20 ژوئن 2024 - 21:43

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

۲۴ داروی تک نسخه ای پرمصرف در فهرست دارویی دو سال اخیر کشور

دبیر کارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران گفت: در دو سال گذشته ۲۴ داروی تک نسخه ای پرمصرف وارد فهرست دارویی کشور شده است.

۲۴ داروی تک نسخه ای پرمصرف در فهرست دارویی دو سال اخیر کشور

دکتر نازیلا یوسفی اظهار داشت: دارو های خارج از فهرست و تک نسخه ای تنوع بالای دارند و معمولا برای تعداد کمی از بیماران درخواست می شود، اما از آنجا که این دارو ها باید در بازه زمانی کوتاهی تامین شوند، مانند سایر دارو های دارای پروانه ثبت در کشور امکان اینکه از نظر اثربخشی، ایمنی و کیفیت مورد بررسی ها و کنترل های دقیق کارشناسی قرار بگیرند را ندارند.

وی ادامه داد: این دارو ها مطابق قانون مشمول سیاست های حمایتی بیمه ای و غیربیمه ای با استفاده از منابع دولتی نیستند، لذا از نظر اقتصادی، دارای بار مالی بالا برای بیماران می باشند.

به گفته دبیر کارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران، علی رغم اینکه سازمان غذا و دارو، بار ها از پزشکان خواسته که از تجویز های خارج از فهرست دارویی کشور خودداری کنند و در این مسیر فرهنگ سازی هم می کند، اما تمام تلاش خود را برای تامین دارو های تک نسخه ای پردرخواست به فهرست دارویی بکار گرفته است.

یوسفی همچنین با اشاره به از سر گیری فعالیت های دبیرخانه کارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران در طول دو سال گذشته بیان کرد: ۵۹ مولکول وارد فهرست دارویی شده که ۲۴ عدد آن ها شامل دارو های تک نسخه ای پرمصرف است که اکنون می توانند از مسیر های مطمئن و راحت تر دارو های دارای پروانه ثبت در کشور در دسترس بیماران قرار گیرند.

منبع: ایفدانا

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ