30 تیر 1403 - 16:11

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

برنامه های مربوط به محدود کردن گرمایش زمین ضعیف است

نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است برنامه های کنونی برای حذف دی اکسید کربن با هدف محدود کردن گرمایش زمین کافی نیست.

به گزارش پول نیوز، برنامه های مربوط به محدود کردن گرمایش زمین ضعیف است

تحقیقات جدید در دانشگاه آنگلیا شرقی (UEA) نشان داده است که برنامه های کربن زدایی کنونی برای پیروی از اهداف توافقنامه آب و هوایی پاریس با هدف محدود کردن گرمایش زمین به ۱.۵ درجه سانتی گراد کافی نخواهد بود، همانطور که در مطالعه منتشر شده در مجله Nature نیز گزارش شده است.

دانشمندان با اندازه گیری «شکاف انتشار» بین برنامه های مختلف حفاظت از آب و هوا و آنچه واقعاً برای رسیدن به این هدف مورد نیاز است، به این نتیجه رسیده اند.

این مطالعه معتقد است که فاصله ای به میزان ۳.۲ میلیارد تن دی اکسید کربن (CO ۲) بین برنامه های فعلی جهانی برای حذف کربن از جو و آنچه که تا سال ۲۰۵۰ برای جلوگیری از بدترین اثرات گرمایش جهانی مورد نیاز است، وجود دارد.

از سال ۲۰۱۰، آژانس محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) اندازه گیری های مشابهی را از این شکاف انتشار انجام داده است، و تحقیقات دانشگاه آنگلیا شرقی، که عمدتاً بر حذف دی اکسید کربن تمرکز دارد، نشان می دهد که اگر می خواهیم به حیات خود ادامه دهیم، سیاست آب و هوا نیازمند مقیاس بلندپروازانه تری است.

این به معنای دنباله روی از یک رویکرد دقیق تر و قوی تر است که شیوه های کربن زدایی کنونی را حفظ می کند، اما همچنین بر کاهش انتشار، انرژی های تجدیدپذیر و کاهش جنگل زدایی تمرکز دارد. گزینه های جدیدی برای کربن زدایی نیز وجود دارد که بسیاری از کشور ها حتی در بررسی آن کند هستند چه رسد به آن که این طرح ها را اجرا کنند.

این تکنیک ها شامل سیستم های فیلتر هوای پیشرفته و هوازدگی سنگ ها می شود، تکنیکی که در آن کربن از جو حذف و در سنگ ها ذخیره می شود.

تحقیقات نشان می دهد که این گزینه های جدید باید در سال های آینده گسترده تر شوند تا به آستانه ۱.۵ درجه سانتی گراد برسند.

نویسنده اصلی این مطالعه، دکتر ویلیام لمب، از گروه کاری علم پایداری کاربردی در MCC، گفت: محاسبات قطعاً باید بهبود یابد، و این بسیار واضح است که بدون کاهش سریع انتشار گاز های گلخانه ای به صفر، در همه بخش ها، حد ۱.۵ درجه سانتیگراد تحت هیچ شرایطی برآورده نخواهد شد.

دکتر نائومی وان، یکی از نویسندگان مرکز تحقیقات تغییرات آب و هوایی تیندال در دانشگاه آنگلیای شرقی، اضافه کرد: کشور ها به آگاهی، جاه طلبی و اقدام بیشتر در مورد افزایش روش های حذف CO ۲ در کنار کاهش قابل توجه انتشار گاز های گلخانه ای برای تحقق توافقنامه آب و هوایی پاریس نیاز دارند.

برای این منظور، حتی اگر هر کشور به وعده های خود در مورد اهداف کربن زدایی پایبند باشد، میزان کربن حذف شده احتمالا تا سال ۲۰۳۰ حداکثر تا ۰.۵ میلیارد تن و تا سال ۲۰۵۰ به ۱.۹ میلیارد تن افزایش می یابد و اعلام کرده است که نیاز به افزایش دارد. در حالیکه، حذف ۵.۱ میلیارد تن برای جلوگیری از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی ضروری است.

هیئت بین المللی تغییرات اقلیمی سناریوی جایگزینی را پیشنهاد می کند که در آن دولت های جهان با یکدیگر همکاری می کنند تا تقاضای جهانی انرژی را کاهش دهند، سناریویی که با “رفتار همراه با انگیزه سیاسی” تسریع می شود. در این سناریو، کربن زدایی تا سال ۲۰۵۰ به میزان ۲.۵ میلیارد تن افزایش می یابد و روش های جایگزین به کاهش شکاف انتشار به ۴۰۰ میلیون تن کمک می کند؛ بنابراین ما اساساً باید کل جامعه خود را از یک جامعه منفعت شخصی به جامعه ای با همکاری جهانی تبدیل کنیم.

منبع: الیوم السابع

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

1403031912594139930251974
+چابهار
همچنین بخوانید
آخرین اخبار