30 تیر 1403 - 16:28

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

آمادگی نیروگاه های برق آبی برای اوج مصرف تابستان ۱۴۰۳

۶۵ درصد از ظرفیت نیروگاه های برق آبی کشور در حوضه رود کارون قرار دارند، که با انجام تعمیرات و نگهداری، این ظرفیت برای تامین برق در مدار قرار گرفته است.

به گزارش پول نیوز، آمادگی نیروگاه های برق آبی برای اوج مصرف تابستان ۱۴۰۳

بر اساس آخرین آمار مدیریت شبکه برق کشور از توان تولید برق کشور، مجموع ظرفیت نیروگاه های برق آبی کشور حدود ۱۴ هزار مگاوات است که معادل ۱۵ درصد ظرفیت منصوبه کشور است. بر اساس همین گزارش ها، از اوج مصرف ۷۰ هزار مگاواتی در تابستان سال ۱۴۰۲، نیروگاه های برق آبی و تجدیدپذیر مجموعا بیش از ۱۱ هزار مگاوات از این تقاضا را تامین کردند. البته بهره برداری از این توان اسمی، بستگی به ظرفیت و شرایط آبی منطقه دارد.

این اعداد بیشترین سهم از سبد تولید برق در کشور را پس از نیروگاه های حرارتی به نام نیروگاه های برق آبی ثبت می کند و همین ارقام ضمن اینکه گواه اهمیت بهره برداری از این نیروگاه هاست که بدون تولید آلایندگی، سهم حداقل ۵ درصدی را در تامین تقاضای برق کشور دارند، ضرورت انجام تعمیرات به موقع و دقیق و پایش مستمر واحد ها و تجهیزات نیروگاه های برق آبی به منظور آمادگی برای اوج مصرف تابستان را نشان می دهد.

در حال حاضر ۶۵ درصد ظرفیت نیروگاه برق آبی کشور در حوضه کارون قرار دارد و با توجه به بارش های خوبی که سال گذشته در این حوضه صورت گرفت، این نیروگاه ها در تولید انرژی پاک و تجدیدپذیر برق آبی در پیک تابستان و زمستان نقش مهمی را ایفا کرده اند. سد و نیروگاه برق آبی کارون ۴ به عنوان اولین سد در زنجیره رود کارون و با حجم مخزن ۲۲۰۰ میلیون مترمکعب ضمن کنترل سیلاب های فصلی، قابلیت تولید متوسط انرژی به میزان ۲۱۰۰ گیگاوات ساعت در سال را دارد و با اتمام عملیات تعمیرات و نگهداری در سال گذشته اکنون ۴ واحد نیروگاه جهت تأمین نیاز شبکه سراسری در ساعات اوج مصرف در مدار تولید قرار دارند. نیروگاه کارون ۴ با توجه به نقش موثر خود در تنظیم فرکانس و ولتاژ شبکه سراسری و قابلیت خود راه اندازی واحد ها نقش بسزایی در پایداری شبکه سراسری کشور و تولید انرژی مطمئن در پیک تابستان دارد.

گفتنی است، امسال نیز موجودی سد های زنجیره کارون اگرچه نسبت به سال گذشته کاهش ۶ درصدی داشته، اما با پرشدگی ۹۰ درصدی می توانند امسال هم تامین کننده بخش مهمی از نیاز برق کشور باشند.

در ادامه سید جابر موسوی مدیر بازار برق شرکت آب و نیرو در این باره گفت: سد و نیروگاه گتوند بر روی رودخانه کارون با حجم مخزن نزدیک به ۵ میلیارد مترمکعب و ظرفیت برق آبی ۱ هزار مگاوات نقش بسیار حیاتی در مدیریت منابع آب سطحی و کنترل سیلاب های فصلی، تامین پایدار آب شهر های مهم استان خوزستان و تولید انرژی پاک برق آبی در کشور دارد. نیروگاه گتوند با انجام به موقع تعمیرات سالانه ۴ واحد نیروگاهی خود و ذخیره مناسب آورد در مخزن با تولید انرژی پاک برق آبی به میزان ۳۸۵۰ گیگاوات ساعت در سال ۱۴۰۲ بیشترین تولید انرژی را در بین نیروگاه های برق آبی کشور داشته و سهم ۲۰ درصدی بین نیروگاه های برق آبی کشور را به همراه داشت.

او ضمن اعلام آمادگی کامل واحد های نیروگاهی شرکت برای پیک تابستان ۱۴۰۳ بیان داشت: شرکت آب و نیرو در حال حاضر ۳۴۶۵ مگاوات ظرفیت نیروگاه برق آبی در حال بهره داری دارد و مانند سال های گذشته در پیک تابستان امسال با حداکثر ظرفیت تولید، بار دیگر نقش بسزای نیروگاه های برق آبی در پاسخگویی به نیاز پیک مصرف و حفظ و پایداری شبکه برق کشور را نشان خواهند داد.

ماشاءالله تابع جماعت معاون برنامه ریزی و نظارت توسعه منابع آب و نیروی ایران نیز در خصوص سد و نیروگاه سد چمشیر به عنوان دیگر پروژه مهم برق آبی در کشور گفت: شروع آبگیری سد چمشیر با حجم مخزن ۲۳۰۰ میلیون متر مکعب و آب قابل تنظیم ۱۶۲۵ میلیون متر مکعب با هدف تولید برق به صورت متوسط سالانه ۴۸۲ گیگاوات ساعت، تامین آب کشاورزی، جلوگیری از سیلاب های مخرب و توسعه و راه اندازی واحد اول نیروگاه از جمله اقدامات در سال ۱۴۰۲ بود.

ایجاد زمینه های مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه های برق آبی

تابع جماعت در ادامه با بیان اینکه انجام تعمیرات و سنکرون یکی از واحد های نیروگاه رودبار در سال گذشته محقق شد، اضافه کرد: با تامین اعتبارات مورد نیاز طرح های توسعه آب و خاک مرزی از محل صندوق توسعه ملی، سرعت اجرایی طرح های گرمسیری، تونل نوسود، گاوی، سد ژاوه، ارتقای ایستگاه پمپاژ طرح سد آزاد و انتقال آب از کانال بادین آباد به دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته و پیش بینی می شود اهداف این طرح ها در نیمه اول سال ۱۴۰۳ به اتمام برسند.

او در این باره که زمینه های حضور بخش خصوصی در بخش احداث نیروگاه های برق آبی ایجاد شده است گفت: در بخش سرمایه گذاری، با شناسایی پتانسیل نیروگاه های کوچک و متوسط و اخذ مجوز شورای اقتصاد جهت استفاده از ماده ۱۲ و همچنین استفاده از ظرفیت تابلو سبز و خرید تضمینی، فرصت مناسبی جهت واگذاری احداث به بخش خصوصی فراهم شده است. برخی از پروژه های نیروگاه های کوچک نظیر نیروگاه گلپایگان و پروژه های نیروگاه های متوسط نظیر بند تنظیمی گتوند در مناقصه سرمایه گذاری سال ۱۴۰۲ عرضه شدند. همچنین مدل های مالی سرمایه گذاری طرح های بزرگ برق آبی کشور در قالب مدل صادرات برق به کشور های همسایه طراحی شد که در سال ۱۴۰۳ با اخذ مجوز های لازم به بخش خصوصی واگذار می شود.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

1403031912594139930251974
+چابهار
همچنین بخوانید
آخرین اخبار