2 تیر 1403 - 19:17

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

شرکت هایی که به تحقق شعار سال کمک کنند در اولویت تأمین مالی هستند

وزیر صمت گفت: شرکتهایی که با کمترین ابزار بیشترین خلق ثروت را انجام میدهد بیشتر مورد حمایت خواهند بود و در اولویت تأمین مالی قرار میگیرند.

به گزارش پول نیوز، شرکت هایی که به تحقق شعار سال کمک کنند در اولویت تأمین مالی هستند

عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در نشست خبری با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو، گفت: بیش از ۲۳۰۰ تاجر از ۱۰۰ کشور برای حضور در این نمایشگاه به ایران آمده اند. هدف از برگزاری این نمایشگاه نشان دادن توانایی های خودمان به دنیاست و از طرف دیگر می خواهیم نشان دهیم که به دنبال تعامل با دنیا هستیم. همچنین به کشورهایی کالا می فروشیم که از ما کالا بخرند؛ باید این توازن را برقرار کنیم. باید مقاصد صادراتی را اصلاح کنیم.

وی به شعار سال اشاره کرد و گفت: رهبری چندین سال است که شعار سال را با محوریت اقتصاد انتخاب می کنند که نشان می دهد تا چه اندازه اقتصاد مهم است. محوریت اصلی شعارهای اقتصادی نیز تولید بوده، امسال جهش تولید مزین به مشارکت مردم هم شده است.

علی آبادی با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصادی باید روی تولید تمرکز کنیم، افزود: ۵ سال است که شعار سال با محوریت تولید انتخاب شده که امسال این شعار همراه با مشارکت مردم مورد تاکید قرار گرفته است.

وزیر صمت با تاکید بر اینکه باید کم و کاستی ها را رفع کنیم، به برنامه های وزارت صمت اشاره کرد و ادامه داد: ما هر کاری هم کنیم باز کامل نیست زیرا جهش تولید نیازمند یک کار فوق العاده است. جلب مشارکت مردم هم بر اهمیت موضوع اضافه می کند.

علی آبادی اضافه کرد: یکی از برنامه های مهم در حوزه تأمین ارز است؛ به گونه ای که باید به پولی دست یابیم که با استفاده از آن بتوانیم نیازهای تولید را برطرف کنیم. بنابراین باید صادرات توسعه یابد تا این پول به دست آید.

وزیر صمت ادامه داد: در همین راستا، شرکت هایی در اولویت تأمین ارز هستند که ارزآورتر باشند و ارز را به داخل کشور برگردانند. این سیاست وزارت صمت مبنی بر اینکه اولویت تأمین ارز به شرکت هایی است که در ارزآوری موفق ترند و ارزبری کمتری دارند و کالا را با ریال تولید می کنند. از امکانات و ابزارهایی که در اختیار وزارت صمت است در موضوع تأمین ارز استفاده می کنیم.

وی گفت: همچنین تأمین مالی ریالی برای شرکت هایی در اولویت است که به تحقق شعار سال کمک کنند؛ یعنی شرکت هایی که هم ارزش افزوده بیشتری ایجاد و از محل منابع انسانی خلق ثروت می کنند و هم به دنبال توسعه، صادرات دانش بنیان هستند.

علی آبادی افزود: شرکت هایی که با کمترین ابزار بیشترین خلق ثروت را انجام می دهد بیشتر مورد حمایت خواهند بود، نه شرکت هایی که با استفاده از یارانه و… به دنبال صادرات باشند.

وزیر صمت به قاچاق کالاهای مشابه داخل اشاره کرد و گفت: امروز کالاهایی که داخل کشور تولید می شود با کیفیت بسیار پایین تر و بدون پرداخت حقوق و عوارض به صورت قاچاق وارد کشور می شود. متأسفانه تا امروز هم با بهانه های مختلفی همچون توجه به مرزنشینان به این موضوع دامن زده شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: نباید هیچ خطایی داشته باشیم؛ متأسفانه در حال حاضر بسیاری از اخباری که منتشر می شود به نفع مردم نیست بلکه منافع بخشی از حوزه ها را تأمین می کند.

علی آبادی تصریح کرد: بنده در انتصاباتم جناحی فکر نمی کنم و اگر کسی توانمند باشد زیر پایش را جارو می کنم تا بتواند بدود. ما وقتی برای خطا نداریم و از افراد امتحان پس داده بهره خواهیم برد.

هیچ راهی جز جهش در تولید نداریم

وزیر صمت با اشاره به کسری انرژی گفت: قطعاً مردم حاضرند برای تسهیل تولید و برداشتن موانع تولید نسبت به صرفه جویی در مصرف انرژی همراهی کنند. هیچ راهی جز جهش در تولید نداریم در این صورت می توانیم رفاه اجتماعی را توسعه دهیم. باید اولویت انرژی و آب را به تولید دهیم؛ به عنوان نمونه بالای ۵۰ درصد از جی دی پی استان از محل صنعت است اما کمترین امکانات را به صنعت داده ایم. در بسیاری از استان ها هنوز هندوانه و خیار می کاریم در حالی که آب نداریم.

آفریقا اقیانوس فرصت هاست

وی در ادامه به بازار آفریقا اشاره کرد و با بیان اینکه ما آفریقا را برای آفریقا می خواهیم نه برای خودمان، گفت: آفریقا اقیانوس فرصت هاست. نرخ رشد در اجرا پروژه ها بیشتر از باقی کشورهاست بنابراین شرکت های فنی و مهندسی ایرانی می توانند در این قاره حضور یابند. همچنین در بخش کشاورزی و تکنولوژی در این حوزه نیز ظرفیت های زیادی در آفریقا برای شرکت های ایرانی وجود دارد.

علی آبادی افزود: نباید به آفریقا با نگاه غربی ها بنگریم. باید در آفریقا سرمایه گذاری کنیم که هم برای آن قاره و هم برای ایران ارزش افزوده دارد. می توانیم با این اقدامات در آفریقا اشتغال زایی هم کنیم که موجب می شود طرف آفریقایی به ما اعتماد کند و روابط دوستی پایدار بماند.

وی در پاسخ به سوالی درباره رایزنی با وزارت نیرو برای تأمین انرژی واحد های تولیدی به خصوص برای احیای واحد های راکد تصریح کرد: ما نیازمند یک گفت وگوی ملی هستیم. به دلیل پایین بودن قیمت انرژی در ایران بهره وری بسیار پایین است و انرژی را اتلاف می کنیم.

علی آبادی ادامه داد: اولویت در تأمین انرژی برای واحد هایی است که با حداقل انرژی بیشترین بهره وری را دارند. با روش هایی غیر از روش های مالی به دنبال تحقق این هدف هستیم. پارسال تقریباً موفق بودیم یعنی با مصرف انرژی کمتر بهره وری بیشتری داشتیم و اگر شرکت ها در مصرف انرژی صرفه جویی داشته باشند، انرژی اضافه را به خود واحد ها می دهیم.

برای تأمین انرژی واحد ها در حال مذاکره هستیم

وی با بیان اینکه در دولت برای تأمین انرژی واحد ها در حال مذاکره هستیم، گفت: وزارت صمت به دنبال خودتامین کردن واحدهاست؛ به عنوان نمونه فولاد مبارکه دو واحد برای تأمین انرژی خود احداث کرده است. به صورت کلی در شهرک ها، واحد های انرژی تأسیس خواهیم کرد.

وزیر صمت ادامه داد: صرفه جویی و حداکثر کردن بهره وری و احداث نیروگاه های خودتامین در واحد ها دو برنامه اصلی ماست و ظرفیت بیشتری هم اختصاص خواهیم داد. امسال نسبت به گذشته عملکرد بهتری خواهیم داشت.

علی آبادی در پاسخ به سوالی درباره رفع مشکلات نقل و انتقال پول گفت: هدف تحریم تاکنون همین بوده که برای مراودات مالی مانع ایجاد کنند. مراودات مالی در تجارت مانند جریان خون است و تحریم کنندگان به دنبال مسدود کردن این جریان هستند.

به دنبال تجارت سودمند با همه کشور ها هستیم

وی افزود: ما به دنبال تجارت سودمند با همه کشور ها هستیم. همه کشور ها علاقه دارند با ما کار کنند. تحریم باعث شده دنیا از ظرفیت های یک ملت بزرگ محروم بماند. در این رابطه به دنبال تجارت با ارز های محلی هستیم؛ در واقع باید نیاز های یک کشور را با ارز خودمان تأمین کنیم و با کالای مورد نیاز خود تبادل کنیم. تاکنون هم موفق شده ایم در این مسیر به توفیقاتی دست یابیم.

علی آبادی در پاسخ به سوالی درباره تأثیر وعده صادق در استقبال از نمایشگاه ایران اکسپو با بیان اینکه وعده صادق نشان اقتدار کشور بود، اظهار کرد: یکی از دلایل استقبال گسترده از نمایشگاه ایران اکسپو اجرای وعده صادق بود. تجار می گویند مطمئن شدیم که مقتدر و قدرتمند هستید. از مقامات سیاسی هم این جملات را می شنوم، اما شنیدن این عبارات از مقامات تجاری و مردم بسیار جالب است.

وی درباره کیفیت کالا های صادراتی گفت: وای به حال تاجری که کیفیت کالای صادراتی را پایین بیاورد، زیرا به راحتی بازار را از دست می دهد و علاوه بر اینکه خود زیان می کند، موجب زیاندهی کشور هم می شود. ما باید برند ایرانی را حفظ کنیم و ما برنامه داریم تا کیفیت را حفظ کنیم.

وزیر صمت افزود: در بازار هدف هم باید کالای صادراتی ایرانی را نمونه برداری کنیم تا مطمئن شویم در آن بازار مطلوب است یا خیر.

اشتراک‌گذاری

لینک کوتاه:

3152186
1
همچنین بخوانید
آخرین اخبار

خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در پول نیوز

خدمات سئو

لیزر موهای زائد

لیفت نخ