20 ژوئن 2024 - 22:19

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

تولیدات فاخر علمی از اهداف مهم بنیاد ملی علم

معاون علم و فناوری رئیس جمهور گفت: مسیر بنیاد علم ایران به سمت حمایت از تولیدات و خروجی های فاخر علمی سوق می یابد.

تولیدات فاخر علمی از اهداف مهم بنیاد ملی علم

روح الله دهقانی فیروزآبادی روز یکشنبه در بیست و ششمین نشست هیئت امنای بنیاد علم ایران که با هدف گزارش عملکرد این مجموعه و بررسی برنامه های سال جاری این بنیاد برگزار شد، گفت: بنیاد ملی علم ایران، با توجه به ارتقای ساختاری خود از یک سو و افزایش بودجه ای که سال گذشته داشت، نقش ارزشمند و درخور توجهی را در حمایت و توسعه پژوهش های بنیادین و تولید علم کشور ایفا کرد.

وی افزود:، اما علیرغم این عملکرد مثبت، بودجه بنیاد به یک سوم کاهش یافته که برای اصلاح آن و کمک به ادامه روند حمایت های گسترده از تولیدات علمی، به صورت مستمر با دستگاه های ذیربط در حال پیگیری و مذاکره هستیم.

دهقانی فیروزآبادی یکی از مأموریت های اصلی بنیاد ملی علم ایران را کمک به طرح های علمی در ابعاد ملی و بین المللی در ابعاد کلان و ناظر به آینده دانست.

وی تاکید کرد: در تلاش هستیم مسیر حرکتی بنیاد علم ایران را به سمت و سوی حمایت از تولید علم فاخر و دست یافتن به خروجی های علمی فاخر سوق دهیم و بر همین اساس، امسال برنامه های این مجموعه برای حمایت از تولیدات فاخر علمی با رویکرد دست یابی به مرجعیت علمی به شکل جدی دنبال می شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور همچنین با اشاره به برنامه ریزی جدی معاونت علمی برای تربیت و پرورش نیروی انسانی دانش آموخته و متخصص در حوزه های گوناگون علمی و فناورانه عنوان کرد: به طور مثال در حوزه کوانتوم برای تربیت حداقل دو هزار نفر نیروی انسانی خبره و متخصص برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: این رویکرد، به شکل های مختلف از جمله همکاری با دانشگاه ها، حمایت از استادان تراز، حمایت های ذیل ستاد های توسعه فناوری از پرورش نیروی انسانی و دیگر شکل های حمایتی اجرا می شود.

رئیس هیات امنای بنیاد ملی علم ایران بر ضرورت استمرار هم اندیشی و تعامل اعضای هیات امنا تأکید کرد و گفت: هنگامی قرار است یک کار بنیادین علمی در بنیاد علم ایران دنبال شود، باید نشست ها به صورت مستمر و با فواصل کم تر برگزار شود. باید نظرات همه اعضا دریافت و در نهایت برآیند این نظرات، به یک خط سیر تبدیل شده و خط مشی بنیاد قرار گیرد.

حمایت از تولید پژوهش های بنیادی و با کیفیت در سال جاری

رییس بنیاد ملی علم ایران نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی تفصیلی از اقدامات صورت گرفته این مجموعه در سال ۱۴۰۲ گفت: سامانه ای از سال گذشته راه اندازی شده که تمامی اطلاعات بنیاد علم روی این سامانه قرار داده شده است.

علی محمد سلطانی افزود: در قالب سامانه انتشار اطلاعات حمایت های بنیاد علم ایران، جزئیات حمایت ها، نحوه دریافت و اطلاعات کاملی از طرح ها به طور دقیق ارائه شده است.

وی، تدوین برنامه راهبردی چهار ساله با رویکرد افزایش کیفیت تولیدات علمی را از مهم ترین برنامه های بنیاد علم ایران در سال جاری ذکر کرد و افزود: بنیاد همچنین اهدافی همچون افزایش سهم و کیفیت پژوهش های بنیادی، هدفمندسازی پژوهش های کاربردی و حمایت از مسأله محوری و مأموریت گرایی، تدوین قالب های ترویج علم، حمایت از رویداد های شب علم و بهبود فرآیند ها در داوری و نظارت طرح ها را دنبال می کند.

در این جلسه، ضمن بحث و گفتگو پیرامون اعضای کمیسیون دائمی هیات امنا و نحوه تشکیل و فعالیت کمیسیون دائمی، شیوه اعطای حمایت های بنیاد به اعضای هیئت امنا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پیشنهاد شد که استفاده اعضای هیات برای حمایت از طرح رساله دکتری و پسادکتری بدون پرداختی به استاد راهنما و با مسئول طرح از حمایت های تحقیقاتی بنیاد بلامانع است و تصمیم گیری درباره ارزیابی و پذیرش درخواست اعضای هیئت امنا با کمیته ای متشکل از رئیس و چهار نفر از اعضای هیئت امنای بنیاد خواهد بود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

اخبار برگزیده
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ