5 تیر 1403 - 22:27

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

کشف دلیل تبخیر سریع آب در زهره

محققان علت تبخیر سریع آب در سیاره زهره را شناسایی کردند.

به گزارش پول نیوز، کشف دلیل تبخیر سریع آب در زهره

دانشمندان سیاره شناس آمریکایی دریافتند که بیشتر ذخایر آب اولیه زهره در نتیجه برهمکنش بین یون ها و الکترون های آزاد در لایه های بالایی جو آن به فضا تبخیر شده است.

سرویس مطبوعاتی دانشگاه کلرادو گزارش داد که جستجوی این یون ها باید یکی از وظایف اصلی ماموریت های فضایی آینده به زهره باشد.

مایکل چافین، محقق دانشگاه کالیفرنیا، توضیح داد: در حال حاضر علیرغم شباهت در اندازه، جرم و منشاء، بر روی سیاره زهره، ۱۰۰۰۰۰ برابر کمتر از روی زمین آب وجود دارد. اگر نظریه ما درست باشد، باید مقدار زیادی از یون های HCO + در جو زهره وجود داشته باشد. وی افزود که این موضوع مربوط به تبخیر سریع آب زهره در فضا است.

دانشمندان در حین بررسی واکنش های شیمیایی با مشارکت آب که در جو زهره از ۹۶ درصد دی اکسید کربن و مقدار کمی نیتروژن تشکیل شده است، به این نتیجه رسیدند، علاوه بر این دو گاز، مواد دیگری از جمله آب، هیدروژن و دوتریوم و ترکیبات مختلف گوگرد در جو زهره وجود دارند

همانطور که دانشمندان سیاره شناسی توضیح می دهند، آن ها علاقه مند به مطالعه برهم کنش های جو زهره هستند، زیرا نظریه های کنونی نمی توانند غلظت بسیار کم آب و مقدار زیاد دوتریوم، ایزوتوپ سنگین هیدروژن، را در جو دومین سیاره منظومه شمسی توضیح دهند. براساس این ایده، دانشمندان یک مدل کامپیوتری از لایه های بالایی و پایینی جو زهره ایجاد کردند و بر هم کنش ها و مهاجرت مولکول ها در آن را نظارت کردند.

این محاسبات نشان داد که یون های HCO+ حاصل از برهمکنش بین آب و دی اکسید کربن در لایه های زیرین جو زهره نقش مهمی در تبخیر آب از زهره دارند. یون های HCO+ بسیار ناپایدار هستند، زیرا در هنگام تعامل با الکترون های آزاد در جو فوقانی زهره، به راحتی به مونوکسید کربن و هیدروژن تجزیه می شوند.

هیدروژن اتمی حاصل به راحتی به فضا فرار می کند، که ستاره شناسان در گذشته آن را در نظر نمی گرفتند، زیرا هیچ فضاپیمایی که قبلاً به زهره پرتاب شده بود قادر به تشخیص وجود یون های HCO+ در جو آن نبود. دانشمندان امیدوارند که ماموریت های بعدی به زهره دچار این نقص نشوند که به آن ها اجازه می دهد این نظریه را آزمایش کنند و نرخ گذشته و فعلی فرار هیدروژن از جو زهره را تخمین بزنند.

منبع: تاس

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک
01
همچنین بخوانید
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ