با مشارکت همکاران آموزش و پرورش در حال انجام است.

رئیس مرکز ارزش یابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش افزود: اینکه متولی برگزاری آزمون های نهایی کدام ارگان باشد؟ به نظر چندان دغدغه ای نیست چرا که صرفا مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش متولی این کار نیست و معتقدیم متولی آن خیل عظیم همکاران ما هستند؛ مثلا آزمون های سراسری هم با مشارکت و همکاری فرهنگیان و وزارت علوم برگزار می شود.

زارعی در خصوص نحوه طراحی سوالات آزمون های نهایی دانش آموزان با اجرایی شدن این تصمیم ادامه داد: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکاری تعیین شده که منظور از «سابقه تحصیلی» برای داوطلبان کنکور چیست؟ و یا طراحی سوالات آزمون نهایی بایستی مبتنی بر اهداف برنامه درسی و محتوای کتاب های درسی باشد؛ بدین منظور از سوی سازمان پژوهش جداولی تعریف می شود و حتی ما هم برای برای گزاری آزمون ها تابع این فرآیند هستیم و طراحان سوالات ناظر به همین دستورالعمل ها باید کار را پیش ببرند لذا هر ارگانی که متولی برگزاری آزمون ها هم شود، در همین چارچوب فعالیت خواهد کرد؛ البته با همکاری همین همکاران کار را باید پیش ببرد لذا در اجرا، طراحی و تصحیح اوراق اتفاق و تغییر خاصی رخ نخواهد افتاد.

رئیس مرکز ارزش یابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش در پاسخ به اینکه دلیل اتخاذ چنین تصمیمی چیست؟ گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد تا سازمان سنجش به عنوان سازمانی بالادستی ابتدا بحث نظارت بر فرآیند برگزاری آزمون های ملی و سراسری را انجام دهد که بعد تصمیم بر این شد تا هماهنگ کننده در اجرا هم باشد که البته باید ابلاغ آن صورت گیرد؛ اگر ابلاغ هم با همین شیوه انجام بگیرد، هماهنگی ها در همان سطح انجام، اما اجرا و تصحیح اوراق آزمون و امتحانات قطعا با همکاری همان دستگاه (آموزش و پرورش) انجام خواهد شد.

زارعی در ادامه در پاسخ به اینکه اقدام سازمان ملی سنجش صرفا مشمول آزمون های نهایی خردادماه می شود یا امتحانات شهریور ماه دانش آموزان را نیز پوشش می دهد گفت: فعلا این زوایا و جزییات آن مشخص نیست.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ